Ořešák je mohutný strom s velkou korunou. S věkem se mění barva kůry. Ta je zpočátku světle našedlá, později hnědošedá.
(Juglans regia L.)
Příprava čaje
3 čajové lžičky řezaných listů na 2 šálky vody.
Příprava koupele
80 - 100 g na 1 litr vody
Užívaná část
|
List (Folium juglandis) |
|
Slupka (Pericarpium juglandis) |
Sběr a sušení
List sbíráme v červnu. Listy se sbírají bez řapíků. Suší se při teplotě do 40 st . C, zajistit musíme silné proudění vzduchu, neboť pomalé sušení vyvolá zhnědnutí listů a drogu znehodnotí. Oplodí se sbírá těsně před dozráním ořechů. Suší se za stejných podmínek jako list.
Jak vypadá
Ořešák je mohutný strom s velkou korunou. S věkem se mění barva kůry. Ta je zpočátku světle našedlá, později hnědošedá. Listy jsou 3 – 4 jařmové s dlouhými řapíky. Ořešák má 2 druhy květů: prašníkové vytvářejí dlouhé jehnědy, zatímco pestíkové jsou po 2-3 umístěny na koncích větévek a jsou poměrně drobné. Plod je ořech, který dozrává koncem prázdnin.
Kde se rostlina vyskytuje
Ořešák se pěstuje v zahradách. Můžeme se s ním často setkat také podél cest a silnic.
Co ořešák kořenobsahuje
List i oplodí obsahuje velké množství tříslovin, silic, hořčin, vitamínu C, karotenoidů, flavonoidů a další sloučeniny, které společně vytvářejí komplex látek blahodárně působících na náš organismus.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Ořešák se používal k ošetření při poranění otráveným šípem, proti onemocnění rozličnými červy a při pokousání psem. Později měl své místo také v léčení nejrůznějších onemocnění kůže a sliznic, podával se při bolesti zubů. Ulevoval pacientům se zvětšenou štítnou žlázou.
Dnes: List a plod ořešáku lze použít vnitřně i zevně. Působí protizánětlivě, čehož se využívá hlavně při místním působení na kůži, ev. sliznici.
Vnitřně: Při celkovém -vnitřním- použití mají schopnost mírně snižovat hladinu cukru v krvi a podporuje chuť k jídlu. Obsahuje látku, která pohlcuje toxické látky, proto se doporučuje při zánětlivých onemocněních trávicích orgánů.
Oplodí se dříve užívalo jako prostředek proti střevním parazitům.
Zevně: V koupelích nebo obkladech na špatně se hojící rány a vředy, ke kloktání (působí proti Staphylococcus aureus), při akné, proti pocení nohou, k posílení růstu a síly vlasů.
Pozn.: Ořechy patří mezi velmi významné zdroje nenasycených mastných kyselin a stopových prvků.
Foto: Lubomír Opletal
Přidat nový komentář