Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...
(Rubus fruticosus (L.) spec. coll.)
Příprava čaje
2 čajové lžičky řezané drogy na šálek (200 ml) vody. Pijeme 2 krát až 3 krát denně.
Užívaná část
List (Folium rubi fruticosi) | |
Plod (Fructus rubi fruticosi) |
Sběr a sušení
List sbíráme v červnu a červenci, tedy v době květu rostliny. Mohou se sušit okamžitě, ale nevadí jim několikadenní ovadnutí.
Jak vypadá
Popínavý keř, kterého existuje mnoho druhů a kříženců. Lodyhy dorůstají značné délky a jsou hustě posety drobnými ostny, které přecházejí také na 3-5 četné řapíkaté listy. Dvouleté a starší lodyhy kvetou bílými kvítky, které vytvářejí drobné hrozny. Plodem je ostružina, která má v době zralosti načernalou barvu. Kvete v červnu a červenci.
Kde se rostlina vyskytuje
Ostružiník je oblíbeným pěstovaným keřem. Ve volné přírodě jej najdeme ve světlých lesích, v křovinách, na stráních.
Co ostružník kořenobsahuje
List: hlavní obsahovou složkou jsou třísloviny, silice, organické kyseliny a flavonoidy. Najdeme zde také organické kyseliny a další sloučeniny, které společně vytvářejí komplex látek blahodárně působících na organismus.
Plod: zde najdeme hlavně vitamíny skupiny B a C, karotenoidy, minerální látky, pektin, cukr.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Již dlouho před Hippokratem je vzpomínána tato rostlina s jejími plody. Používala se na lehce krvácející rány. Žvýkání listů se doporučovalo pro posílení dásní, kořen zase k rozpouštění kamenů.
Dnes: Ostružinový list lze použít vnitřně i zevně.
Vnitřně: Čaj v listů ostružiníku se uplatní nejen proti průjmu, proti střevním kataru a při akutních i chronických žaludečních obtížích, ale také při kašli. Flavonoidy obsažené v listech působí mírně močopudně, proto jej můžeme použít pokud chceme zvýšit odvodňování organismu nebo při zánětech močových cest.
Plody jsou nejen výborným pamlskem, ale dobrým zdrojem vitamínů a chuťově příjemným močopudným prostředkem.
Zevně: V koupelích nebo obkladech na špatně se hojící rány a vředy, ke kloktání při zánětech hrdla a dásní.
Pozn.: List ostružiníku je součástí čajů vyráběných pro potravinářské i lékařské účely. Lahodný nápoj připravíme z fermentovaného listu.
Plody se konzumují čerstvé, nebo se z nich připravují šťávy, sirupy, kompoty a marmelády. Delikatesou je mírně tepelně upravená omáčka z plodů, která se používá jako příloha k masům nebo sýru. Délka tepelné úpravy plodů sníží obsah vitamínu C, ostatní složky zůstávají zachovány.
Přidat nový komentář