Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Při nezbytném ošetření, tedy ošetření, které jste museli vyhledat z důvodu zhoršení vašeho zdravotního stavu během pobytu v zahraničí nebo např. úrazu, by český pojištěnec v jiné zemi EU po předložení průkazu pojištěnce (tzv. EHIC) neměl zaplatit víc, než kolik je případná částka spoluúčasti, stejná, jakou platí místní pojištěnci. Podmínkou ale je, že k ošetření došlo ve smluvním zdravotnickém zařízení, které je napojeno na místní pojišťovenský systém. Náklady na samotnou zdravotní péči vyúčtuje lékař, který vás ošetří, místní zdravotní pojišťovně, a ta tyto náklady následně přeúčtuje vaší české zdravotní pojišťovně. Může se ale stát, že i po předložení průkazu po vás budou chtít v hotovosti celou částku za poskytnutou péči. Raději s touto variantou předem počítejte, aby vás případná nutnost zaplatit na místě nezaskočila. Po návratu domů pak můžete svoji zdravotní pojišťovnu požádat o refundaci těchto nákladů.
Požádat o refundaci částky, kterou jste za lékařské ošetření zaplatili, můžete po návratu i v případě, že jste byli ošetřeni v nesmluvním zdravotnickém zařízení. Tam zaplatíte za ošetření vždy, EHIC a systém přeúčtování mezi pojišťovnami se na tato zařízení nevztahuje. Navíc se vší pravděpodobností zaplatíte o dost více, než by byla úhrada ve smluvním zdravotnickém zařízení. Proto se vždy snažte vyhledat ta smluvní – více informací najdete na www.cmu.cz.
Refundace probíhá na základě žádosti, kterou máte po návratu domů možnost podat u své zdravotní pojišťovny. Rozhodně si pečlivě uschovejte jak účty, tak lékařské zprávy. Po návratu je předložíte pojišťovně spolu se žádostí o náhradu nákladů vynaložených na zdravotní služby poskytnuté v zahraničí. Máte možnost na žádosti uvést, zda žádáte refundaci dle českých právních předpisů, nebo dle předpisů státu ošetření. Refundace dle zahraničních tarifů znamená, že vám vaše zdravotní pojišťovna následně proplatí všechno, co by za svého pojištěnce zaplatila tamní zdravotní pojišťovna (tedy bez zaplacené spoluúčasti). Za účelem zjištění výše této částky se písemně dotazuje příslušné instituce ve státě ošetření. Refundována vám pak je částka ve výši a v termínu závisejícím na odpovědi ze zahraničí. Nicméně, jak již je uvedeno výše, můžete si také zvolit rychlejší možnost a nechat si vyplatit částku v českých cenách, tj. do výše stanovené pro úhradu takové péče, pokud by byla poskytnuta na území České republiky. Refundace dle českých tarifů se také automaticky uplatní, pokud k ošetření došlo v nesmluvním zařízení. Refundovaná částka vám bude v každém případě vyplacena v českých korunách.
Při cestách do zahraničí ale VZP vždy doporučuje nespoléhat jen na průkaz pojištěnce (EHIC) a uzavřít cestovní pojištění.
Přečtěte si také
Co je standard a co nadstandard u zubaře?
Jak se orientovat mezi opalovacími krémy