Mnoho mladých žen se v dnešní době mezi 20. a 30. rokem života rozhodne zaměřit na budování profesního postavení nebo finanční zajištění. Mladé páry si pak chtějí ještě užít společného života bez závazků, velkou módou je cestování po světě a poznávání nových krajin a kultur.
„Ve 20 nebo 25 letech si v dnešní době málokterá mladá žena umí představit, že bude matkou, a proto mateřství odkládá na později. Smutnou pravdou ale je, že úspěšně počít a donosit dítě bez zdravotních komplikací stojí v dnešní době stále více úsilí,“ konstatuje MUDr. Karin Malíčková, primářka Laboratoře klinické imunologie a alergologie Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky VFN a 1. LF UK v Praze.
Mladé ženy, které plánují odložit své těhotenství a mateřství na dobu po 35. roce věku by se měly více zajímat o své reprodukční zdraví.
„Existuje celý soubor tzv. reprodukčních imunologických laboratorních vyšetření. Všem ženám, které plánují do budoucna odklad mateřství, doporučujeme, aby si testy nechaly alespoň jednou provést,“ vysvětluje MUDr. Malíčková. Potřebné odběry lze provést bez závislosti na dni menstruačního cyklu či užívání hormonálních léků. Výsledky jsou pro pacientky připraveny za 10 dní od náběru. „V případě nutnosti posouzení výsledků lze ženu objednat na následnou konzultaci s lékařem reprodukční imunologie,“ doplňuje MUDr. Malíčková.
Která vyšetření mohou ženy před otěhotněním podstoupit
- Protilátky proti fosfolipidům – Jedná se o vyšetření protilátek zasahující do systému srážení krve mimo jiné i v cévách placenty. Tyto protilátky mohou způsobit potraty v časném i pozdním stádiu těhotenství. Mohou zapříčinit neprospívání plodu v průběhu těhotenství nebo také preeklampsii, tedy stav v pozdním těhotenství, kdy žena přílišně přibývá na váze, otéká, má zvýšený krevní tlak a poruchy fungování placenty.
- Protilátky proti ovariím – Toto vyšetření zjistí přítomnost protilátek proti hormonálně aktivním buňkám vaječníků. Jejich přítomnost může značit tzv. autoimunitní selhání funkce vaječníků.
- Protilátky proti zona pellucida – Zona pellucida je ochranný obal vajíčka. Probíhají zde zásadní děje umožňující oplození vajíčka spermií. Pokud se tyto protilátky u ženy potvrdí, je snížena šance na přirozené početí.
- Protilátky proti spermiím – Protilátky proti spermiím může vytvářet i žena. Nejčastěji je najdeme v hlenu uzavírajícím děložní hrdlo. Tam se naváží na pronikající spermie, a buď je znehybní, nebo obalí jejich hlavičky (akrosomy) a tím znemožní splynutí spermie s vajíčkem.
- Protilátky proti annexinu V – Annexin V je nazýván též placentárním protisrážlivým faktorem. Protilátky proti annexinu V vedou ke snížení dostupnosti tohoto ochranného protisrážlivého faktoru a jsou jednou z příčin časných potratů.
- Anti-Müllerian hormon (AMH) – Jedná se o hormon, který je v nezralých vajíčkách, která čekají na vzbuzení – hormonální impuls, aby v budoucnu dozrála. Jejich počet se s věkem přirozeně snižuje a tím se také kontinuálně snižuje AMH. Tento hormon nám tedy správně ukazuje počet zbylých vajíček. Jeho nízká hladina v krvi může upozornit na nedostatečnou zásobu vhodných vajíček pro oplození a tedy na hrozící předčasnou menopauzu.
Pokud má žena patologický nález v jednom nebo i v několika uvedených testech, ještě není nic ztraceno. Existují různé způsoby tzv. imunointervenční léčby, která může přispět k normalizaci nálezů a ke zvýšení šance na početí.
„Významné místo v řešení problémů s početím u žen s imunologickými příčinami poruch plodnosti mají pracoviště reprodukční medicíny a léčebné postupy asistované reprodukce,“ dodává MUDr. Malíčková.
S pozitivitou některého z testů se můžete obrátit na svého gynekologa, imunologa se zaměřením na reprodukční imunologii, nebo na specialistu z oboru reprodukční medicíny.
Přečtěte si také
Plánujete miminko? Připravte se včas
Neplodnost trápí každý šestý pár
Poruchy funkce štítné žlázy v těhotenství
Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.