Každá pacientka, které lékaři pomocí mastektomie odstranili nádorové bujení z prsu, má na výběr, zda zůstane bez prsu, či zda podstoupí jeho rekonstrukci. V případě, že ženě bylo odejmuto jen jedno prso, k estetickým důvodům rekonstrukce se přidává i praktické – ženy s jedním prsem hůře udržují rovnováhu a koordinaci. Proto se většina z nich rozhoduje pro rekonstrukci prsu.
Pokud si to pacientka přeje, a její tělo to umožňuje, je možné rekonstrukci prsou provést pomocí jejích vlastních tkání. V takovém případě je vhodným odběrovým místem přední břišní stěna. Ta totiž nejen poskytuje kůži a tuk v množství dostatečném na rekonstrukci běžně velkého prsu, ale také nabízí potřebné cévní zásobení, nutné k provedení operace. Výhody metody jsou zřejmé, především odpadá nutnost koupě silikonových výplní a pacientka v těle nemá cizí předmět. Na druhou stranu je tento výkon velmi technicky náročný, jeho provedení zabere delší dobu a hrozí u něho riziko ztráty nového prsu v důsledku neprokrvení přesunutého tkáňového laloku. Vzhledem k tomu je rekonvalescence úměrně prodloužena. Přenos vlastních tkání je prováděn pouze na specializovaných pracovištích.
Implantát je šetrnější
Rekonstrukce implantáty je z několika důvodů šetrnější. Odpadá nutnost dárcovského místa pro vlastní tkáň, doba zákroku a především rekonvalescence je kratší než u první popsané metody. Odpadá také riziko odumření přeneseného tkáňového laloku.
V případě, že žena v okamžiku „přestavby“ nemá dostatek prsní kožní tkáně, je nutné kapsu pro implantát vytvořit pomocí expandéru, dutého implantátu, který je průběžně doplňován. Tímto procesem dochází k natažení kůže do potřebné velikosti. Poté je možné expandér vyjmout a místo něj do prsu umístit plnohodnotný implantát. V případě subkutánní mastektomie, kdy je odstraněna pouze prsní žláza, a bradavka s dvorcem, včetně kůže, jsou zachovány, je možné přistoupit k rekonstrukci prsu implantátem mnohem dříve.
Pokud pacientka chce kvalitnější implantáty, které nejsou hrazené pojišťovnou, pak je postavena do role samoplátce a musí si uhradit ze svých zdrojů nejen implantáty, ale i celý zákrok. Česká legislativa nyní bohužel neumožnuje, aby pacientky mohly při volbě kvalitnějšího implantátu doplatit pouze částku přesahující cenu hrazeného levného implantátu.
Co uhradí zdravotní pojišťovna
Mamografické vyšetření, pokud je vám více než 45 let. Vyšetření je možné absolvovat na mamografu či ultrazvuku. Ten je vhodný především pro ženy mladší 45 let.
Mastektomii i rekonstrukci prsu pouze na doporučení specialisty.
Základní typy prsních implantátů (dříve byly pro rekonstrukce hrazeny např. PIP implantáty), u kterých čekací doba může dosáhnout třeba o rok nebo déle.
Ročně na rakovinu prsu umírá v ČR přes 1 500 žen*
- Nemoc útočí především ve středním a vyšším věku, v bezpečí ale nejsou ani ženy mladší.
- Každá žena, v jejíž rodině již rakovina prsu byla diagnostikována, by měla důsledně chodit na preventivní mamografická vyšetření. Ještě vyšší stupeň prevence přináší genetické vyšetření, které je schopné odhalit genovou mutaci BRCA 1 a BRCA 2.
- Pravděpodobnost výskytu genové mutace BRCA 1 a BRCA 2 je vyšší, pokud se u přímých ženských příbuzných vyskytla navíc i rakovina vaječníku.
- Pokud genetické vyšetření odhalí mutaci BRCA 1, je pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu kolem 80 %. V takovém případě žena může zvolit trvalé preventivní prohlídky, bezpečnější je však podstoupit subkutánní mastektomii, při které dojde k odstranění nádoruschopných tkání a následné rekonstrukci prsu.
*Zdroj: ÚZIS 2013
Názor odborníka
Pokud se prokáže přítomnost mutace genu BRCA 1, je lepší pravidelně každých 6 – 12 měsíců chodit na mamologické prohlídky a ponechat si vlastní prsa, nebo je lepší potenciální zdroj zhoubného bujení pro jistotu ihned odstranit? „Otázka je velmi složitá a jediné paušální správné rozhodnutí asi neexistuje. Každý případ je nutné posuzovat individuálně a zvážit všechna pro i proti. Výkon subkutánní mastektomie z preventivních důvodů riziko rakoviny prsu výrazně sníží, nikdy ho však neeliminuje 100%. U rekonstrukčních výkonů po mastektomii je také mnohem těžší dosáhnout esteticky uspokojivého výsledku. Na druhou stranu, pro preventivní odstranění prsu mluví opodstatněný strach z rakoviny u nositelek genetické mutace BRCA. Strach, kdy onemocnění propukne, může pacientce zcela zničit život,“ říká MUDr. Ivo Menšík, plastický chirurg z BODY kliniky plastické chirurgie Brno.
Přečtěte si také
Když jsou prsa nositelem rizika
Mamograf někdy na vyšetření prsu nestačí
Před prvním sluněním v roce jděte k lékaři
Napište nám do diskuse nebo na [email protected].