Celý rok jste v pohodě, a když konečně máte pár dní dovolené, vyrazí se vám opar. Je to totiž "potvora", která se ve vás schovává a vyrazí většinou při oslabení nervového systému a imunity. Takže si ho vlastně přivoláte nervózním počítáním plavek, ručníků a "cestovní horečkou" - anebo stresem po návratu do práce, když se na vás navalí vše, co se během vaší dovolené událo.
Opar, to jsou bolestivé malé puchýřky naplněné vysoce infekční tekutinou. Mohou se objevit nejen na rtu, ale i kolem očí, na tvářích, v nose. Přenáší se slinami i dotykem. Opar nemůžete mít, pokud nejste napadeni herpesvirem 1 (HSV – 1). První kontakt s ním si většina z nás odbude již v dětství – v těle ho má až 90 % populace. Ti, kteří s oparem nikdy neměli tu čest, jsou hlavně přenašeči, u kterých se neprojevuje. Virus ve vás může klidně léta pochrupávat a objeví se až v momentě oslabení – při rychlé změně podnebí, únavě, přílišném slunění, ale i chladu, onemocnění, stresu, při menstruaci a podobně.
Jak opar vzniká?
Prvními projevy jsou svědění, zarudnutí a otok na rtu či kůži. Pokud ho odhalíte ještě v této fázi a začnete ho ošetřovat volně prodejnými léky, máte velkou šanci uspět a opar zahnat. Ve chvíli, kdy už se vytvoří puchýřky, není léčba už tak účinná – i když ošetřovat opar můžete i tak, i když "jen" urychlíte průběh. To ale také není k zahození, protože opar je bolestivá a pěkně otravná věc.
Internetová Lékárna.cz nabízí tyto produkty.
Většinou opar trvá 12 – 14 dní. Od prvního svědění, přes vřídky, až po jejich mizení a tvorbu strupu. Pokud by trval déle, je to důvod zajít k lékaři. Jinak si můžete vypomoci virostatiky prodávanými bez předpisu nebo zinkovou mastí. Někteří mají dobré zkušenosti s podáváním vitamínu E.
Nestojíte o opar? Bojujte!
- Podpořte svůj imunitní systém přísunem vitamínů, hlavně B 12 – tím ho vyzbrojíte natolik, že se opar schová do zákopů.
- Protože je sluníčko častým spouštěčem vzniku oparu, používejte na rty speciální ochranný krém s vysokým UV faktorem.
- Na talíř si nandejte mléčné výrobky či sóju – ty vzniku oparu zamezí, protože obsahují aminokyselinu lyzin.
- Pravidelně měňte kartáček na zuby, protože na něm se může držet virus a může vás druhotně nakazit.
Přidat nový komentář