Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Opožděný vývoj řeči

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 16804x )

prim. Olgou Dlouhou, CSc.,Foniatrická klinika, 9. května 2002

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s paní prim. MUDr. Olgou Dlouhou, CSc. z Foniatrické kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 9. května 2002 mezi 10. a 12. hodinou na www.ordinace.cz

Moderátor: Vítám vás v dnešní živé diskusi a přeji všem, aby byla plodná.

Dr. Olga Dlouhá: dobrý den.

Moderátor: Mohu se hned na úvod zeptat, jak je na tom ČR s problematikou související s dnešním tématem?

Dr. Olga Dlouhá: Poměrně dobře z hlediska diagnostiky i péče.

Moderátor: I z hlediska srovnání s vyspělými státy?

Dr. Olga Dlouhá: Co myslíte vyspělým státem - určitě jsme na tom tak dobře jako evropské státy, letos máme 80 let oboru foniatrie - na náš kongres přijedou kolegové z celé Evropy.

Moderátor: Vady řeči známe všichni ze svého okolí. Jde asi ponejvíce o ráčkování, koktání atd. Co se však rozumí "opožděným vývojem řeči"?

Dr. Olga Dlouhá: Opožděný vývoj řeči není vlastně diagnoza, ale pouze příznak, např. vývojové poruchy řeči, dysfázie, dysarthrie apod. Jedná se o časově opožděný nástup rozvoje řeči dítěte a většinou už i o aberanci. vývojovývh poruch řeči přibývá v současné době vzhledem k pokroku v gyn- porodnictví, rodí se více rizikových dětí.

Moderátor: Jsem laik a jako takový se zeptám: rozvoj vědy, pokrok v gyn-porodnictví znamená více poruch? Laik by předpokládal pravý opak.

Dr. Olga Dlouhá: Dispenzarizujeme více nedonošených dětí, které se rodí s extrémně nízkou porodní hmotností a díky kvalitní neonatologiské péči přežívají (např. děláme screening poruch sluchu a řeči u těchto dětí, např. ze souboru 700 dětí měly 2/3 dětí porodní hmotnost pod 1500 g/. Riziko vývoje neurosenzorických postižení u těchto dětí je vyšší než u fyziol. novorozenců. Např. incidence závažnějších poruch sluchu je z našeho souboru 2,6%, v běžné populaci je to 1 promile.

Moderátor: Aha. Lze opoždění ve vývoji řeči dohnat? Např. při nástupu do první třídy ZŠ už je dítě "kompletní"?

Dr. Olga Dlouhá: Záleží o jakou základní diagnozu se u dítěte jedná. Opožděný vývoj řeči tzv. prostý s familiárním výskytem v některých rodinách se převážně kompenzuje v rámci logopedické péče do školního věku. Pokud se jedná o vážnější organické postižení CNS při dysarthriích (v rámci neurol. postižení) a dysfáziích, musí dítě většinou chodit do speciální MŠ a po odkladu školní docházky příp. do speciální třídy, nebo ho lze integrovat dle místních možností. Vždy záleží jaké má dítě celkové rozumové schopnosti - při hraničním intelektu či přímo mentálním opoždění je už situace komplikovanější. Předpokladem dobrého zajištění péče - edukace řeči - je včasný záchyt tohoto problému. Ideální je věk 3 let, aby byl čas využít všechny rhb možnosti.

Moderátor: Čím si vysvětlujete stesky našich pedagogů u zápisu do prvních tříd, že přibývá dětí s vadami řeči: jedná se spíše o složitější vady nebo nepozornost rodičů?

Dr. Olga Dlouhá: Stále je nejčastější poruchou řeči patlavost - dyslalie - neorganické postižení, nepřesná realizace hlásek v konkrétních artikulačních okrscích. Klasicky je ideální, když dítě s dyslalií je po 5ti leté prohlídce u pediatra odesláno na foniatrii - důležité je, aby dítě viděl i foniatr, aby vyloučil. např. poruchu sluchu i přechodného charakteru (napři. při opak. zánětech horních cest dýchacích) a aby vyloučil závažnější řečovou vadu. Ideální docházka na logopedii je v předškolním věku - zde ovšem záleží na kvalitě rhb a spolupráci rodičů. nyní, pravda, rodiče příliš času nemají, ale u obyčejné patlavosti je intenzivní cvičení výslovnosti nejdůležitější. Dalším problém v tomto věku je výměna dentice - tedy i stomatologická, příp. orthodontická péče. Otázka preventivních vyš. chrupu u dětí. Vadnou výslovnost, resp. nepokračující úspěšnost rhb může omezovat tzv. zkrácená podjazyková uzdička, to by opět měl posoudit foniatr.

Moderátor: Všímám si i vad řeči dospělých. Když si odmyslím zanedbání v mládí: jak si stojíme ve schopnosti tyto poruchy odstraňovat, tzn,. včasné podchycení a trpělivá léčba podmínkou.

Dr. Olga Dlouhá: Pokud se jedná o patlavost, resp. známé ráčkování (rotacismus) či šišlavost (sigmatismus) v dospělém věku se již hůře tyto vady odstraňují - patologický stereotyp je zafixovaný. hodně také záleží na skusu, na postavení zubů. Ideální je dobrá spolupráce rodičů klienta s dobrým logopedem v dětství. Z hlediska zajištění, dostupnosti péče v ČR - foniatrická odd. a logopedická pracoviště jsou jednak státní, fakultní při FN, ale v posledních 10ti letech převažují soukromá pracoviště. Metodicky je zvyšování odbornosti u obou profesí, foniatrů a logopedů, zajiš"továno postgraduálním vzděláváním přes IPVZ a přes odborné společnosti. Foniatři jsou členy ORL společnosti, vedu sekci pro foniatrii a pedaudiologii, a logopedi mají Asociaci klinických logopedů. Je však důležité vědět, že se jedná o speciální pedagogy pracující ve zdravotnictví, tedy ty, co jsou školeni systémem podobným jako lékaři, např. skládají odbornou atestaci. Početně si myslím, že v ČR je foniatrů a logopedů dostatek. Ale jako ve všech profesích - někdo je - i přes všechna školení lepší a někdo horší. --

Moderátor: Nicméně věda pokročila a tudíž odstranitelné vady lze chápat jako daleko převyšující ty bohužel trvalé. Myslíte si, že u pediatrů jsou rodiče dostatečně informováni? Nestěžují si vám v ordinaci, že "netušili...."?

Dr. Olga Dlouhá: Máte pravdu - stále je běžné i v naší, pražské oblasti, že děti s příznakem opožděného vývoje řeči jsou odesílány na naše pracoviště až ve věku 4-5ti let, což je škoda. a rodiče si i stěžují, že jim pí doktorka či pan doktor říkali známou větu: "bude mluvit, až vás hlava bude bolet ..." je rovněž pravda, že pediatři příliš rodiče neinformují o sociálních možnostech, různých příplatcích, dávkách na pomůcky apod., na které mají postižené děti nárok. To je otázka vztahu k pojišťovnám - aby zřejmě pediatr "neutrácel" více peněz... Podobně je to např. s dopravou sanitkami - opakovaně vidíme, že pediatři nechtějí psát matkám transfery...vše je otázka komunikace s rodiči..

Moderátor: Mohu doma zjistit, že u mé ratolesti se schyluje k opožděnosti řeči? Mohu na to přijít dříve než pediatr? Nebo je něco, co by mě vyburcovalo k jeho mimořádné návštěvě?

Dr. Olga Dlouhá: ve fyziologickém vývoji řeči je velká variabilita, ale obecně lze říci: kolem 1 roku první slova, do 2 let slušná slovní zásoba (myslím pasivní - to je ta oblast výrazů a vztahů, kterým dítě rozumí) a aktivní, to jsou již aktivně užité výrazy adekvátně k situaci, ideální je užití vět od 2-2,5 let, věty s předmětem do 3 let, běžně dítě vypráví kolem 3-4 let. je známé a výzkumy potvrzené, že dívky jsou ve vývoji řeči šikovnější. Je to průkazné hlavně v bohatosti užití adjektiv a slovesných tvarů. tedy pokud vaše dítě dobře rozumí a začíná v expresi komunikovat uvedeným způsobem, neměl by vzniknout problém z hlediska nějakého organického postižení CNS. Jsme rádi, když se spontánně naučí do 5ti let i ty neblahé artikulační okrsky, pokud ne - docvičí. Dobrou pomůckou, srovnáním je docházka do MŠ - kdy rodič může vidět vrstevníky a věřím, že se i od učitelek MŠ často dozví více o problémech a chování dítěte než od pediatra, který objektivně ve své ordinaci příliš času na  dítě nemá, resp. má čas na jeho angínu, bronchitidu .., a ne na vyšetření řečového projevu, jemné motoriky apod.

Moderátor: Děkuji. Škoda, že nebylo víc diskutujících, ale zřejmě krásné počasí vyhnalo tazatele na dovolenou. Anebo máme čtenáře, které tento problém naštěstí netrápí - což by nás naopak mělo těšit. V každém případě Vám děkuji za trpělivost. Ještě počkáme minutku, zda se přecejen neobjeví dotaz a pak - na shledanou.

Dr. Olga Dlouhá: Děkuji Vám za Vaše dotazy - podle složení rodičů našich dětských pacientů si myslím, že by spíše měli čas večer. Naštěstí těch problémů tolik zas není, mějte se hezky.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

82%
18%
Zatím hlasovalo 96 lidí

Mohlo by vás zajímat

Slaný roztok do konvičky

Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď

Ustupující dásně: Co je způsobuje a jak jim předcházet?

Zdravé dásně mají většinou růžovou barvu a těsně přiléhají k zubům. Dáseň pokrývá zuby od čelistní kosti až po viditelnou korunku zubu a tvoří ochrannou bariéru, která zabraňuje pronikání zánětlivých bakterií ke kořenům zubů a do čelisti. Zároveň zajišťuje pevné ukotvení zubů. Pokud se však začnou v ústech hromadit bakterie, může to vést k onemocnění dásní a jejich ustupování.

Chronický stres aneb různé lidi stresují různé věci

Dneska snad už nikoho nepřekvapí souvislost mezi stavem psychiky a tělesna, neboli psychosomatika. I proto Světová federace pro duševní zdraví iniciovala v roce 1992 oslavu duševního zdraví, která připadla na 10. října. Cílem bylo a je poukázat na duševní poruchy, které mají negativní vliv na kvalitu života stále větší části populace. Jednou z prokazatelných příčin těchto nemocí je chronický stres. Tedy ten, který probíhá dlouhodobě.

Dluh na zdravotním pojištění. Kdy hrozí? A co dělat?

Zdravotní pojištění musí mít zaplacené všichni. Může se ale stát, že vám přijde upozornění z pojišťovny, že u ní máte dluh. Ten mnohdy vzniká i z nevědomosti – nevíte, že platit máte. Třeba žijete v domnění, že za vás pojistné odvádí stát či zaměstnavatel. Co v takové situaci dělat?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce