Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.
„Necítil jsem na sobě žádné příznaky. Proto pro mne byl výsledek vyšetření překvapením,“ vypráví pan Mikuláš. Co je vlastně fibrilace síní? Na to jsme se zeptali MUDr. Petra Janského z Kardiocentra pro dospělé Fakultní nemocnice Motol v Praze. „Fibrilace síní, nejčastější porucha srdečního rytmu, nejvíce postihuje osoby ve vyšším věku. První projevy se však mohou objevit i u relativně mladých lidí. Může mít celou řadu příznaků. U některých pacientů se přihlásí jako zrychlený a nepravidelný srdeční tep, pocit bušení srdce. Jiní se mohou cítit nevýkonní, nepřiměřeně se zadýchávají při námaze,“ objasňuje MUDr. Petr Janský. Malá část pacientů na sobě nemusí zpozorovat žádné projevy a fibrilaci síní se podaří odhalit zcela náhodou, například při vyšetření EKG. Právě proto by jakoukoli poruchu srdečního rytmu měl pacient hlásit svému ošetřujícímu lékaři, který by je pak měl poslat na potřebná vyšetření.
Čtěte také: Srdeční arytmii prozdradí zrychlený tep, zadýchávíní a únava
Na ta vyrazil i pan Mikuláš. „Lékaři mi nedokázali vysvětlit, proč mě tato nemoc postihla. Nikdo v rodině podobné problémy neměl… Mne už provází přes 20 let. Byla opakovaně příčinou krátké hospitalizace, při kterých jsem absolvoval čtyři elektrické kardioverze.“
Elektrická kardioverze je zákrok, který se používá k léčbě některých arytmií, především fibrilace síní. Výbojem defibrilátoru by se měla „nahodit“ normální frekvence srdečního rytmu. „Bohužel to nepomůže jednou provždy – čehož jsem já příkladem. Právě proto jsem musel tento zákrok opakovaně podstoupit. Je mi třiasedmdesát, takže asi před pěti lety už mi kardiolog vzhledem k věku kardioverzi nedoporučil. Nabídli mi změnu léčby, která mi snížila některá rizika. Po letech jsem se tak mohl vrátit k listové zelenině a sklence kvalitního vína. Fibrilace síní nese svá rizika – hlavním je to, že se vytvoří sraženina, která může způsobit mozkovou mrtvici. Porucha může také trvale poškodit srdce – takže když porovnáte rizika obojího, pak léčba jistě vyhrává,“ říká pan Mikuláš, který se nyní cítí lépe.
Přidat nový komentář