Je pravda, ze cim je ochranny slunecni faktor opalovacich kremů vyssi, tim dele trva, nez se krasne opalime?dekuji
Opruzenina vzniká obvykle v místech tření kůže, kde se zadržuje teplo a vlhko, špatně sem proniká vzduch, hromadí se tu pot i kožní maz. Jedná se zejména o vnitřní plochy stehen, oblast třísel, okolí genitálu a konečníku, pod prsy i v podpaží. Za rizikové partie jsou považována všechna místa, kde je kůže převislá, proto se často vyskytují také pod převislými partiemi břicha. Častěji bývá u lidí obézních, kde je těchto třecích ploch více, a bývají výraznější. Přidáme-li nevhodný neprodyšný materiál oblečení nebo prádla, pokožka se lehce zapaří, zrudne, svědí a pálí. Pak již mluvíme o opruzení. Kůže je viditelně poškozena, macerována. Místa vlhké zapářky a zejména již macerovaná kůže se stávají vhodným prostředím pro množení mikroorganismů. Léčba nebývá vždy krátkodobou ani snadnou záležitostí. Vyplatí se proto velmi dbát na předcházení vzniku opruzení, a tím o předcházení infekční komplikace.
Místa výskytu opruzenin
- vnitřní strany stehen
- místa v rozkroku - oblast genitálií, a to zvláště u mužů
- místa pod prsy
- podpažní jamky
- jamka pupku
- místa pod břichem
- kožní záhyby a řasy na krku
- prostor za ušima
- oblasti mezi prsty rukou i nohou
Faktory, které přispívají ke vzniku opruzenin
- vysoká teplota prostředí
- vysoká relativní vlhkost vzduchu
- těsná a špičatá obuv, kdy dochází ke stlačování kožních ploch
- špatná prostupnost materiálu obuvi (gumové holínky jako pracovní obuv)
- těsný střih kalhot z neprostupných nebo silných materiálů v místě rozkroku
- neprodyšné povrchy sedadel (pro řidiče a cestující), ale i koženkové sedací soupravy
- nedostatečná nebo naopak přehnaná hygiena - přehánění čistoty nadměrným mydlením nebo nadměrným používáním kosmetických přípravků může snížit přirozenou obranyschopnost pokožky a třeba i mechanicky či chemicky ji poškodit.
- místem vlhké zapářky se stává někdy i malá ploška boltce, utěsněná nevhodnou stranicí brýlí a zakrytá dlouhou kšticí
- nadváha
- diabetes
- těhotenství
Mezi další možné rizikové faktory patří:
- snížená pohyblivost, lidé odkázaní na lůžko nebo užívajících pleny
- lidé s aplikovanými lékařskými prostředky (např. protézami, které drží vlhkost na kůži)
- kožní onemocnění (např. dermatitida, inverzní psoriáza)
- inkontinence
- nadměrné pocení
- podvýživa
- potlačený imunitní systém v důsledku chemoterapie nebo HIV
Příznaky opruzenin
Prvními příznaky je svědění v postižené oblasti, pálení a zčervenání kůže. Na dotek je oblast vlhká a v ojedinělých případech může i mokvat.
- Zarudlá vyrážka s prasklinami na periferii
- Pálení kůže
- Macerace (v meziprstních prostorech rukou a nohou)
- Puchýře
- Zápach
Léčba opruzenin
Při výskytu opruzenin lze v mnoha případech základní léčbu zvládnout i bez návštěvy lékaře. Lékárny nabízejí nespočet přípravků, které mohou pomoci problém vyřešit.
Jak ošetřit opruzeninu
- Mokvající ránu vysušte a zbytečně nenamáčejte - ideální je dětský pudr, který ránu vysuší. V této fázi nepoužívejte krémy nebo masti na bázi vody! Dobré je na místa opruzenin vkládat tenký gázový čtvereček tak, aby místa zapaření byla od sebe oddělena a kůže se nedotýkala, netřela. V této fázi ránu co nejméně namáčejte. Sprchujte jen krátce, nedřete. Můžete omývat odvarem z řepíku nebo měsíčku a nechte místo uschnout. Poté ošetřete dětským zásypem.
- Jakmile je místo opruzenin vysušené, je vhodné k dohojení použít mast s heřmánkem, měsíčkovou, kalciovou mast, mast s panthenolem, nebo šlehané bambucké máslo.
- K urychlení hojení pijte dostatečné množství vody, k regeneraci kůže a sliznic je vhodné zvýšit příjem vitamínu C a vyvarovat se zároveň dráždivým látkám ve stravě jako je koření a citrusy.
- Pokud se místo zapařenin hůř hojí, je možné použít zinkovou mast s ichtamolem, zinek v masti snižuje svědění a brání rozšíření patogenní flóry.
Dále je u postižených míst třeba dodržovat suchou a čistou pokožku, zabránit dalšímu zapařování, upřednostňovat vzdušné oblečení a spodní prádlo z přírodních materiálů. V domácím prostředí pak nosit co nejméně oblečení, při intimní hygieně používat čistou vodu a případně antibakteriální mýdlo. Výborným pomocníkem, zejména na cestách, jsou i speciální vlhčené ubrousky napuštěné antimykotickým nebo antibakteriálním roztokem.
Osvědčené přípravky k léčbě opruzenin nejen u dospělých
- Kalciová mast - Calcium Pantothenicum - mast vhodná pro ošetření pokožky se sklonem k opruzení.
- Bepanthen – jemný krém s panthenolem.
- Intim Comfort sprej.
- Pityol – hojivá mast na opruzeniny.
- Infadolan - léčivý přípravek na opruzeniny pro novorozence i dospělé.
- Dermazulen - vhodný při opruzeninách a jejich prevenci.
- Sudocrem – opruzenou pokožku zklidní, regeneruje a chrání. Vytváří navíc na pokožce ochranný film, který ji chrání.
- Zitenax krémpasta - je vhodná zvlášť pro pokožku namáhanou zvýšenou fyzickou aktivitou.
- Antivlk krém proti opruzeninám - krém vytváří ochranný film, chránící pokožku před opruzeninami, zmírňuje příznaky.
Na opruzeniny u dospělých lze samozřejmě aplikovat veškeré přípravky, které jsou primárně určené pro kojence a malé děti.
Všechny tyto produkty zakoupíte z pohodlí domova na Lékárna.cz.
Kdy k lékaři
Pokud domácí samoléčba nepomáhá a postižená pokožka je stále zarudlá, zanícená, či dokonce mokvá a bolí, jedná se s největší pravděpodobností o opruzeniny způsobené kvasinkami, bakteriemi nebo plísněmi. V takovém případě je vhodná návštěva lékaře dermatologa, který provede stěry z postižených míst a doporučí vhodnou léčbu.
Jak vzniku opruzenin předcházet?
- Vzniku opruzenin můžete částečně předcházet vhodnou volbou spodního prádla. Bavlněné kalhotky a trenýrky jsou základ, ženy by měly velmi pečlivě volit podprsenku z téhož materiálu, bez kostic a neměla by nikde škrtit. Bavlna totiž dobře propouští vlhkost a umožňuje vypařování potu. Prádlo perte v pracích prášcích určených pro citlivou pleť.
- Vzdušné oblečení by mělo být samozřejmostí a doma se pokud možno oblékejte co nejméně, aby se ke kůži dostal vzduch. Na prádlo používejte prací prášky pro citlivou plet.
- Místo pod prsy důkladně sprchujte, používejte neparfémovaná mýdla. Dávejte si pozor, aby vám zbytky mýdla nezůstaly pod prsy. Nepřidávejte do vody žádné dezinfekční prostředky. Místo pod prsy řádně osušte jemným poklepáváním měkkým ručníkem, klidně použijte i fén na vysušení.
- Upravte nadváhu a hladinu krevního cukru.
- Sprchu se nebojte používat víckrát denně spolu s antibakteriálním mýdlem a nikdy se neoblékejte s kůží ještě vlhkou. Pokud nemáte přesušenou kůži, nepoužívejte ani různé tělové krémy.
- Rozsáhlé rizikové plochy preventivně zasypávejte jemnými pudry, mohou totiž zabránit zapaření kůže.
- Pokud vás čeká třeba dlouhá cesta nebo už máte zkušenostmi potvrzeno, že právě dnes vám za jistých okolností vznik opruzeniny hrozí, nebojte se tzv. záložek. Jedná se o jemnou gázovou záložku, kterou prosypeme zásypem, který vysušuje a díky tomu udrží suché prostředí. Tuto záložku vložíme mezi dvě vrstvy kůže , aby se od sebe oddělily. Dá se použít třeba v oblasti konečníku.
- Při omývání intimních partií používejte čistou vodu a antibakteriální mýdlo.
- Jako velmi rozumný způsob prevence vzniku opruzenin se jeví užívat výrobky, které je možno použít i mimo koupelnu, dokonce přes den v práci. Ošetření kůže v místech vlhké zapářky je umožněno například kapesníčky, které jsou napuštěny antimykotickými a protibakteriálními látkami i výtažkem z heřmánku. Spojuje účinek na zklidnění kůže s účinkem protiinfekčním a také s mechanickým, jímž jsou vzdušně odděleny styčné plochy.
Zdroj: webmd.com
Nevíte, co je nejlepší na opruzeniny právě pro vás? Zeptejte se našich lékárníků v online poradně - milerádi vám vhodný přípravek doporučí!