Oční alergie, neboli alergická konjunktivitida (zánět spojivek), je důsledkem poruchy imunitního systému. Naše oči při ní reagují na alergeny, jako je například pyl, plíseň, srst zvířat nebo roztoči. V momentě, kdy se alergeny dostanou do očí, způsobí podráždění oční spojivky, která se zanítí. Oči začnou svědit, pálit nebo otékat.
Alergické oční záněty se vyskytují jako samostatné oční postižení, ale mnohem častěji v kombinaci s dalšími projevy. Kožní vyrážkou, velice nepopulární sennou rýmou, ale i ve formě závažných dechových obtíží.
Příznaky oční alergie
- svědění
- zvýšené slzení
- oteklé oči
- pocit cizího tělíska v oku
- pálení očí
- řezání očí
- zarudnutí očí
Alergie se může objevit v jakémkoli věku
Příznaky oční alergie jsou různé a mnohdy velmi nenápadné, spousta lidí si tak na začátku vůbec neuvědomí, že alergií trpí. U lidí, kteří očního lékaře navštěvují pravidelně, je onemocnění často odhaleno ještě dříve, než se subjektivní příznaky vůbec podstatně projeví. Při přetrvávající výrazné oční alergii by lidé měli bez zbytečného odkladu navštívit lékaře. Pokud jsou obtíže mírné, ale přetrvávají, návštěva lékaře by měla proběhnout do tří dnů. Při akutní fázi by lidé neměli nosit kontaktní čočky.
„Návštěva lékaře je nutná kvůli nebezpečí vzniku následných komplikací. Nejlepší je najít příčinu a ve spolupráci s lékařem léčit alergii komplexně. Stejně tak jako nebývá možné se jednoduše zbavit jednou provždy celkových alergických onemocnění, není úplně jednoduché vyléčit ani oční alergii. Předepsané oční kapky nebo léky ale v naprosté většině případů nepříjemné příznaky alespoň výrazně utlumí, pokud je zcela neodstraní,“ varoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Vyhněte se alergenům!
Ideálním způsobem, jak se vyhnout potížím, je minimalizovat kontakt se samotným alergenem. Sledujte proto pylové zpravodajství na www.pylovasluzba.cz, kde se dozvíte, jaké alergeny jsou právě aktivní, a naleznete zde i roční kalendář pylových alergenů. V době maximálního výskytu pylových zrn či jiných alergenů v ovzduší, je vhodné co nejméně vycházet ven. Největší koncentrace pylů je ráno a večer.
Jak zmírnit projevy alergií?
Zbavit se nepříjemných projevů oční alergie nebo očím alespoň částečně ulevit jde hned několika způsoby:
- Důležité je zamezit kontaktu očí s alergenem. Například při alergii na pyl mohou pomoci sluneční brýle, které udrží alespoň část alergenu mimo oči.
- Při příchodu domů je pak vhodné oči důkladně propláchnout studenou vodou. Ideální je celková sprcha a výměna oblečení.
- Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňuji zarudnutí a otok.
- Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad či vychladlé sáčky s vylouhovaným černým čajem.
- Problémy očí pomáhají řešit také výplachy a obklady s odvary z bylinek, jako jsou například světlík lékařský, heřmánek, jitrocel, řepík lékařský, měsíček lékařský nebo maliník.
- V autě bychom neměli šetřit na kvalitních pylových filtrech a jejich časté údržbě.
- Při pocitu svědění mají alergici tendenci si oči mnout. To ale může potíže ještě zhoršit, protože mnutí očí může uvolňovat ještě víc dráždivých látek. Proto je dobré se mnutí očí vyhnout.
Oční alergie a kontaktní čočky
Pokud nosíte kontaktní čočky, tak v době alergií dejte přednost jednodenním kontaktním čočkám, které jsou tenčí a pohodlnější pro oko, méně dráždí a umožňují vysadit roztoky na čočky, které mohou alergii také někdy zhoršovat. Je dobré kapat umělé slzy bez konzervačních látek, při sklonu k alergiím a zánětům jsou vhodné kapky s ectoinem, které lze kapat i na kontaktní čočky. Pokud se alergie v očích zhorší, pak je možno zkusit volně prodejná lokální antihistaminika. Tyto oční kapky obsahují konzervační látku benzalkonium chlorid, která není kompatibilní s kontaktními čočkami. Proto je dobré aplikovat protialergické kapky 20 minut před nasazením kontaktních čoček. Pokud jsou oční alergické projevy výraznější, pak je samozřejmě nutné navštívit očního lékaře.
Neléčená oční alergie může vést k vážným komplikacím
Člověk může začít být alergický kdykoli v průběhu života, spousta lidí si tak ze začátku ani neuvědomuje, že se o alergii jedná. Otálet s léčbou se ale nemusí vyplatit.
„Pokud má člověk pocit, že trpí oční alergií, měl by co nejdříve navštívit očního lékaře. Předepsané oční kapky nebo léky v naprosté většině případů nepříjemné příznaky alespoň výrazně utlumí, pokud je zcela neodstraní. Dlouhodobě neléčená oční alergie může však vést k vážným komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku. To dokonce může vést k závažnému postižení oka i s trvalými následky na kvalitě zraku,“ varoval Pavel Stodůlka.
Jednou alergik, navždy alergik?
Ve většině případů nějaký typ alergie přijde v době, kdy je člověk ještě dítě. A ke štěstí všech alergiků není vyloučené, že se nepříjemných reakcí člověk zbaví úplně. Může se na druhou stranu ale také stát, že se alergie v průběhu života zhorší, je to komplikovaný proces a je určitě dobré pravidelně vás stav řešit s alergologem.
Antialergické oční kapky, zvlhčující roztoky nebo chladivé obklady přispívají ke zklidnění podráždění a obnově přirozené rovnováhy očí zakoupíte z pohodlí domova na Lékárna.cz. Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!