Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...
Ohraničená ztráta vlasů neboli alopecia areata je onemocnění charakterizované nebolestivými, nezánětlivými lysými ložisky ve kštici. Je to poměrně časté onemocnění postihující vlasy. Objevuje se ve formě jednoho nebo vícečetných ložisek a může vést až k totální ztrátě vlasů (totální alopecie) nebo ochlupení celého těla (univerzální alopecie). Jde o onemocnění mající velký psychosociální dopad na člověka a postihuje až 0,1 % populace.
Projevy alopecie se mohou objevit nejen ve kštici, ale i na jiných ochlupených místech. Příčina onemocnění není známa. Je zde přítomna genetická predispozice a spouštěcím faktorem je často psychický stres. Znaky, které zhoršují prognózu, jsou začátek před šestnáctým rokem života, spojení s atopií, poruchami nehtů a onemocněním štítné žlázy.
Typy alopecia areata
Typ I – běžný typ – se objevuje mezi dvacátým a čtyřicátým rokem věku, trvá zhruba tři roky a jen málokdy přechází v totální alopecii.
Typ II – atopický typ – začíná v dětství a může trvat až deset let. Většina případů končí totální alopecií. Tento typ je doprovázen astmatem, sennou rýmou nebo atopickým ekzémem.
Typ III – prehypertenzní typ – vzniká v mladém věku a tendence ke vzniku totální alopecie je asi 40%. V rodině se vyskytuje velmi často onemocnění vysokým krevním tlakem.
Typ IV – kombinovaný typ – je poměrně vzácný a vzniká až po čtyřicátém roku věku. Bývá doprovázen onemocněním žláz s vnitřní sekrecí.
Léčba
Podpůrná léčba
- vitamíny skupiny B, kyselina pantotenová
- stopové prvky – zinek, selen, křemík
- aminokyseliny obsahující síru – methionin, cystein
- šampony zlepšující prokrvení vlasové pokožky
Celková terapie
- imunosupresiva – kortikoidy, cyklosporin
- imunomodulační látky – isoprinosin
Místní terapie
- imunosupresiva – kortikoidní externa nebo masti s mentholem
- imunostimulační látky – látky vyvolávající kontaktní ekzém, např. difencypron
- minoxidil
- kryoterapie ložisek tekutým dusíkem nebo sněhem oxidu uhličitého
- fototerapie – ozařování UV zdroji
Chirurgická léčba
U dlouhotrvajícího postižení bez terapeutického efektu nelze zapomínat ani na možnosti chirurgického řešení alopetických ložisek a transplantace vlasů.
Kamufláž
Zabarvení alopetických ložisek a nošení paruky.
Přidat nový komentář