Řídnutí kostí se dá předcházet dostatkem vápníku, minerálů a vitaminu D ve stravě. Účinné je ale i pomalejší cvičení, chůze do schodů či tanec. Na kosti se pomocí šlach upínají svaly. Při pohybu se natahují a signál z nich se přenáší do kostí, které se po tomto dráždění zpevňují. Pravidelné cvičení pak pomáhá jejich sílu udržet. Jednoznačně platí, že přiměřená zátěž je výhodná.
Odborníci připomínají, že pro lidi s osteoporózou jsou vhodné cviky relaxační, které se provádějí pomalu. Například jóga či staré čínské umění tai-či jsou účinnější než namáhavější sporty. Podle Mezinárodní nadace proti osteoporóze se po půlročním praktikování tai-či snižuje riziko řídnutí kostí zejména u starších lidí až o 70 procent.
Osteoporóza se mezi nemoci zařadila až v roce 1994. Do té doby byla považována za příznak stárnutí. Nyní ji Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí mezi civilizačními chorobami na druhé místo hned za onemocnění srdce a cév. Onemocnění se projevuje nejčastěji u žen po přechodu kvůli poklesu hladiny hormonu estrogen v krvi. U mužů kosti řídnou po vyšším užívání kortikosteroidů. Negativní dopad má i kouření, alkoholismus, nadměrné pití kávy a špatná životospráva.
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.
Přidat nový komentář