Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Otužování dětí je velmi individuální. Základem je, že to musí být dítěti příjemné – aby při tom netrpělo a nebránilo se. Děti bychom rozhodně neměli otužovat v extrémních podmínkách. Je třeba pamatovat i na to, že v prvních dvou letech života má dítě jinou termoregulaci než dospělý člověk. Je tedy vhodné otužovat děti přiměřeně věku, nejlépe hravou formou, aby dítě nezískalo k otužování negativní postoj.
1. Otužujte děti pravidelně, a to už od malého miminka
Samozřejmě nikdo si pod otužováním miminek nepředstavuje jejich koupání v ledové řece. U malých dětí se jedná spíše o „vklouznutí“ do určitého způsobu života. Váš životní styl vaše potomky rozhodně ovlivní.
„Pokud i vy jako rodiče dodržujete základní principy otužování, máte vyhráno. Bez pravidelnosti a důslednosti nelze ale výsledku dosáhnout. A také dbejte na postupné zvyšování náročnosti „otužovacích procedur“. Otužováním máte možnost zvýšit u svého dítěte imunitu a připravit ho nejen na chladnější roční období, ale také na kontakt se všemi možnými bacily, které kolem nás číhají,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík.
2. Oblékejte děti přiměřeně, tedy ne více, než je nutno
Děti oblékejte stejně jako sami sebe a vrstvěte. U větších dětí je dokonce lepší dávat o jednu vrstvu méně – žádné dítě totiž jen tak v klidu nechodí, ale pobíhá, poskakuje, a i tím si vytváří teplo. Miminkům, která pouze leží, jednu vrstvu naopak přidejte, a u novorozenců mějte vždy v pohotovosti čepičku. Pokud teploměr ukazuje stále ještě plusové, ale již jednomístné hodnoty, nesahejte hned po zimních bundách a zateplených kalhotách. Nezapomeňte, že sníh i mráz ještě přijdou, a teprve nastane čas pro tyto kousky oblečení. Pokud stále trpíte pocitem, že dítě není dostatečně oblečené, uvařte na výlet horký čaj a budete mít jistotu, že se dítě při osvěžení prohřeje.
3. Nepřetápějte v místnosti
„Přes den se snažte v místnostech udržovat teplotu vzduchu mezi 20 až 22 ° C, na spaní je ideální teplota cca 18 ° C. A nemusíte hned svého drobečka učit spát v zimě s otevřeným oknem. Dopřejte mu usínání v teplých peřinkách a až po usnutí kombinujte vypnutí topení a otevřené okno. Pokud to jde, můžete nechat otevřené dveře do dětského pokojíčku a otevřít okno v jiné místnosti,“ říká Štěpánka Štrougalová a přidává další vyzkoušený tip:
„Pokud můžete načasovat spínače na topení, využívejte spuštění topení v časných ranních hodinách, aby se dítě probudilo do teplejší místnosti. Určitě to zpříjemní ranní buzení.“
4. Dbejte nejen na teplotu vzduchu, ale i na vlhkost
Suchý vzduch v místnosti dokáže opravdu potrápit. A přitom stačí tak málo. Mokrý ručník na topení. Určitě nezapomeňte ručník řádně vymáchat ve vodě, ať vypařováním nedostáváte do vzduchu zbytky pracího prostředku a aviváže. Platí pravidlo, že vlhkost vzduchu v místnosti by měla být 45–65 %.
5. Otužujte děti vzduchem
„Vzduchová koupel je už dnes ustálený pojem. Dopřejte svým dětem nahaté otužovací chvilky. Domluvte si rituál: Před večerním koupáním je nechejte, ať se svléknou do naha či prádla a mohou uklízet hračky – je to nenásilná forma otužování. Vzduchem můžete krásně otužovat i miminka, když je necháte při přebalování pět minut nahá při pokojové teplotě. Dopřejte si s nimi v tuto dobu chvilky mazlení a povídání…,“ radí Štěpánka Štrougalová.
6. S otužováním můžete začít jednoduše
Otužování vodou je nejpřirozenější způsob otužování. V koupelně i v místnosti po koupání mějte tepleji a chladnější vzduch „zařiďte“, až miminko usne. Dětem starším dvou měsíců odbornice doporučuje po týdnu snížit teplotu vody o půl stupně, postupem času až na 34 ° C, děti starší dvou let na konci koupání osprchovat chladnější vodou – ale nemusíte hned ledovou! Otužovat se můžete i tím, že si po normální sprše rychle osprchujete chodidla i lýtka studenou vodou, a postupně se můžete dopracovat ke sprše celého těla. Nic zvlášť příjemného to v té chvíli není, ale tělo se prokrví a v závěru krásně zahřeje.
7. Pohyb na čerstvém vzduchu je základ
Odborníci doporučují strávit pohybem na čerstvém vzduchu minimálně tři hodiny denně. Ano, v zimě je to komplikovanější a vždy je nutné přihlédnout k věku dítěte. Obecně je pediatry schvalovaná vycházka do teploty -5 ° C, pro děti starší tří měsíců není problém ani -10 ° C, kdy v kočárku s hlubokou korbou dokážete teplo udržet. Plánujte proto výlety za každého počasí. Nezapomínejte sportovat a ani v zimě se nebojte plavání – to je nejpřirozenější formou otužování. Jen se ujistěte, že máte dostatečný prostor pro aklimatizaci po něm. Nemoc nepřijde z bazénu, ale rýma na nás může číhat, pokud vyběhneme do zimy rozpaření či s mokrými vlasy.
8. Sauna! Proč ne?
Budete-li s dětmi chodit do sauny, posílíte jejich imunitní systém a budou pak méně nemocné. Nejlépe je chodit do sauny aspoň 1x týdně, pro malé děti je vhodnější odpolední čas, protože pak bude příjemně unavené a snadněji pak usne. U dětí platí, že bychom se saunováním měli začít nejdříve po třetím roce a raději volit kratší pobyty a nepříliš vysoké teploty, je dobré začít infrasaunou – tak, aby to dítěti nebylo nepříjemné.
9. Dbejte na kvalitní a dlouhý spánek
„Spánek je pro posílení imunity nesmírně důležitý, a pokud v místnosti zajistíte přiměřený chládek, dojde při spánku k přirozenému otužování. Nepodceňujte délku spánku: novorozenci potřebují až 18 hodin spánku, batolata 12 až 13 hodin, předškolní děti pak 10 hodin,“ doplňuje Štěpánka Štrougalová.
10. Vyvážená strava
Děti potřebují vyváženou, pestrou a zdravou stravu. Patří sem zelenina, ovoce, luštěniny, obiloviny (dodávají sacharidy, vitaminy ze skupiny B, minerální látky a vlákninu), maso (dodává tělu železo a vitamín B 12 ), tuky (dbejte na správný poměr živočišných a rostlinných tuků), vejce. Sladkosti nejsou vhodné, i když obecně mají děti rády cukr. Raději dejte přednost ovoci. Můžete také vyzkoušet ovoce sušené či kompotované, ovocné a zeleninové saláty. Dejte ke každému jídlu na talířek doprostřed stolu nakrájenou zeleninu či ovoce a uvidíte, že něco si cestu k chuťovým buňkám dítěte najde. A zkuste mošty – výborné jsou ohřáté s plátkem pomeranče, grepu či jiného ovoce.
11. Vitamíny a minerály na podporu dětské imunity
Dětskou imunitu můžete posílit vhodnými doplňky stravy, sirupy a multivitamíny.
- Kolostrum je prvotní mateřské mléko, které je přirozeně bohaté na vitamíny, minerály, stopové prvky a další látky důležité pro naše tělo.
- Probiotika: Správně osídlený mikrobiom hraje důležitou roli nejen pro pravidelné vyprazdňování, dnes se již ví, že složení mikrobiomu střev ovlivňuje také psychiku. Zdraví v ústech a zdravé horní cesty dýchací podpoří orální probiotika (Bactoral), která doporučujeme užívat v případech potřeby opakovaně vždy s týdenní pauzou.
- Imunoglukany a betaglukany: Přírodní betaglukany najdeme ovesných vločkách nebo ve známé houbě hlívě ústřičné. Vyzkoušejte například sirup z hlívy ústřičné nebo třeba cucavé tablety s příchutí lesních jahod. Imunoglukany najdeme v řadě doplňků stavy ve formě sirupu pro děti.
- Rybí olej a omega 3 mastné kyseliny, na který je rybí tuk bohatý, jsou důležité pro naše tělo. Ve formě žvýkacích kapslí navíc už rybí tuk nemá svou typickou pachuť a chutná i dětem.
- Rakytník - je bohatý na vitamíny C a A, také na organické kyseliny. Díky tomu všemu jsou rakytníkové želatinky nebo přímo rakytníkový džus vhodnými prostředky pro podporu imunitního systému dětí.
- Vitamíny - přirozeně doplňujte vitamíny z ovoce a zeleniny, pokud ale máte pocit, že jich vaše dítě nesní tolik, kolik by bylo potřeba, sáhněte po některém z multivitamínových přípravků pro děti, například ve formě žvýkacích bonbónů.
12. Psychická pohoda dětí
“Pokud jsou děti i rodiče šťastní, odrazí se to i na jejich zdraví. Bádání kolem propojenosti mezi psychikou a imunitním systémem se věnuje věda nazvaná psychoneuroimunologie. Když tedy vymyslíme pestrý program, kdy se budeme všichni dobře bavit, bude nám krásně a budeme zdravější,” uzavírá Štěpánka Štrougalová.
Pokud máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.