Rozhodující pro poskytnutí účinné pomoci je v prvé řadě rychlost s jakou se postiženému pomoci dostane a její účinnost.
POZOR!!! Schémata uvedená v tomto textu již neplatí. Aktuální postupy pro oživování čtětě zde!
Ročně zemře mnoho lidí za plného zdraví. Příčiny jsou různé. Na prvním místě je ischemická choroba srdeční a její smrtelné komplikace u lidí, kteří nebyli pro tuto chorobu dosud léčeni. Na druhém místě stojí poranění při dopravních nehodách, pak utonutí, vdechnutí cizího tělesa a ostatní příčiny, jejich četnost není tak vysoká.
Schémata oživování, tak jak jsou popsána v příslušné kapitole o oživování mohou být dosud platná pro laickou veřejnost s několika zjednodušeními v jednotlivých schématech. Zásadní současné změny v problematice oživování neboli "neodkladné resuscitace" se týkají spíše odborné veřejnosti, tzn. odborné první lékařské pomoci. Přesto bych chtěl doplnit, na četné dotazy některých z vás, několik poznámek k problematice oživování podle mezinárodního metodického doporučení ILCOR (International Liaison Committee on Resuscitation), která vyšel v oficiálním periodiku Evropské rady pro resuscitaci v r. 2000.
- U dospělých a dětí starších 8 let s podezřením na srdeční zástavu voláme RZP ještě před zahájením oživování (včasný zásah první lékařské pomoci je nezbytný) pokud je přítomen jeden zachránce. Jsou situace, kdy však RZP aktivujeme po předchozím pokusu o oživení. Jsou to zejména stavy, kde je vyšší pravděpodobnost úspěchu správně prováděných oživovacích pokusů bez použití léků a tzv. "rozšíření resuscitace". Jsou to: tonutí, srdeční zástava při poranění, předávkování drogami a léky.
- Objemy dýchání bez přívodu kyslíku jsou 700-1000 ml.
- Vzhledem k tomu, že hmatnost tepu může být pro laiky problematická, je pro laika základním kriteriem pro zahájení nepřímé masáže srdeční trvající bezvědomí bez reakce na jakýkoliv podnět.
- Frekvence srdeční masáže je 100/min.
- Zevní srdeční masáž provádíme nad dolní polovinou sterna.
- Poměr stlačení (kompresí hrudníku) ke vdechům je stejný jak u jednoho zachránce tak u dvou zachránců a je 15 : 2. Odchylky jsou u novorozenců a kojenců. U dětí do 1 roku věku není pro laika též kriterium pro zahájení oživování zjišťování pulsu, ale bezdeší, bezvědomí, a dítě bez jakékoliv reakce. Poměr vdechů a kompresí je 1 : 5, u novorozenců 1 : 3. Zevní masáž provádíme nad hrudní kostí uprostřed na spojnici obou prsních bradavek.
- Pokud není možné provádět dýchání z plic do plic, nebo toto laičtí zachránci odmítají z různých příčin (neesteticky vyhlížející nebo infekčně rizikoví postižení) je možné pokračovat pouze v nepřímé masáži srdeční. V tomto případě, pokud zástava vznikla náhle z plného zdraví a zástava netrvá více než 6-12 minut, bývá tento způsob resuscitace stejně účinný jako kombinace obojího. Tento způsob si však může dovolit pouze laik.
Tak toto jsou v kostce novinky, které se týkají laické první pomoci. Pokud však budeme postupovat tak, jak bylo psáno v příslušných kapitolách o oživování, nikdy neuděláme hrubou chybu. Rozhodující pro poskytnutí účinné pomoci je v prvé řadě rychlost s jakou se postiženému pomoci dostane a její účinnost. Účinnost starých postupů byla vyzkoušena a výše zmíněná doporučení tyto postupy zdokonalují nebo zjednodušují směrem k laické veřejnosti.
Přidat nový komentář