Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která vytváří a do krve vydává hormony - tyroxin a trijodotyronin - regulující intenzitu látkové přeměny a ovlivňující vývoj organizmu včetně vývoje mozku. Nemocní s onemocněním štítné žlázy jsou nejčastějšími návštěvníky endokrinologických ambulancí.
Štítná žláza, která svoji velikostí a tvarem připomíná motýlka, je uložená na přední straně krku. Je to sice malý endokrinní orgán, v těle však plní velmi významnou funkci. Hormony, které produkuje štítná žláza, zasahují do všech metabolických dějů a významně ovlivňují všechny orgány v těle. Pokud štítná žláza produkuje hormonů málo, nebo naopak moc, projeví se to na fyzickém i psychickém zdraví člověka. Onemocnění štítné žlázy jsou v populaci časté, postihují nejméně 5–10 % obyvatelstva. Přitom 50 % lidí o tomto svém onemocnění neví, protože podceňuje nespecifické příznaky, jako je například únava nebo obtížná koncentrace. Když se nemoc odhalí včas, ve většině případů je dobře léčitelná a nezanechává žádné trvalé následky, v rozvinutém stadiu však závažně zasahuje do života, který může i ohrozit.
Čtěte také: Febrilní křeče - zachovejte chladnou hlavu a jednejte rychle
Význam štítné žlázy u dětí
Před narozením
Vývoj a chování dítěte ovlivňuje už před jeho narozením správná funkce štítné žlázy matky v těhotenství. Plod nejprve využívá štítnou žlázu matky, teprve později se mu vytvoří vlastní, která je zásobovaná tělem matky. Pro správný vývoj mozkových struktur dítěte je nezbytné, aby maminka měla dostatek hormonů štítné žlázy, ale i jódu. Dítě s nedostatečným zásobením hormonů štítné žlázy nebo jódu během těhotenství se při narození jeví zdravé, nicméně v průběhu jeho výchovy se mohou objevit poruchy koncentrace, syndromy hyperaktivity aj.
Rané dětství
Novorozenci jsou testovaní na vrozenou poruchu štítné žlázy hned po narození v porodnici odběrem krve. I po narození je důležitý přísun jódu, proto se doporučuje kojícím maminkám užívat vitamíny s jódem nebo jód samotný. Jód je nadále nezbytný k tvorbě hormonů důležitých pro vývoj mozku, při jeho nedostatku mohou později nastat poruchy psychiky, pozornosti, soustředění, přizpůsobivosti apod. V důsledku toho pak hrozí problémy i s učením a následně třeba i špatný prospěch ve škole.
Puberta
Období puberty, kdy by měl být hormonální systém už poměrně komplexní, ukáže, jak funguje soustava žláz s vnitřní sekrecí. Pokud puberta nenastoupí v obvyklém období mezi 12. a 15. rokem věku (například se u dívek nedostaví menstruace), není něco v pořádku. Může to být jeden z příznaků onemocnění štítné žlázy a důvod ke konzultaci s praktickým lékařem, který nechá k odhalení případné poruchy funkce štítné žlázy stanovit hladinu TSH.
Čtěte také: Syndrom ruka – noha – ústa (HFMD)
Příznaky onemocnění štítné žlázy u dětí
Hypotyreóza (snížené funkce štítné žlázy)
Časné příznaky:
- porucha termoregulace (novorozenec je prochladlý, nedrží tělesnou teplotu)
- hypotonie - snížené svalové napětí (tonus)
- široce otevřená fontanela – lupínek
- porucha příjmu stravy (velký jazyk)
- spavost, letargie, slabý křik
- dechové poruchy
- žloutenka – déle než 2 týdny
- typický obličej (plochý nos, nízké čelo, velký jazyk, hrubé vlasy)
- suchá, chladná kůže
- pomalá srdeční činnost
Pozdní příznaky neléčené hypotyreózy:
- progresivní mentální a růstová porucha
- svalová chabost
- rozepnutí svalů na břiše
- suchá šupinatá mramorovaná kůže, karotenové zabarvení
- zácpa
- pomalá srdeční akce
- opožděný uzávěr fontanel (zvláště zadní)
- opožděný vývoj zubů
- typický vzhled (oteklá víčka, ospalý výraz – vzhled Eskymáka)
- velký jazyk
Hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy)
- zvětšená štítná žláza (struma)
- zrychlená srdeční akce
- váhový úbytek (při normálním chutenství)
- hyperaktivita
- nedostatek pozornosti
- snížený tělesný výkon
- nesnášenlivost tepla
- třes rukou
Čtěte také: Pátá nemoc: neohrožuje děti, ale těhotné ženy
Kdy k lékaři?
Nově narozené miminko, které si nedrží tělesnou teplotu, je prochladlé i když ho pořádně oblečete, probíhala u něj dlouho novorozenecká žloutenka, málokdy křičí, špatně saje a je výrazně spavé, vzbuzuje podezření na poruchu štítné žlázy - vrozenou hypotyreózu. Štítná žláza v tomto případě produkuje nedostatečné množství hormonů.
Na sníženou funkci štítné žlázy u dětí může upozornit zpomalení růstu a opožďování vývoje, kdy dítě nevykazuje pravidelné roční přírůstky výšky podle svého růstového pásma. To je určitě důvod k odeslání dítěte k vyšetření na endokrinologii. Tyto ukazatele sledují pediatři, v rámci preventivních prohlídek také vyšetřují štítnou žlázu pohmatem, její zvětšení je opět důvod k následnému odbornému vyšetření.
Hyperfunkce (zvýšená činnost) štítné žlázy je na klinické příznaky chudá. Často jedinými projevy mohou být náhlé problémy s učením, zhoršení prospěchu, poruchy koncentrace, pozornosti, svalová slabost a žaludeční nevolnost. Pokud tedy rodiče zaznamenají nové, dříve neobvyklé odchylky v chování dítěte, měli by je sdělit svému dětskému lékaři. Stejně tak by neměli zapomenout pediatra informovat, pokud se v rodině vyskytlo onemocnění štítné žlázy, protože genetická dispozice se může v rodině přenášet z generace na generaci. Výrazně častěji jsou postiženy dívky než chlapci.
Základním vyšetřením funkce štítné žlázy je laboratorní vyšetření krve a stanovení hladin hormonů, především řídícího hormonu štítné žlázy z hypofýzy (TSH) a vlastních hormonů štítné žlázy (fT4 a fT3). Podle výše jejich hladin pak usuzujeme na sníženou nebo zvýšenou funkci štítné žlázy.
Léčba onemocnění štítné žlázy u dětí
U hypothyreózy se podávají hormony štítné žlázy ve formě tablet. Léčba tyreotoxikozy je buď pomocí tabletek, které utlumí činnost štítné žlázy nebo jejím chirurgickým odstraněním.
U chronických onemocnění je léčba celoživotní, ale pacienta nijak významně neomezuje. Nezbytné jsou pravidelné kontroly a úprava dávky léků podle výsledků hormonálních hladin.
Zdroj: www.tydenstitnezlazy.cz