Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Oživování - jak postupovat

(MUDr. Stanislav Machart | přečteno: 33050x )

Dostaneme-li se do situace například při dopravní nehodě (což je nejčastější situace) je třeba zachovat určité schéma postupu při poskytování první pomoci. Prvotní je obnova základních životních funkcí.

shutterstock.com

POZOR!!! Schémata uvedená v tomto textu již neplatí. Aktuální postupy pro oživování čtětě zde!

Dostaneme-li se do situace například při dopravní nehodě (což je nejčastější situace) je třeba zachovat určité schéma postupu při poskytování první pomoci. Prvotní je obnova základních životních funkcí, potom další první pomoc. Postupujeme podle určité abecedy. Existuje opravdu krok A, B, C. Pomůckou jsou anglická slova:

  • A: (airway) - znamená dýchací cesty, nebo obnovení průchodnosti dýchacích cest
  • B: (breathing) - znamená dýchání neboli obnovení dýchání
  • C: (circulation) - znamená krevní oběh nebo obnovení krevního oběhu

Další postup se řídí tím, zda jsme na místě nehody sami, nebo zda jedinců schopných poskytnout zdravotnickou pomoc je více. Pokud je na místě někdo školený v první pomoci nebo dokonce lékař máme vyhráno, ale šance je asi 1 : 1000. Proto se připravme na laickou pomoc.

Jak postupovat je-li zachránce jeden?

Oživování - jak postupovat

Jak postupujeme u dvou a více zachránců?

Schéma postupu je totožné, mění se pouze poměr vdechu a kompresí. U dvou zachránců jsou-li rozdělené úkoly je poměr vdechu a kompresí 1 : 5 t.zn., že na 1 vdech připadne 5 kompresí hrudníku. Dechové objemy a frekvence dýchání a kompresí hrudníku jsou u dospělých totožné.

Několik poznámek na závěr.

  1. Během oživování se občas přesvědčíme zda postižený již nedýchá sám.
  2. Je také nutné se občas přesvědčit, zda již není hmatný puls.
  3. Oživování nepřerušujeme na dobu delší než 5 vteřin.
  4. Důležitou známkou zda je oživování prováděno správně a dostatečně je šířka zornic. Pokud v průběhu oživování dochází k rozšiřování zornic je třeba přesvědčit se o správnosti provádění oživovacích pokusů. Široké zornice na začátku oživování mohou být nepříznivým znamením, ale mohou být přítomny u některých otrav.

Na závěr vám chci popřát, abyste načerpané vědomosti nebyli nuceni nikdy použít.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jitka Špuláková
1x

Máte velice pěkně zpracované články.Jen jsem narazila,že v článku o oživování máte straré postupy.Na podzim roku 2005 se tyto postupy změnily na 30stlačení:2 vdechům.Ještě s tím,že se nezačíná 2 vdech,ale rovnou se zahajuje komprase hrudníku.Děkuji

Marek Uhlíř

Článek neodpovídá platným doporučeným postupům. Měli byste ho stáhnout nebo opravit.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

82%
18%
Zatím hlasovalo 95 lidí

Mohlo by vás zajímat

Slaný roztok do konvičky

Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď

Ustupující dásně: Co je způsobuje a jak jim předcházet?

Zdravé dásně mají většinou růžovou barvu a těsně přiléhají k zubům. Dáseň pokrývá zuby od čelistní kosti až po viditelnou korunku zubu a tvoří ochrannou bariéru, která zabraňuje pronikání zánětlivých bakterií ke kořenům zubů a do čelisti. Zároveň zajišťuje pevné ukotvení zubů. Pokud se však začnou v ústech hromadit bakterie, může to vést k onemocnění dásní a jejich ustupování.

Chronický stres aneb různé lidi stresují různé věci

Dneska snad už nikoho nepřekvapí souvislost mezi stavem psychiky a tělesna, neboli psychosomatika. I proto Světová federace pro duševní zdraví iniciovala v roce 1992 oslavu duševního zdraví, která připadla na 10. října. Cílem bylo a je poukázat na duševní poruchy, které mají negativní vliv na kvalitu života stále větší části populace. Jednou z prokazatelných příčin těchto nemocí je chronický stres. Tedy ten, který probíhá dlouhodobě.

Dluh na zdravotním pojištění. Kdy hrozí? A co dělat?

Zdravotní pojištění musí mít zaplacené všichni. Může se ale stát, že vám přijde upozornění z pojišťovny, že u ní máte dluh. Ten mnohdy vzniká i z nevědomosti – nevíte, že platit máte. Třeba žijete v domnění, že za vás pojistné odvádí stát či zaměstnavatel. Co v takové situaci dělat?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce