Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Oživování: Jak postupovat při záchraně dětí

(MUDr. Stanislav Machart | přečteno: 15261x )

Postup resuscitace u dětí se v současnosti liší od oživování dospělých jen minimálně: Zahajujeme 5 záchrannými vdechy a záchranku voláme až po minutě resuscitace. Poměr stlačení hrudníku a vdechů je stejný: 30:2.

shutterstock.com

Schéma resuscitace dětí

Od bodu 1 do bodu 5 je postup stejný jako u dospělých. Takže začínáme bezpečným přístupem:

1. Přistupuj bezpečně

Je zásadní, aby zachránce svým konáním neohrozil sebe nebo jiné osoby. Je to základní pravidlo poskytování první pomoci obecně.

2. Zhodnoť odpověď

Zachránce zjišťuje, zda je nemocný při vědomí. Postiženého oslovíme a zatřeseme jeho rameny. Jestliže neodpovídá a neprobírá se, je v bezvědomí a přistoupíme k dalšímu kroku.

3. Přivolej pomoc

Požádejte o pomoc kolemstojící. V dané situaci oslovujeme případné kolemstojící adresně ("Vy pane v tom červeném svetru…"). Požádáme-li o pomoc způsobem: "Pojďte mi, prosím, někdo pomoci!", většinou se žádné pomoci nedočkáme, naopak kolemstojící odejdou.

4. Uvolni dýchací cesty

Podle současných doporučených postupů to předpokládá zaklonit postiženému hlavu a předsunou čelist (snažit se předsunout dolní zuby před horní).Tímto manévrem u naprosté většiny zachraňovaných uvolníme tzv. "zapadlý jazyk" a zprůchodníme dýchací cesty.

5. Zkontroluj dýchání

Přesvědčit se lze pohledem (zvedá se hrudník zachraňovaného), poslechem (po přiložení ucha k ústům zachraňovaného slyšíme dýchání) nebo pocitem (po přiložení ucha k ústům zachraňovaného cítíme proud vydechovaného vzduchu). Zjištění, zda nemocný dýchá, by nemělo trvat déle než 10 vteřin. Pokud si po této době nejsme jisti, zda nemocný dýchá normálně, jednáme jako by nedýchal vůbec. Při bezdeší nebo nenormálním dýchání pokračujeme dalším bodem. Pokud postižený dýchá, uvedeme jej do stabilizované polohy (po novu zotavovací – pouze jiný název pro stabilizovanou) a sledujeme jej do příjezdu odborné pomoci. Pokud mezitím dýchat přestane, pokračujeme zase dalším bodem.

6. Zde se postup začíná lišit - nejdříve 5 záchranných vdechů

Na rozdíl od dospělých resuscitaci dětí zahajujeme 5 umělými vdechy po zprůchodnění dýchacích cest. Objem přizpůsobíme velikosti dítěte tak, aby byl pouze znatelný pohyb hrudníku při vdechu. Velké objemy jsou zde chybou.

7. 30 kompresí hrudníku a 2 vdechy

Následuje 30 kompresí hrudníku a následně opět 2 vdechy jako u dospělých. Celý cyklus stále opakujeme v poměru 30:2 jako u dospělých.

8. Volat 155 nebo 112

Po 1 minutě resuscitace voláme 155 nebo 112a pokračujeme v resuscitaci jako u dospělých. Komprese hrudníku provádíme do hloubky asi jedné třetiny průměru hrudníku dítěte. Frekvence je stejná jako u dospělých - 100 stlačení za minutu...

Komprese hrudníku se střídají s umělými dechy v poměru 30:2 do té doby, než:

  • přijede odborná pomoc nebo
  • dojde k vyčerpání zachránců nebo
  • obnovíme životní funkce – účinný oběh




Byli jste někdy nuceni tyto znlosti použít? Podělte se o své zkušenosti s ostatními v diskusi nebo nám napište!

Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 166 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Šok

Společnými projevy všech forem šoku je porucha vědomí, především neklid, úzkost, apatie, somnolence až koma.

Obecné zásady první pomoci

Cílem této první pomoci je pomoci ohroženému tak, abychom předešli komplikacím a zmírnili následky poranění nebo postižení.

Oživování - obecné zásady

Věděli byste si rady v případě, že by někdo potřeboval oživovat? MUDr. Stanislav Machart vám znovu poradí, jak se chovat a na co nezapomenout.

První pomoc - defibrilace

Při podezření na zástavu oběhu krve (náhlé bezvědomí, zástava dechu, nehmatné pulzace na tepnách krku) je nutno ihned zahájit resuscitaci stlačováním hrudníku a dýcháním z úst do úst.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce