Klíště obecné je parazit z řádu členovců, který po přisátí může na člověka přenést klíšťovou encefalitidu nebo lymeskou borreliózu. Nebezpečí nákazy lymskou boreliózou je asi desetkrát vyšší než u zánětu mozkových blan...
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Blíží se léto, období plné teplých dní a aktivit v přírodě. S teplem a vlhkem ale roste riziko výskytu klíšťat, která mohou přenášet klíšťovou encefalitidu. Proti této nemoci neexistuje žádný účinný lék, a proto jedním z nejefektivnějších způsobů prevence tohoto onemocnění je očkování.
Čtěte také: Klíšťová encefalitida: životní boj paní Heleny a Ivy
Češi a především generace rodičů a prarodičů u sebe očkování zanedbávají, přitom možnost závažnějšího průběhu onemocnění či riziko závažnějších následných komplikací roste s věkem pacienta. Každoročně se u nás nakazí několik stovek osob. Naproti tomu v sousedním Rakousku dosahuje proočkovanost až 90 % a výskyt nemoci se pohybuje jen v desítkách ročně.
Podívejte se na video Jak správně odstranit klíště
Očkování mohou zájemci stihnout díky možnosti tzv. zrychleného očkovacího schématu ještě pro letošní sezónu. Zrychlené očkovací schéma umožňuje tělu zareagovat rychleji, a vytvořit dostatečné množství protilátek již za tři týdny od první dávky. Na vakcinaci tedy ještě není pozdě. O výběru konkrétní očkovací látky je vhodné poradit se s lékařem.
Běžně trvá očkování rok – díky zrychlenému schématu to stihnete za 3 týdny
Normálně trvá třídávkové schéma vakcinace proti klíšťové encefalitidě jeden rok. Druhá dávka vakcíny se aplikuje 1 až 3 měsíce po první a třetí dávka 9 až 12 měsíců po druhé dávce. K nabuzení organismu pro vyvolání dostatečné imunitní odpovědi dochází nejdříve 14 dní po druhé dávce. Po třech letech by měli jedinci absolvovat první přeočkování, dále v intervalu jednou za pět let (osoby nad 50 let po třech letech).
Díky zrychlenému schématu je možné dosáhnout dostatečné imunitní odpovědi již tři týdny od podání první dávky. Po třetí dávce v těle protilátky zůstávají minimálně dalších 12 až 18 měsíců. Poté by se zájemci měli nechat přeočkovat, aby ochranu prodloužili. Další přeočkování probíhá stejně jako v případě běžného schématu po pěti letech (u osob nad 50 let po třech letech).
Na očkování proti klíšťové encefalitidě navíc poskytuje finanční příspěvek i většina zdravotních pojišťoven.
Zrychlené očkovací schéma
Klíšťová encefalitida může zanechat trvalé následky
Onemocnění klíšťovou encefalitidou má obvykle dvě fáze. Proti nemoci doposud neexistují účinná antivirotika, proto nemocný mnohdy prodělá obě dvě. Nejprve se nemoc projevuje příznaky podobnými chřipce (teplota, celková slabost, bolesti hlavy a kloubů, či celková únava). Ve druhé fázi může postihnout nervový systém. Nemocného bolí hlava, trpí svalovým třesem, závratěmi či poruchami spánku. Pacient může skončit s trvalými následky v podobě trvalých bolestí hlavy, sníženého soustředění a výkonnosti nebo obrny končetin.
Čtěte také: Měsíc sledujte místo, kde jste měli klíště