Operace kýly je jedním z nejčastějších chirurgických výkonů vůbec. Moderní trendy v chirurgii kýl směřují od klasických operačních technik k tension-free technikám (tzn. technikám bez napětí s použitím sítěk).
Operace kýly je jedním z nejčastějších chirurgických výkonů vůbec. Moderní trendy v chirurgii kýl směřují od klasických operačních technik k tension-free technikám (tzn. technikám bez napětí s použitím sítěk). Ruku v ruce s touto změnou dochází také ke změnám v používání různých druhů anestezie (znecitlivění) při operaci kýl. Pro operaci kýly můžeme využít všech běžných typů anestezie: celkové (tedy nesprávně „uspání“), regionální (okrskové) i lokální (místní). Stále častěji je dnes v chirurgii kýl využívána anestezie lokální.
Jako každá užívaná metoda má lokální anestezie své výhody a nevýhody, komplikace a kontraindikace (tzn. důvody, proč nelze lokální anestezii použít).
Výhody:
Bezpečnost
• Lokální anestezie je pro organismus šetrnější, a tím i bezpečnější, než anestezie celková. Zejména u pacientů vyšších věkových kategorií se dnes často setkáváme s přítomností celé řady závažných onemocnění. Ta mohou dokonce znemožňovat použití celkové anestezie u těchto pacientů, neboť by byli vystaveni neúměrně vysokému riziku s možností vážných komplikací i případného úmrtí, jako následku celkové anestezie. Pro tyto pacienty může lokální anestezie představovat jedinou možnost pro operaci s úměrným rizikem.
Menší pooperační bolestivost
• Lokální anestestetika se aplikují injekčně do oblasti chirurgického výkonu. Nejčastěji se užívá kombinace krátkodobě a dlouhodobě působícího anestetika. Krátkodobá anestetika mají rychlý nástup účinku (cca 2-3 minuty) a umožňují téměř ihned po dokončení jejich aplikace zahájit vlastní operaci. V průběhu času s odezníváním s jejich účinku nastupuje účinek anestetik dlouhodobých, která pak zajišťují tlumení bolesti i několik hodin po výkonu. Studie s velkými soubory pacientů prokazují, že bolestivost v prvních dnech po operaci je menší u pacientů operovaných v lokální anestezii než u pacientů operovaných v anestezii celkové. Proto pacienti operovaní v lokální anestezii užívají pooperačně i výrazně méně léků proti bolesti.
Nejsou obtíže s močením po výkonu
• Po operaci kýly v celkové anestezii se setkáváme u cca 5-10% pacientů s močovou retencí (tzn. nemožností se vymočit při naplněném močovém měchýři). Rizikoví jsou především starší muži, zvláště ti, kteří měli potíže s vyprazdňováním močového měchýře již předoperačně, např. při onemocnění prostaty. Po užití lokální anestezie se tyto obtíže vyskytují mnohem méně často.
Rychlejší návrat organismu do normálního stavu
• Po lokální anestezii není přítomna pooperační únava a někdy (po celkové anestesii) pozorovaný prodloužený návrat plné mentální funkce.
• Pacient po ukončení operace není zpravidla ničím omezen. Většina pacientů může během několika minut po operaci vstát z lůžka a chodit.
Méně vedlejších účinků
• Po užití lokální anestezie se u pacientů nesetkáváme s vedlejšími účinky, jako je nucení na zvracení, zvracení, bolesti hlavy, které mohou být přítomny po celkové anestezii.
Plné vědomí během operace
• vysvětlení - viz. nevýhody
Nevýhody:
Možné nepříjemné pocity během operace
• Lokální anestetika ruší vnímání bolesti. Jiné vjemy v oblasti operační rány však nejsou zcela odstraněny, jsou pouze zmírněny. Proto pacient během výkonu cítí pohyb a manipulaci v oblasti výkonu, někdy dočasně i až nepříjemný tah. Pacient, který je o této možnosti před operací informován, však obvykle snáší tyto pocity dobře. Ucítí-li pacient při výkonu ostrou bolest upozorní operatéra a do daného místa je přidáno anestetikum a ve výkonu se pokračuje až po nástupu jeho účinku.
Plné vědomí během operace
• Narozdíl od výhod a nevýhod uvedených výše, tato nevýhoda neplatí pro všechny pacienty. Je zcela individuální v závislosti na charakteru jedince. Někteří pacienti rozhodně odmítají možnost, že by byli během výkonu při vědomí a slyšeli zvuk nástrojů a řeč operujících chirurgů. Řada pacientů naopak možnost být při vědomí a možnost komunikace s chirurgem během operace vítá. Ve fázích operace, kdy není nezbytně nutná komunikace pacienta a operatéra, je také možno poslouchat hudbu z walkmanu či discmanu.
Komplikace:
Alergická reakce
• Jako na každý jiný lék i na lokální anestetika může být pacient alergický a po jejich podání na ně nepříznivě reagovat. Těmto příhodám předcházíme tím, že při známé alergii použijeme jiné anestetikum. Jestliže o alergii pacient neví a k alergické reakci dojde, je každé pracoviště provádějící výkony v lokální anestezii připraveno tento stav zvládnout.
Toxické účinky
• K toxickým účinků dochází při překročení maximální možné dávky anestetik na kg pacienta, vyjímečně i při dávce nižší. K těmto komplikacím vzhledem ke striktnímu dodržování dávkování dochází velice zřídka.
Selhání anestezie
• Jako každá jiná metoda může být i lokální anestezie ojediněle neúčinná. V tomto případě je nutné k operaci použít jinou metodu, např. přechod na celkovou anestezii během výkonu.
Kontraindikace:
Alergie na lokální anestetika
Technická nemožnost provedení
• Lokální anestezii nelze použít u velkých kýl s nutností rozsáhlého chirurgického výkonu, při výrazné obezitě pacienta, u opakovaných operací, kdy jizvy mohou bránit dostatečnému prostupu anestetika do tkání.
Nesouhlas pacienta
Shrnutí:
Závěrem můžeme říci, že lokální anestezie představuje jednu z několika možností použitelných při operačním řešení kýl. Je alternativou bezpečnou, s celou řadou výhod prokázaných studiemi. Je pacienty velmi dobře snášená a zkušenými operačními týmy, zejména na specializovaných kýlních pracovištích, rutinně používaná.
MUDr. Tomáš Novotný
Centrum pro řešení kýly
II.chirurgická klinika, FN u sv.Anny v Brně
Přidat nový komentář