Mě pomohlo GinkgoMax. Četla jsem si o něm hodně a proto mě zajímalo, jestli pomůže i mě. A pomohlo Navíc na sobě cítím i zlepšení s ledovýma rukama na které jsem trpěla už delší dobu, takže jsem moc spokojená.
K lepší paměti i ve vyšším věku si můžete dopomoci těmito nenáročnými metodami:
1. Zrychlete krevní oběh
Sportujte, choďte rychle, můžete i tančit, jezdit na kole nebo vynechat jízdu výtahem a chodit do schodů. „Jakýkoli způsob zrychlení krevního oběhu je dobré, protože tím současně zlepšíte prokrvení a výživu mozku,“ radí MUDr. Vanda Franková z Psychiatrické léčebny Dobřany.
2. Cvičte mozek
I ve vyšším věku je vhodná chvíle pro učení se nových věcí. „ Vzdělání a vzdělávání působí jako jednoznačný ochranný faktor před rozvojem demence. Jak tělesné, tak duševní aktivity je lépe provádět v kolektivu, kde nás zároveň obohacují sociální vztahy a spoluprožívání starostí i radostí,“ říká MUDr. Franková.
3. Dopřejte si Středomoří
Aktuálně odborníci propagují trend středomořské kuchyně s dostatkem zeleniny, lehkým rybím masem, olivovým olejem, sklenkou červeného vína. „Důležité je jíst s mírou, vyhýbat se různým chemickým dochucovadlům a náhražkám,“ dodává lékařka.
Obezita zvyšuje riziko demence. Víc se dozvíte v tomto článku.
4. Pravidelné návštěvy u praktického lékaře
Preventivní prohlídky slouží k včasné diagnostice a léčbě např. vysokého tlaku, srdečního selhávání, vyšší hladiny cukru apod., tedy faktorů, které mohou samy o sobě vést ke zhoršení mozkových funkcí.
5. Omezte léky i kouření
„Některé běžně užívané léky mohou mít neblahý vliv na paměť a další mozkové funkce, např. některá sedativa nebo léky na spaní. Proto by jejich užívání mělo být jen příležitostné, krátkodobé nebo by měl člověk raději konzultovat s lékařem jiné alternativy,“ doporučuje Vanda Franková. Na prokrvení mozku má negativní vliv i kouření, stejně jako nadměrné pití alkoholu, takže i je omezte.
Co je mírná kognitivní porucha
Znamená lehké zhoršení paměti nebo jiných mozkových poznávacích funkcí, které lze objektivně zjistit podrobným vyšetřením. Člověk zůstává nadále soběstačný, i když může mít již určité potíže při některých aktivitách, vypomáhá si různými pomůckami, jako jsou poznámky, lístečky, seznamy atd. „Mírná kognitivní porucha může být prvním projevem počínající Alzheimerovy nemoci nebo jiné choroby mozku a přejít do demence,“ varuje MUDr. Franková.
Zapomenete všechno, co nemáte napsáno? Pak jděte k lékaři - bez ohledu na to, kolik vám je.
Poruchy paměti lze lépe léčit v počátcích
Mírnou kognitivní poruchou trpí téměř dvacet procent populace nad 65 let, s rostoucím věkem její výskyt stoupá. Léčba mírné kognitivní poruchy a demence musí být komplexní. „Čím dříve s ní začneme, tím větší je naděje na úspěch. Lze zmírnit příznaky, zastavit či zpomalit zhoršování mozkových funkcí. Nejlepší je včasná prevence nebo zahájení léčby v nejranějších stadiích nemoci, tedy ve stadiu mírné kognitivní poruchy,“ vysvětluje lékařka.
O příznacích Alzheimerovy choroby si můžete přečíst zde.
Přidat nový komentář