Z chorob břišní slinivky je třeba zmínit tři: akutní a chronickou pankreatitidu (zánět slinivky) a rakovinu břišní slinivky.
Bolest v pravém podbrisku6
(doc. MUDr. Václav Jirásek CSc. | přečteno: 18718x )
Z chorob břišní slinivky je třeba zmínit tři: akutní a chronickou pankreatitidu (zánět slinivky) a rakovinu břišní slinivky.
Akutní pankreatitida je zánět, který je vyvolán řadou různorodých vlivů. Jednou z častých příčin je tzv. biliární panktreatitida, tj. zánět slinivky vyvolaný žlučníkovým kaménkem. Obvykle drobný konkrement ucpe vyústění pankreatického vývodu a žlučových cest ve dvanáctníku, vznikne tak přetlak v pankreatických vývodech, což má za následek spuštění složitých dějů, které vedou k zánětu, případně až k destrukci a odúmrti (nekrose) pankreatické tkáně.
Akutní zánět slinivky mohou vyvolat též některé infekce, metabolivcké vlivy (např. vysoká hladina krevních tuků nebo vápníku v séru) nebo některé léky. Tyto příčiny jsou celkem vzácné.
Typický příznakem akutního zánětu je bolest. Obvykle je to bolest intensivní, až zničující, pociťovaná v okolí pupku, vyzařuje do zad a pod levý oblouk žeberní.
Může se postupně rozvinout šokový stav, takže již pro těžko ovlivnitelnou bolest je radno přivolat lékaře a organizovat převoz do nemocnice.
V případě obstrukce pankreatického vývodu kamenem lze provést uvolnění a odstranění konkrementu endoskopickou cestou, což přináší okamžitou úlevu a prakticky vyřešení celé nebezpečné situace. I obvykle lehčeji probíhající akutní záněty jiného původy patří do nemocnice.
Chronická pankreatitida je progredující zánětlivý proces, který vede k postupné destrukcí tkáně břišní slinivky. Důsledkem je různě pokročilá ztráta zevní sekrece této žlázy (porucha trávení a vstřebávání důležitých živin), později je porušena i sekrece vnitřní (porucha produkce insulinu a z toho vzniklá cukrovka). V našich krajích je nejčastější příčinou chronický abusus alkoholu. Nezáleží na druhu alkoholu, rozhodující je jeho množství a pravidelnost konsumace. Jinou vzácnou příčinou je vrozená chronická pankreatitida s rodinným výskytem.
Chronická pankreatitida má průběh bolestivý, vzácně se vyskytuje forma nebolestivá asi v 5 %). Vedoucími příznaky je bolest v břiše, prakticky nerozeznatelná od bolesti při akutní pankreatitidě. Dále se může vyskytnout žloutenka, výrazné hubnutí, porucha trávení tuků a cukrovka.
Čtěte také: Uzeniny prý zvyšují riziko onemocnění slinivky břišní
V léčbě je rozhodující naprostá abstinence. Dále šetřící, kvalitní strava, s omezením tuků, případně náhrada chybějících enzymů slinivky vhodnými pankreatickými přípravky a korekce diabetu. V léčbě chronické pankreatitidy v posledních letech se uplatňují endoskopické metody (dilatace vývodů, odstraňování konkrementů z pankreatických vývodů při kalcifikující formě chron. pankreatitidy, při zúžení pankreatického vývodu se endoskopicky zavádějí endoprotézy. Existují i účinné chirurgické metody léčby. Komplikací tohoto onemocnění může být vznik pankreatického cystoidu, který je možno též léčit endoskopickou cestou.
Rakovina slinivky břišní je pro nenápadný průběh a pro velmi obtížný přístup ke slinivce většinou diagnostikována pozdě.
Z toho vyplývá špatná prognosa, k níž přispívá i skutečnost, že jen zřídka je pro pozdní diagnosu možný radikální operační výkon.
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Přidat nový komentář