Bolesti, neustálé brnění, studené nohy, křeče. To jsou průvodní znaky diabetické neuropatie, čili diebetické nohy, na které léky moc nezabírají. Klinické studie ale dokázaly, že úlevu může přinést metoda MDM, tedy stimulace centrální nervové soustavy elektrickými podněty.
Diabetická neuropatie, zvláště její bolestivá forma, diabetikům nejvíce ztrpčuje život. Objevuje se typicky v klidu, v noci, narušuje spánek a výrazně zhoršuje kvalitu života. Kromě toho vede k necitlivosti nohou na dotek, horko, chlad, bolestivé podněty. Dochází k nepozorovanému poranění nohou, zvláště nevhodnou obuví. Tyto rány se velmi obtížně hojí a diabetická neuropatie je proto jednou z hlavních příčin amputace nohy u diabetiků.
„Léčba bolestivé formy diabetické neuropatie je dosud jeden z mých nejhůře řešitelných problémů. Standardní terapie není bohužel dostatečně efektivní a má řadu vedlejších účinků, takže pořád hledáme nové možnosti. Už v minulosti jsme využívali například léčbu infuzní ozonovou terapií a nyní zavádíme novou léčebnou MDM metodu. Ta se dle dosavadních zkušeností jeví jako perspektivní, neboť zlepšení a dlouhodobý efekt byl prokázán u 85 % léčených pacientů. Navíc jsme u ní nepozorovali žádné vedlejší účinky. V budoucnu ji lze využít i pro léčbu jiných onemocnění, zvláště těch, které lze příznivě ovlivnit zlepšením mikrocirkulace,“ říká MUDr. Emil Záhumenský, přední odborník v oblasti diabetes mellitus, cévních chorob a chronických ran a otoků ze Zlína.
Metoda je v ČR dostupná zhruba dva roky a vyzkoušelo jí téměř pět set pacientů – zhruba pětaosmdesáti procentům z nich pomohla. „Metoda MDM je zvláště vhodná v případech kdy léčba nezabírá a pacient trpí velkými bolestmi obtížemi. Lze ji využít také při nesnášenlivosti či alergických reakcích na farmaceutické preparáty, jako podporu účinku standardní léčby, kterou podstatně zkracuje,“ říká prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc.
Přidat nový komentář