MUDr. Mojmír Kasalický, CSc.1. chirurgická klinika, 6. prosince 2001
Čeští chirurgové jsou pro svou vysokou kvalifikaci a profesionalitu respektováni po celém světě, ale objevuje se stále více nezkušených operatérů, kteří plastické zákroky nabízejí za účelem snadného výdělku. Estetické zákroky tak někdy místo odborných plastických chirurgů provádějí jiní specialisté, kteří nemají dostatečnou praxi. Na ty by si pacienti určitě měli dát pozor. Špatně provedený rutinní zákrok se může proměnit v několikaměsíční utrpení.
„S reoperacemi nepodařených zákroků se setkávám poměrně často i na našem pracovišti. U některých typů operací je to až kolem 12 % zákroků, které na naší klinice provádím. Problémy těchto nepodařených zákroků jsou obvykle estetického charakteru, ale někdy se jedná o vážnější zdravotní potíže, které by mohly ovlivnit i zdravotní stav pacienta. Smutné je, že někteří lékaři či lékařská pracoviště již dále odmítají tyto problémy uznat a řešit.“ uvádí MUDr. Dušan Záruba, primář oddělení plastické chirurgie v Ústavu estetické medicíny.
Čtěte také: Záruky na prsní implantáty? Neprávem opomíjené téma
Medicínská etika na prvním místě
Pokud člověk není spokojený se svým zevnějškem, plastická operace mu může pomoci po psychické stránce, zvýší si sebevědomí a vylepší tak kvalitu vlastního života. Někdy se ale může vášeň ve vlastní kráse a touha po dokonalém zevnějšku proměnit v poruchu vnímání vlastního těla tzv. dismorfobii nebo dokonce závislost na plastických operacích.
„Příčinou nepodařených plastických operací ale nebývá jen nesprávně provedený zákrok, ale často je pacientkám nabízen zákrok, který pro řešení jejich problému není vhodný. Je to buď z nedostatku zkušeností a možností daného pracoviště, nebo s vidinou ekonomického zisku. Dobrý a zkušený lékař by měl umět pacientku odmítnout, má-li přehnané představy či nároky, nebo jí nabídnout jiné řešení i za cenu doporučení na jiné pracoviště.“ dodává MUDr. Dušan Záruba.
Některé nepodařené zákroky se včasným reoperováním dají napravit. Ale jak se můžeme přesvědčit i u celebrit, jako je například Priscilla Presley, Mickey Rourke nebo Donatella Versace, někdy ani peníze nestačí a nepovedené plastiky mohou zanechat trvalé následky.
Čtěte také: Anestezie – není se čeho bát
Jaké problémy mohou nastat?
Pokud není operace provedena odborníkem, komplikace můžou nastat při všech typech zákroků, ať už jde o víčka, nos, prsa, facelift nebo liposukci.
Jedním z nejrizikovějších zákroků je plastika nosu. Jedná se o viditelnou část těla, kterou neschováte. Zkušený chirurg musí dokázat dopředu odhadnout, jak se místo po zákroku v průběhu hojení bude měnit a vyvíjet, a jak bude vypadat výsledný efekt. Neprofesionálně odvedený zákrok může změnit výraz celého obličeje. S tím se pak pacienti špatně psychicky vyrovnávají a můžou skončit i na antidepresivech. Druhou problematickou oblastí často bývá augmentace prsou. Pokud operaci neprovádí zkušený chirurg, může dojít ke špatně zvolené velikosti implantátů či závažným infekčním komplikacím.
Čtěte také: Před plastikou prsou pozor na těchto pět věcí
Na koho se obrátit o pomoc
Je-li pacient s výsledkem operace nespokojený a domnívá se, že ji lékař provedl nesprávně, může se obrátit na Českou lékařskou komoru a podat stížnost na neodborné či neetické jednání lékaře. Poškozený pacient má nárok na odškodnění za bolest i vynaložené náklady. Pokud je s rozhodnutím České lékařské komory nespokojen, může se obrátit i na soud.
Odborníci se shodují, že nejdůležitější je, zvolit si zkušeného chirurga, vše s ním předem důkladně zkonzultovat a dát na jeho rady. Neprofesionální estetické kliniky většinou nebývají ani cenově výhodnější. I kdyby ano, klienti utratí za nápravu nepodařených operací mnohem více, než kolik chtěli ušetřit. Důsledky špatného rozhodnutí si pacient může nést celý život.