Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Otazníky kolem moči

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 19871x )

Moč je snadno dostupnou biologickou tekutinou, jejíž analýzou jsou získávány cenné informace o stavu organismu a jeho metabolismu.

shutterstock.com

Moč je ultrafiltrát krevní plazmy. Vytváří se v klubíčkách ledvin, kde se krevní plazma filtruje. Plazma putuje z krevního oběhu přes ledvinná klubíčka do kanálků ledvin, z nichž se pomocí různých minerálů a hormonů zpětně vstřebává voda a některé minerály, zatímco jiné minerály a ostatní látky se aktivně vylučují – putují sběrnými kanálky do vývodných cest močových. Kanálky v ledvinách mají velký vliv na charakter filtrátu. Během pouti krevní plazmy ledvinami může nastat v ledvinných klubíčkách nebo kanálcích spousta různých problémů, například špatné vstřebávání moči v důsledku disbalance minerálů. Ledviny pak nefungují správně a může dojít k jejich selhání. Kromě onemocnění ledvin se na zhoršení jejich funkce mohou podílet i onemocnění srdce a orgánů s vnitřní sekrecí (slinivka, nadledviny, podvěsek mozkový), ale také různé jedy (toxiny z hub, různé chemikálie jako metylalkohol aj.), které vedou k poruchám vnitřního prostředí.

Co když nejde moč z těla ven?

Záleží na tom, co je příčinou. Buď je moči málo a není co vyčůrat, nebo je někde na cestě překážka a moč se nemá kudy dostat z těla ven. Když se moč netvoří, znamená to, že ledviny nefungují, což je stav velmi obtížně slučitelný se životem, pokud není pacient napojen na umělou ledvinu. Překážkou v močových cestách (ledviny, močový měchýř, močová trubice, prostata) může být například kámen, nádor nebo vrozená vada. Důvodů, proč nejde moč vyčůrat, je celá řada a je na urologovi nebo nefrologovi, aby zjistil, jestli se jedná o příčinu renální (v ledvině a ledvinných klubíčkách), postrenální (ve vývodných cestách močových včetně prostaty) nebo také prerenální (nedostatečný příjem tekutin). Pokud se moč tvoří, ale nejde z těla ven, zůstává v močovém měchýři nebo ve vývodných cestách močových, případně v ledvinách. Močový měchýř se přeplní a pacient vnímá velmi bolestivě, že se nemůže vymočit, jindy dochází k úniku moči z přeplnění. Permanentně plný měchýř řeší cévka, kterou zavede lékař nebo u chronických stavů sám pacient poučený lékařem. Za přeplněný měchýř mohou kromě překážky ve vývodných močových cestách nezřídka také bolesti zad. V páteři jsou totiž uložena centra, která kontrolují močení – například při vyhřeznutí ploténky může dojít k poškození takového centra a následně k problémům s močením (pacient se buď pomočuje, nebo se nemůže vymočit). V tom případě nejde o problém s ledvinami ani močovými cestami, řešením je operace zad.

Proč se nemá moč zadržovat?

Při zadržování moči opět dochází k přeplnění močového měchýře, ale tentokrát je na vině každý sám. Určitě není dobře, pokud někdo chodí systematicky čůrat ráno, když vstane z postele, ve čtyři odpoledne, když jde z práce, a pak čeká do půlnoci, než jde spát. Při permanentně přeplněném měchýři se člověk pořádně vymočit už ani nemůže, i když chce, močení je hodně slaboučké. A stagnuje-li moč delší dobu v měchýři, hrozí, že se v něm pomnoží bakterie, které mohou být důvodem trápení s močovými cestami. Nebo že se v močovém měchýři vytvoří písek, vysráží krystaly, vznikne kamínek. Mohou se také povolit uzávěrové mechanizmy, které brání zpětnému návratu moče do ledvin, a návrat moči do ledvin může vést až k selhání ledvin. Spousta lidí má zaměstnání, kde jsou jasně dané, omezené pauzy. S trochou nadsázky to pak znamená buď dodržovat pitný režim a nosit plenkové kalhotky, nebo omezit příjem tekutin a zadržovat moč. Anebo změnit zaměstnání. Od napití po vymočení vypité tekutiny uplyne poměrně dlouhá doba, záleží na objemu přijatých tekutin, klimatických podmínkách, pocení a mnoha dalších faktorech. Určitě ale nikdo nevymočí vypitou tekutinu hned. Pacientům lékaři doporučují vypít zhruba litr tekutin hodinu až dvě před vyšetřením.

Čtěte také: Jaké jsou příznaky infekce močových cest?

Kolikrát za den je normální močit?

Pokud vypijete doporučovaných 2,5 litru tekutin, nemůžete jít močit jen 3x za den, tomu neodpovídá kapacita žádného močového měchýře, která se pohybuje u zdravého měchýře od 150 do 350 ml, maximálně 450 ml. Jednorázově se dá v měchýři udržet až 900 ml moči, ale to už člověk stojí se zkříženýma nohama a oroseným čelem. S kapacitou močového měchýře souvisí četnost nucení na močení – při malém měchýři přichází nucení na močení
už při naplnění 100 ml, tedy poměrně často. Kapacita močového měchýře je u mužů i žen stejná. Kapacitu měchýře nebo pocit vnímání náplně měchýře však mohou ovlivnit různé anatomické nebo endokrinní změny jako například těhotenství, pokles pánevních orgánů v klimakteriu, zvětšená prostata, nádory v malé pánvi. Normální je do 10 močení za den (8x během dne, 2x v noci), při doporučovaném příjmu tekutin. Pokud někdo chodí čůrat častěji, mělo by ho zajímat, proč, měl by navštívit urologa. Časté močení totiž může být příznakem nejrůznějších, nejen urologických onemocnění. Pacient dostane od urologa mikční deník, kam bude přesně zapisovat, kdy a kolik toho vypije a vymočí. Tyto záznamy pak lékař vyhodnotí. Zjistí-li nerovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin, musí vzít v potaz ještě okolní teplotu (při vysokých letních teplotách tělo hodně tekutin vypotí) a další faktory, které napomáhají vylučování tekutin z těla. Podle toho všeho udělá lékař závěry a doporučí další postup. Například když člověk většinu toho, co vypije, vymočí v noci, zjišťuje se, jestli má zdravé srdce. Nebo když člověk moc nepije, a přesto chodí čůrat často, zkoumá se, zda netrpí cukrovkou. Záznamy v mikčním deníku tedy nevypovídají jen o urologickém zdraví, ale o celkovém zdravotním stavu jedince.

Co se z moči vyšetřuje?

Z moči se vyšetřuje pH moči, přítomnost krve, bílkoviny a bakterií (u nich se stanovuje druh, protože ne všechny jsou patogenní) a vyloučené buňky (cytologie), které mohou odhalit nádor. Hodnota pH moči se mění při zánětech, mohou ho ovlivňovat metabolické poruchy, může mít souvislost s kameny v močových cestách. Když je v moči hodně bílkoviny a krev, může to znamenat postižení ledvinných klubíček. Když je v moči krev a bílé krvinky
nebo určité bakterie, dá se předpokládat zánět močových cest. Přítomnost krve v moči s dalšími příznaky jako například pálení při močení může značit drobný kamínek. Přítomnost krve v moči bez dalších příznaků může upozorňovat na nádorové onemocnění. 

Čtěte také: Krev v moči nelze podceňovat

Co se pozná z barvy moči?

Čím větší příjem tekutin, tím nižší hustota neboli koncentrace a světlejší barva moči. Hodně světlá, čirá moč tedy vypovídá o dobrém pitném režimu. Červená moč naopak signalizuje problém – nádor, kameny nebo vrozené vady. Tmavá moč bývá při žloutence, může upozorňovat na onemocnění jater. Do oranžova se moč zbarvuje při užívání léků, například proti tuberkulóze. Červenofialové zbarvení způsobuje zase červená řepa – je zaměnitelné s varujícím zbarvením, kdy je v moči krev a kdy je žádoucí okamžitá návštěva lékaře (kdo ignoruje krev v moči, většinou na to doplatí). Hodně pěnící moč (vzduch v moči) může znamenat píštěl v močových cestách, tj. komunikace, která tam nepatří, jako třeba spojka mezi trávicím traktem a močovým ústrojím, vytvořená například v důsledku nádoru. Naproti tomu obláčky v moči (plovoucí pěna), na které pacienti mnohdy upozorňují, neznamenají vůbec nic. Na moči se také může tvořit prstýnek (ve sklenici po obvodu), ten značí přítomnost bílkoviny. 

Čtěte také: Barva moči nás může upozornit na vážné onemocnění

Je moč na prkénku veřejných záchodků nakažlivá?

Dáma si na prkénko na veřejných záchodcích nikdy nesedá a nepoužívá prkénko, s výjimkou míst, kde jsou k dispozici vlhčené dezinfekční ubrousky. Není to až tak nebezpečné zdraví jako nehygienické. Ale ano, z ukápnuté moči na prkénku se nakazit dá, když je moč infekční, jde o to, čím je nakažená. Třeba trichomoniázou, sexuálně přenosnou nemocí a nejčastějším parazitárním onemocněním pochvy, se ze záchodového prkénka nakazit dá, ale získat takto další sexuálně přenosné nemoci jako syfilis nebo kapavku nelze.

Může se moč v případě nouze pít?

Moč obsahuje spoustu látek, kterých se tělo chtělo zbavit, a nedává smysl mu je znova podstrkovat. Nesmyslná je proto i urinoterapie neboli léčba z oblasti alternativní medicíny, při které pacient pije svou vlastní či cizí moč nebo se jí potírá – nemá opodstatnění, staví na praktikách prováděných v dávné minulosti, kdy byla medicína ještě v plenkách a kdy bylo léčení založené převážně na placebo efektu. Látky, kterých se tělo chtělo zbavit, určitě není rozumné pít. Ani kdyby člověk umíral žízní na poušti. Na poušti už stejně nebude mít co močit, většinu tekutin vypotí. A co vymočí, to bude hodně silný koncentrát. Mořská voda se také nedá pít, a to nemá tak vysokou koncentraci odpadních látek.

Vydezinfikuje moč ránu?

Babičky vždycky říkaly, že ano, ale babičky neměly k dispozici současné dezinfekční prostředky. Pokud je moč sterilní, proč ne, může posloužit jako dezinfekční prostředek. Jenže je sterilní? Lepší je počkat s dezinfekcí rány domů nebo do lékárny, protože pokud nevíte, jestli je moč sterilní, můžete do rány zanést úplně zbytečně ještě něco dalšího (moč nemusí být v pořádku, ani když člověk nemá žádné příznaky močové infekce). Když už, raději si ránu olízněte, protože sliny obsahují ptyalin působící dezinfekčně – v moči žádná taková látka, která by dezinfikovala, není.

Správný příjem tekutin

Ledviny potřebují pravidelně dodávat tekutiny, aby se mohly proplachovat. Jinak vznikají kameny, záněty močových cest i měchýře. Při dostatečném příjmu tekutin je moč naředěná a močení nepálí, vyplavuje se písek a netvoří se kamínky. Koncentrovaná moč dráždí močové cesty a její kyselé pH podporuje rozvoj bakteriální infekce. Ve spojení s vínem nebo ostrým jídlem vede neředěná moč k pálivému močení a dalším příznakům zánětu močových cest, aniž by zánětem trpěly. Tekutiny mají vliv na koncentraci a barvu moči, proto lékař hned pozná, že pacient, který ve skleničce přináší zakalenou tmavě oranžovou moč, málo pije.

Doporučení pro zdravé močení

  • Pitný režim je nezbytnou součástí prevence urologických, ale i celé řady dalších onemocnění včetně těch velice závažných. Příjem tekutin má být racionální, tzn. takový, aby člověk vymočil za 24 hodin 2 litry moči.
  • Slabě a středně mineralizované vody zařadit každý den (nejen občas) do pitného režimu dětí, adolescentů, dospělých i seniorů – mají optimální složení pro zdraví, na rozdíl
    od vody obsahují minerální látky, které přispívají k úpravě minerálového hospodářství organizmu, a pomáhají tak zachovávat zdravé ledviny a močové cesty.
  • Koncentrované roztoky jako džusy a dráždivé roztoky, například víno, obsahují kyseliny, které mohou dráždit močový měchýř, ale i sliznici žaludku, proto je vhodné ředit je vodou.
  • Tvrdý alkohol konzumovat co nejméně, ideálně vůbec, protože podporuje vznik urátových kamenů v ledvinách.
  • Pivo může být součástí pitného režimu, ale v omezeném množství (občas jedno, dvě), protože kromě alkoholu dodává tělu až příliš velký objem tekutin, který zatěžuje krevní oběh a srdce.
  • Káva s mírou a s minerálkou, jak je již léta zvykem v lepších kavárnách.

prim. MUDr. Michaela Matoušková
Centrum komplexní urologické péče Urocentrum Praha

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

81%
19%
Zatím hlasovalo 97 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alergická reakce na antibiotika

Dobrý den, prave jsem dobrala antibiotika (angina) a na obličeji a na hrudi se mi udělaly male cervene pupínky,ze kterých vyteče po zmáčknutí čirá tekutina, na akné netrpím. Může to být reakce na oslabení organismu? Můj druhý dotaz se týká mé práce-pracuji v biochemické laboratoři, kde se užívají izotopy. Mám strach, že v případě těhotenství bude ohrožen můj plod, než těhotenství zjistím a z práce odejdu. Je to tak? Děkuji

Zlepšení pleti po užívání antibiotik

Dobrý den. Kde začít? Mám problém s nečistou pletí. Taková pleť by měla být mastná, ale ne některých místech se mi šupinatí jako suchá pleť. Stav se zhorší obzvláště před menstruací. Dělají se mi bílé hnisavé pupence hlavně na čele, bradě a krku. Hormonální antikoncepce nezabrala, vyzkoušela jsem už několikerou kosmetiku, ale zatím žádné zlepšení. Pleť mám krásnou jedině tehdy, když užívám antibiotika při nějaké nemoci (např. angína) . To se pak aspoň na chvíli kochám. Navštěvovala jsem i kožního lékaře, ale ani jeho léčba není úspěšná. Na to , že je mi už 33 je na pubertu dost pozdě. Zkuste poradit , co s tím. Andrea.

Vylučovací urografie

Vylučovací urografie je rentgenové vyšetření ledvin, močovodů a močového měchýře pomocí tzv. kontrastní látky. Lze takto zjistit některé z onemocnění vývodných močových cest.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce