Zmrazení rakovinných buněk jako šance pro nemocné s rakovinou prostaty.
Pacienti, kteří onemocněli rakovinou prostaty a jejich standardní léčba radioterapií není úspěšná, mají novou šanci. Jde o zmrazení a následné zničení zhoubných buněk.
Vědci zjistili, že až 97% všech pacientů, kteří prošli touto terapií nazývanou jako kryochirurgie, po dobu dvou let nevykázali žádné známky nemoci.
Důkaz, že zmrazení zhoubných buněk vede k jejich zničení je nevyvratitelný. A dále autoři doplňují, že kryochirurgie může být vhodnou metodou pro ty pacienty, u kterých selhala klasická radioterapie.
Zhruba asi 30 % pacientů, u kterých byla objevena rakovina prostaty, nereaguje na primární radioterapii. Současné další možnosti spočívají v odebrání prostaty, což velmi často vede k inkontinenci a impotenci. Hormonální léčba většinou oddaluje rozvoj nemoci, ale vlastní rakovinu nevyléčí.
Studie Dr. Katze z Columbia-Presbyterian Medical Centre v New Yorku zahrnovala 43 pacientů s rakovinou prostaty a průměrným věkem 69 let. U těchto pacientů byla provedena kryochirurgie, neboť u nich selhala primární radioterapie.
Pacienti dále obdrželi 3 měsíce hormonální léčbu k zmenšení velikosti prostaty a po té podnikli kryochirurgický zákrok. Každé 3 měsíce lékaři provedli testy na kontrolu projevů rakoviny prostaty. A 22 měsíců po zákroku 97% pacientů je bez příznaků rakoviny.
Pouze 9% pacientů zaznamenalo problémy s udržením moči -- inkontinenci. Někteří pacienti upozornili na bolesti v okolí konečníku po zákroku. Ty ale po 3 měsících odezněly.
Urology 2000, 55