Ostropestřec je mohutný bodlák s větvenou lodyhou, vykrajovanými, ostře zubatými listy.
(Silybum marianum (L.) Gaertn.)
Příprava čaje
1 čajová lžička rozmělněné drogy na šálek (200 ml) vody. Pijeme 2 krát až 3 krát denně. Pokud zvládneme hořkou chuť, lze semeno rozžvýkat a polknout, nebo jej rozemeleme na prášek. V takovém případě užíváme 3 – 5 čajových lžiček, rozděleně během dne.
Užívaná část
|
Semeno (Fructus cardui Mariae) |
Sběr a sušení
Semeno sbíráme tak, že před dozráním uřežeme celé ochmýřené hlavice, necháme je dozrát a vymlátíme. Semena mají hořkou chuť.
Jak vypadá
Ostropestřec je mohutný bodlák s větvenou lodyhou, vykrajovanými, ostře zubatými listy. Bodlák nás na první pohled zaujme svou barvou. Charakteristické jsou bílé skvrny na líci tuhých, lesklých listů. Květy jsou na konci lodyh se vyznačují většinou jasně fialovou barvou. Zákrovní listy mají dlouhé trny. Kvete v průběhu léta, tedy od července do září.
Kde se rostlina vyskytuje
Ostropestřec se pěstuje, pro svůj okrasný vzhled bývá někdy i ozdobou zahrad.
Co semena obsahují
Pro ostropestřec je charakteristický vysoký obsah sylimarinu, což je směs flavonolignanů, silice, biogenních aminů, aminokyselin (významné zastoupení látek s obsahem síry), cukrů a oleje.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Ostropestřec byl tradiční prostředek při hadím uštknutí. V 17. století se o něm začíná psát jako o „příteli jater a krve“. Používal se také jako léčivka proti nemocem spojeným s melancholií.
Dnes: Ostropestřec se používá převážně vnitřně.
Vnitřně:
Semena ostropestřce podporují vylučování žluče, příznivě ovlivňují činnost jater, ochraňují je před toxickými vlivy a tím velmi významně zlepšují celkový stav organismu, neboť zvyšují odvádění toxinů z těla. Droga se využívá v léčbě a prevenci nejrůznějších onemocnění jater. Jako podpůrný prostředek se podává při chronickém i akutním zánětu jater, při špatné funkci jater poškozených alkoholem, léky nebo jinými škodlivými látkami. U alkoholické cirhózy upravuje jaterní testy a hladinu bilirubinu. Své místo má jako doplněk stravy při dietě.
Pozn. Ostropestřec je součástí originálně vyráběných léčivých přípravků a doplňků stravy. Je považován za jeden ze tří nejsilnějších známých rostlinných antioxidantů. Specialitou je med, který obsahuje pyl z květů rostliny.
Přidat nový komentář