Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď
Pneumokoky patří mezi bakterie vyvolávající široké spektrum onemocnění u dětí i dospělých. Mezi nejčastější onemocnění, která pneumokok způsobuje, patří například zánět středního ucha, jedno z nejběžnějších dětských onemocnění. Odhaduje se, že pneumokok je zodpovědný asi za polovinu všech bakteriálních zánětů středního ucha. Závažnější formy pneumokokové infekce jsou například zánět mozkových blan nebo otrava krve. Tyto nemoci mohou zanechat trvalé následky a v některých případech mohou skončit i smrtí.
2. Jaké jsou příznaky nemocí způsobených pneumokoky?
Příznaky pneumokokových onemocnění jsou velmi různorodé, neboť pneumokoky způsobují celou řadu onemocnění od zcela běžných, tzv. neinvazivních onemocnění (např. záněty středouší, záněty horních či dolních dýchacích cest), až po velmi závažná a nebezpečná, tzv. invazivní onemocnění (např. zánět mozkových blan, otrava krve, zápal plic). Některé typy pneumokoků se mohou vyskytovat na sliznicích dýchacích cest zcela bez příznaků. Pneumokoky způsobují především respirační onemocnění. Mezi nejčastější příznaky tedy patří horečka, rýma, kašel, bolesti ucha či hlavy. U závažných pneumokokových infekcí se může objevit také celková únava, zvracení až poruchy vědomí.
3. Lze se před nákazou pneumokoky nějak chránit?
Účinnou ochranu představuje očkování. Jako pomocné opatření je důležité dodržování základních hygienických návyků bránících přenosu infekce. K přenosu dochází především při oslabení organismu kapénkovou infekcí – kašláním, kýcháním. Důležitou prevencí je proto také dodržování zdravého životního stylu, posilování imunity a obrana před prochladnutím.
4. Slyšela jsem, že pneumokoky jsou zvláště nebezpečné pro děti, u kterých způsobují závažná pneumokoková onemocnění, ale i jedno z nejčastějších dětských onemocnění – zánět středního ucha.
Ano, pneumokokové infekce u dětí vyvolávají jak velice závažná invazivní pneumokoková onemocnění, tak nemoci méně invazivní a velice časté, např. zánět středního ucha. Toto onemocnění sice nemá tak hrozivé následky jako invazivní pneumokokové infekce, ale především při opakovaném výskytu může děti velice potrápit.
5. Jak se pneumokokové infekce léčí?
Pneumokoky způsobují invazivní a neinvazivní respirační onemocnění, záněty horních cest dýchacích, záněty středouší, vedlejších nosních dutin, průdušek či plic, zánět mozkových blan, sepse či těžké průběhy zápalu plic. Léčba se liší podle závažnosti onemocnění. Na lehčí formy nemocí se používají léky na rýmu, kašel, teplotu a bolest. Při komplikovanějším průběhu je nutná léčba pomocí antibiotik. Opakované užívání antibiotik však může mít za následek vznik antibiotické rezistence. Bakterie, které nemoc způsobují, si vytvářejí odolnost vůči účinkům léků a léčba nemoci pak může být stále obtížnější. Opakovaným zánětům středního ucha způsobeným pneumokokovými infekcemi lze předejít pomocí očkování.
Přečtěte si také
Koktavosti zbavíte své dítě i tím, že ho nenecháte jíst moc čokolády
Kašel je zcela přirozený reflex těla
Dětská inkontinence není jen noční pomočování
Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přidat nový komentář