Od dětství a s přibývajícím věkem se na kůži každého člověka objevují různé drobné skvrny, pihy, bradavice, keratozy, hemangiomy, pigmentové nevy a jiné kožní útvary. Případnou nutnost jejich odstranění může posoudit lékař dermatolog ...
Od dětství a s přibývajícím věkem se na kůži každého člověka objevují různé drobné skvrny, pihy, bradavice, keratozy, hemangiomy, pigmentové nevy a jiné kožní útvary. Případnou nutnost jejich odstranění může posoudit lékař dermatolog (případně chirurg či plastický chirurg) . Možností a způsobů jejich odstranění je několik. Platí, že některé metody jsou vhodné jen pro určití druhy kožních lézí a tak je u každého způsobu také popsána vhodnost pro tu kterou lézi.
Vyříznutí (excize)
Lze použít téměř vždy, ale její nevýhodou je vznik jizvy, která na určitých exponovaných místech může být hodně nápadná. Musíme ji však použít všude tam, kde potřebujeme odeslat odebranou tkáň na histologické vyšetření k vyloučení nádorového onemocnění. Provádí se v místním umrtvení, stehy se odstraňují 4.-14. den po výkonu v závislosti na lokalizaci na těle. Nejčastěji se používá pro pigmentové névy a zhoubné kožní nádory.
Seškrábnutí (excochleace)
Jedná se o odstranění kožních lézí ostrou lžičkou. Vhodné například pro seborhoické keratozy, moluska nebo virové bradavice. Provádí se v místním umrtvení. Po výkonu se defekt kryje obvazem, rána se nešije, defekt se zhojí spontánně během několika dnů až týdnů.
Elektrokoagulace
Princip tohoto zákroku spočívá v aplikaci elektrického proudu pomocí tenkého drátku nebo tenké kličky, většinou v lokální anestezii. Kličkou lze odstranit drobné, spíše stopkované kožní útvary, u pigmentových a vůbec u plošných skvrn se nedoporučuje. Drátkem se dají odstranit drobné vaskulární malformace jejichž vzhled se nejčastěji přirovnává k tzv.metličkám. Elektrickým proudem dojde ke zničení přívodné cévky a následnému uzavření průtoku skrze malformaci, která se pak ztratí. Úspěšnost však z různých důvodů není v žádném případě stoprocentní. Výkon je někdy nutno opakovat a ani poté nemusí být úspěšný.
Odstranění laserem
Operačních laserů máme více druhů, liší se podle média ve kterém koherentní záření vzniká. Pro ošetření kožních lézí se používají dvě skupiny laserů.
V první skupině jsou tzv. vaporizační lasery (např. zřejmě nejpoužívanější CO2 laser) které se používají k přímému odstraňování kožních lézí. Dopadem paprsku na tkáň dochází k jejímu odpařování. Lze jej použít k odstranění jakýchkoliv kožních lézí, ale nedoporučuje se odstraňovat tímto způsobem pigmentové útvary.
V druhé skupině jsou takzvané selektivní barvivové lasery, které jsou při dopadu na kůži schopny ji nepoškodit a účinkují až s příslušným barvivem pod povrchem kůže (melanin, hemoglobin, tetovací barviva). Používají se na odstranění drobných cévních malformací (hemangiomy, naevus flammeus – oheň, pavoučkovité nevy, apod.) ale i jiných pigmentů (například tetovací barvivo)
Kryodestrukce
Jinak také nazývaná „vypalování“ znamená zničení tkáně nízkou teplotou (pomocí tekutého dusíku). Takto zničená tkáň se po výkonu během několika dnů odhojí. Nevýhodou je horší odhad hloubky působení při aplikaci a z toho vyplývající větší či menší procento recidiv. Je možno tuto metodu použít na nepigmentované kožní léze. Aplikaci provádí spíše dermatologové.
komerční sdělení
Přidat nový komentář