Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
ODPOVĚĎ:
K posouzení vlivu odstupného na sociální pojištění je kompetentní správa sociálního zabezpečení, nikoli zdravotní pojišťovna. Naše odpověď se proto týká pouze dopadu vyplacení odstupného na platbu zdravotního pojištění a je jednoznačná – z vyplaceného odstupného se pojistné na zdravotní pojištění neodvádí.
V oblasti zdravotního pojištění je vyplacení odstupného řešeno zákonem č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Zde jsou v § 3 odst. 2 uvedeny příjmy, které se do vyměřovacího základu pro odvod pojistného na zdravotní pojištění nezahrnují. Jednou z těchto výjimek je právě odstupné. Na odstupné má podle zákoníku práce za stanovených podmínek nárok zaměstnanec, se kterým zaměstnavatel rozváže pracovní poměr, například v případech, kdy se zaměstnavatel nebo jeho část ruší nebo přemísťuje, stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele o snížení stavu zaměstnanců apod. Důvody a podmínky pro vyplacení odstupného jsou uvedeny v § 67 zákoníku práce.
Z výše uvedeného vyplývá, že vaše odstupné se nezahrnuje do vyměřovacího základu pro výpočet pojistného na zdravotní pojištění a nebude se z něj odvádět pojistné.
Ještě bychom ale měli připomenout, že za každého pojištěnce vždy musí být placeno pojistné na zdravotní pojištění. Po vašem propuštění tedy existují tři základní varianty: buď seženete nové zaměstnání a pak pojistné platí nový zaměstnavatel, nebo se přihlásíte na úřadu práce a pak pojistné platí stát, nebo si musíte platit pojistné sami jako osoba bez zdanitelných příjmů, případně (začnete-li podnikat) jako osoba samostatně výdělečně činná.
Pokud budete bez zaměstnání, obraťte se na úřad práce co nejdříve, a to i když nejste vzhledem k odstupnému bez příjmu. Máte-li pět měsíců po ukončení zaměstnání odstupné od zaměstnavatele, bude vám podpora v nezaměstnanosti vyplácena až v šestém měsíci, ale stát za vás začne hned první měsíc platit pojistné na zdravotní pojištění. Nezapomeňte se však přihlásit mezi pojištěnce, kteří mají nárok na platbu pojistného státem – využít můžete jednoduchý webový formulář.
Zdroj: vzp.cz