Pět až deset kilo. Pokud už byste v létě rádi vážili o tolik méně, je nejvyšší čas začít.
Pět až deset kilo. Pokud je vaše váha vyšší právě o tolik a v létě byste už rádi vážili akorát, máte právě nyní ideální dobu k tomu, abyste s tím začali něco dělat. „Hubnout by se mělo zhruba
půl kilo týdně
,“ říká obezitolog Petr Sucharda ze III. interny pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Jde to samozřejmě i rychleji, ale lékaři to nedoporučují, mimo jiné proto, že by to s sebou obnášelo velká dietní omezení, která se však nedají dodržovat věčně, a proto pak hrozí spíše jo-jo efekt neboli návrat kilogramů zpět.
Úvodem tři dobré rady: zapomeňte na hubnutí jako na období utrpení. Přestaňte na shazování kil myslet, kudy chodíte.
Nevnímejte jídlo jako hřích
, kterého by se člověk snad ani neměl dopouštět. Pokud si tato doporučení vezmete za své, mělo by vám jít zbavování se přebytečné váhy snáze.
„Člověk by měl hubnout kvůli sobě a nikoli proto, že to po něm chce okolí nebo módní diktát,“ říká psycholožka Zdena Sládečková, která vede kurzy hubnutí. Jinými slovy, úspěšně zhubnout může spíše člověk, který má sám sebe rád, než ten, který si vyčítá každé snědené sousto a přitom si ho neumí odepřít. Pokud se rozhodnete zhubnout, je dobré si uvědomit, jak jste ke kilům navíc přišli, dále si ujasněte,
proč vlastně míníte zhubnout
a nakonec si stanovte, za jak dlouho, o kolik kilogramů a jakým způsobem.
Při zjišťování příčin nadváhy nebo obezity s největší pravděpodobností zjistíte, že si za ni můžete sami. A to přesto, že se mnoho lidí vymlouvá na zděděná kila navíc nebo, což je také populární výmluva, problémy třeba se štítnou žlázou. Jenže, ty má asi jedno procento lidí, kteří jsou obézní.
Trochu jiné je to v případě obezity, která se v rodině vyskytuje opakovaně: většinou se sice nedědí obezita jako taková, nicméně
špatné stravovací návyky
a případně i pomalejší metabolismus, zvyklý ukládat zásoby na horší časy, už ano. To však rozhodně neznamená, že člověk z rodiny, kde jsou všichni jako kuličky, musí být také obézní.
Není však nutné
za každou cenu počítat každé snědené deko
, zvláště pokud vám tento postup nevyhovuje. „Důležité však je radikálně změnit přístup ke stravování a pohybu, a to pokud možno ze dne na den, postupné změny jídelníčku nejsou totiž moc účinné, protože tělo si na ně zvykne a váha se nehne,“ radí pražská obezitoložka Naďa Barešová. Pozor však, počítejte s tím, že změna vašeho životního stylu by měla být trvalá, proto se nepouštějte do žádných extrémních diet.
Jinak než ti, kterým jde o pár kilo, musí ke shazování kil přistoupit lidé, kteří mají třeba třicet i více kil nad ideální váhu. V úvahu připadá podávání hubnoucích léků, ale také operační zákrok, při kterém se jim může zmenšit žaludek.
Víte, jaké jsou nejčastější chyby při hubnutí? Asi vůbec nejčastější dvě jsou tyhle: nerealistické cíle a drastické diety. Je lepší dát si takový závazek, který můžete splnit. Pokud si slíbíte, že zhubnete dvacet kilo za půl roku, záhy zjistíte, že to není možné, a nejspíše na svou snahu rezignujete. Extrémní diety sice pomohou rychle shodit hmotnost, ale dlouhodobě bude asi málokomu chutnat jídlo, které jí jen z donucení. Proto
je lepší postupovat pomalu
, ideální jsou nejvýše dva až tři kilogramy za měsíc.
Přidat nový komentář