Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Teplé kojenecké mléko v lahvi doporučují pediatři jako jeden z nástrojů k utišení křiku kojenců. Nicméně lékaři z Anglie upozorňuji na fakt, že ohřívání lahve v horké vodě může vést až k opaření dětí.
Vážné opařeniny mohou vzniknout při převrácení nádoby, kde se mléko ohřívá , potvrdil Dr. Steven Jeffrey v lednovém čísle British Medical Journal.
Tým vědců sledoval záznamy 23 dětí, které byly přijaty s popáleninami při převrhnutí vařící se vody pro ohřátí jejich mléka. Většina dětí vyvázla bez následků. Nicméně 10 dětí si nese životem trvalejší následky.
Tato praxe ohřívání je nejčastější příčinou popálenin dětí ve věku od 2 týdnů do 3 let.
V článku byl otištěn příklad 3 měsíčního dítěte, kterému matka ohřála láhev s mlékem a tuto nádobu, ve které byly láhev uložena nechala na okraji postele, kde leželo dítě. Nádoba se převrhla a nemluvně bylo popáleno na zádech, krku, rukou. Tyto případy končí na odděleních plastické chirurgie. Nicméně lékaři varují, protože většina podobných případů je řešena doma bez přivolání lékařů. Což při větším poranění může být nebezpečné.
Na druhou stranu se nedoporučuje ohřívat lahve s mlékem v mikrovlnné troubě z důvodu možného opaření sliznic dítěte tím, že mléko je nerovnoměrně ohřáté či přehřáté. Ale na druhou stranu je eliminováno riziko opaření horkou vodou.
Proto pozor na ohřívání mléka Vašim dětem.
British Medical Journal 2000, 320:235