Stačí se v posledních dnech rozhlédnout kolem sebe. Lidí, kteří bez kapesníku nedají ani ránu, přibývá.
Základním pilířem lidského zdraví je imunita. Složitý mechanismus, který člověka chrání před infekčním onemocněním, a to virovým i bakteriálním. Její stav záleží na celkové kondici člověka, jeho výživě, kvalitě spánku, míře fyzické námahy, stresu i špatných návycích. „Díky imunitě člověk odolává milionům ataků škodlivých organismů každý den, aniž by si toho všiml. S přílišnou zátěží se ale komplexní ochrana vzájemně propojených orgánů, tkání a buněk oslabí a mohou se objevit první poruchy a onemocnění. Klasickými příznaky oslabené imunity jsou opakující se nachlazení po celý rok, časté nemoci dutiny ústní, stomatitida, dlouho se hojící zánětlivé rány, ustavičné problémy s trávicím ústrojím, ospalost, ale i nespavost,“ vyjmenovala hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.
Čím víc je lidský organismus ohrožen, tím víc zdrojů využívá imunitní systém, aby zajistil jeho životaschopnost. Pak ale tyto zdroje chybí jinde v těle, což se může dál promítnout například do nadměrně suché kůže, do bolesti svalů a kloubů, nechuti k jídlu, jako návaly horka nebo potíže se soustředěním. To všechno jsou signály těla zatíženého oslabenou imunitou.
1. Terapie vitamínem C
Na to, jak se člověk cítí, na jeho mysl i vzhled má vliv především dostatek přijímaných vitamínů a minerálů. Proti infekčním a virovým nákazám je zvlášť důležitý vitamín C – působí jako antioxidant, chrání tělo před rozvojem infekcí, podporuje krvetvorbu a povzbuzuje unavený organismus. „Lidově zvané ‚céčko‘ brání tělo před volnými radikály, které poškozují buňky. Pomáhá vyrovnávat oxidační stres a tím posiluje obranu proti chronickým nemocem (autoimunitním, revmatoidním, podmíněně patogenním, zánětlivým, rakovinným). Každá infekce v našem těle spotřebovává vitamín C, který je nezbytné doplňovat. Případný pokles jeho zásob zvyšuje náchylnost k dalším infekcím a vytváří riziko rozvoje různých onemocnění,“ upozornila Iva Bílková.
Doplňky stravy s vitamínem C jsou všeobecně známé. Méně už laická veřejnost ví o možnosti nitrožilního podání.
„Aplikace tekutého vitamínu C probíhá jednoduchým vpichem, kdy vitamín postupně odkapává do těla. Terapie trvá 45 až 60 minut a má spíš relaxační charakter, lze při ní třeba číst knihu, člověku dodá energii a nastartuje imunitu. Vyhledávají ji hlavně osoby se sníženou obranyschopností, účinná je jako prevence i jako podpůrná léčba už probíhajícího onemocnění a snížení rizika vzniku zápalu plic,“ popsala Iva Bílková.
Preventivní kúry jsou v závislosti na životním stylu doporučovány kdykoliv v průběhu celého roku, ale především pak v obdobích se zvýšeným výskytem onemocnění jako podzim či jaro. Kromě okamžitého posílení imunity působí terapie vitamínem C na elasticitu kůže, tvorbu kolagenu a redukci vrásek. Pozitivně ovlivňuje zdraví celého pohybového ústrojí – správný stav kostí, chrupavek, zubů nebo sliznic.
2. Detoxikace s lymfodrenáží
Jako „elixír mládí“ působí na člověka lymfatická masáž. Pomáhá oddálit projevy stárnutí a eliminuje žilní onemocnění. Lymfu tvoří čirá tekutina obsahující odpadní látky buněčného metabolismu, viry, bakterie, ale i prospěšné živiny, vitamíny, tuky, sacharidy a hlavně lymfocyty – druh bílých krvinek, díky kterým se lymfa podílí na imunitě organismu.
„Lymfodrenáž je speciální fyzioterapeutickou technikou manuálního nebo přístrojového působení na lymfatické uzliny, lymfatické cévy a lymfu v mezibuněčném prostoru, která normalizuje lymfatický tok. Podporuje krevní oběh, posiluje imunitu, snižuje hmotnost a zlepšuje stav pokožky. Zvyšuje odplavení toxických látek z těla, přispívá k celkové vitalitě a regeneraci organismu, i proto ji lze preventivně doporučit jako součást zdravého životního stylu. Občasná lymfodrenáž mezi 30. a 50. rokem znatelně zkvalitňuje život ve vyšším věku,“ poukázala Iva Bílková.
3. Pravidelné saunování
Ošetření teplem je dlouhodobě známá fyzioterapeutická metoda, která se používá při svalových obtížích a rehabilitacích. Sauny vyhřáté na teploty od 65 do 100 a více stupňů Celsia poskytují relaxaci celému organismu, zlepšují dýchání i funkci kardiovaskulárního systému.
„Pravidelné saunování má pozitivní vliv na snížení svalového napětí, čímž působí kladně na bolesti pohybového aparátu a migrenózní stavy. Mezi další pozitiva patří zvýšená produkce endorfinů, a tedy zlepšení psychické pohody nebo také posílení imunitního systému. Postupné zahřívání při saunování pomáhá bojovat proti nachlazení a chronickým onemocněním. Zlepšuje se prokrvení a dýchací rytmus se stabilizuje,“ potvrdila Iva Bílková.
4. Rozumné otužování
Pravidelné otužování učí tělo zvykat si na krátkodobý stres způsobený náhlou změnou teploty, adaptovat se a postupně snižovat produkci škodlivého stresového hormonu kortizolu, který stojí za větší náchylností k onemocněním.
„Pokud je stres krátkodobý a v menší dávce, tělo se naučí lépe jej zvládat, což má vliv na celkové zocelení organismu. Pravidelné otužování tak vede k posílení imunity a odolnosti. Výhodné zúžení cév v reakci na chlad je však časově omezené, při delším pobytu v chladu se cévy opět roztáhnou a naopak zvýší pravděpodobnost nachlazení,“ varovala Iva Bílková. Nic by se proto nemělo přehánět, s ochlazováním je třeba začít postupně a nejlépe tak, aby to člověku bylo příjemné.
Další tipy k posílení imunity
1. Echinacea: Echinacea dokáže v těle aktivovat bílé krvinky, které následně likvidují viry a bakterie. Pro podporu obranyschopnosti organismu je nutné užívat echinaceu, ať už v podobě tobolek, sirupu nebo třeba šumivých tablet, pravidelně a dlouhodobě. Zároveň je možné ji využít krátkodobě k podpoře horních cest dýchacích nebo také při detoxikaci organismu, zejména pak jater. Echinaceu mohou užívat děti, dospělí i nastávající maminky.
2. Vitamín C: Vitamín C je zcela nezbytný pro správnou funkci imunitního systému. Zároveň chrání buňky před poškozením volnými radikály a před oxidací. Také je zcela nepostradatelný pro správnou funkci nervového systému, kostí, chrupavek, cév, kůže, dásní, zubů a přispívá ke snížení únavy a vyčerpání. Preventivně užívejte doplňky stravy s vitamínem C dlouhodobě v pravidelných dávkách, při boji s infekcí je vhodné tyto dávky zvýšit.
3. Rakytník řešetlákový: Krom toho, že rakytník řešetlákový podporuje imunitní systém a ulevuje od únavy, přispívá k normálnímu stavu pokožky, trávení, podporuje činnost kardiovaskulárního systému. Pro děti se hodí například rakytník ve formě bonbonů nebo sirupu, dospělí uvítají spíše tobolky či čaj.
4. Lyzáty a enzymy: Lyzáty a enzymy jsou bakteriální látky, které pomohou imunitnu systému. Jejich nasazení je vhodné před dobou zvýšeného výskytu respiračních onemocnění, tedy hlavně na podzim. Mezi nejznámnější volně prodejné lyzáty patří: GS Imunostim, Wobenzym a Preventan.
5. Reishi: Reishi se v čínské medicíně přezdívá houba nesmrtelnosti a po celá staletí se využívá pro svůj zásadní vliv na podporu imunity. Reishi je možné užívat ve formě kapslí, kapek nebo jej také lze sušené přidávat do pokrmů.
6. Kolostrum: Kolostrum neboli mlezivo neboli "prvotní" mateřské mléko je bohaté na vitamíny, minerály a stopové prvky, které velmi významně podporují imunitní systém. Je vhodné užívat doplňky stravy s obsahem kolostra pravidelně.
Všechny tyto produkty zakoupíte z pohodlí domova na Lékárna.cz.
Mezi další doplňky stravy, jež podporují funkci imunitního systému, patří například černý česnek, kurkumin, aloe, ženšen či zázvor. Důležitý je i dostatečný pitný režim - vhodná je voda nebo bylinkové čaje. Nezapomeňte pravidelně větrat a hýbejte se - stačí krátká procházka v přírodě.
Zdroj: FYZIOklinika.cz, Lékárna.cz
Pokud potřebujete poradit s výběrem vhodného produktu, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!