Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Očkování proti klíšťovce na přelomu prázdnin? Žádný problém!

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3016x )

Stále nejste očkováni proti klíšťové encefalitidě a rádi byste se chránili například před srpnovou dovolenou či četnými výlety do přírody? Podle MUDr. Milana Trojánka, Ph.D., z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce žádný problém. Očkování se dá totiž uspíšit a pro druhou dávku si můžete přijít už za 14 dní. A jak MUDr. Trojánek dodává: „Vzhledem k tomu, že aktivita klíšťat přetrvává i v podzimních měsících, má očkování i v této době význam.“

Dobrá rada
shutterstock.com

Pane doktore, řekli byste nám ve stručnosti, co je vlastně klíšťová encefalitida?

Přesněji klíšťová meningoencefalitida představuje akutní virové onemocnění, které je častou příčinou zánětlivého postižení centrálního nervového systému vyžadujícího hospitalizaci. Jak název onemocnění napovídá, k přenosu viru dochází nejčastěji přisátím infikovaného klíštěte, pouze výjimečně se může člověk nakazit požitím nepasterizovaného kontaminovaného mléka či výrobků z něj připravených. Přestože nákaza může proběhnout zcela bez příznaků, případně pouze jako mírné chřipkovité onemocnění, u řady pacientů dochází k obávanému zánětu mozkových blan, mozku či míchy s četnými komplikacemi.

Čtěte také: Proč se bát klíštěte?

Jak poznáme, že jsme se nakazili?

V mnoha případech, po krátké inkubační době (obvykle 10 až 14 dní, max. 4 až 28 dní), trpí nakažení pacienti horečkami doprovázenými bolestmi hlavy, kloubů a svalů, které nelze odlišit od jiných běžně se vyskytujících letních virových infekcí, a rovněž tak samotnou infekci v této fázi mnohdy nelze ani běžně dostupnými laboratorními testy potvrdit. V této, tzv. první fázi, nedochází k postižení centrálního nervového systému. U většiny pacientů obtíže spontánně ustupují do 2 až 7 dnů.  Doporučuje se klidový režim a dostatek tekutin a předepisují se léky na horečku a bolesti.

Čtěte také: Měsíc sledujte místo, kde jste měli klíště

Jak se projevuje samotný zánět mozku a mozkových blan?

U některých nemocných, především pokud nedodržují klidový režim v první fázi infekce, se po přechodném zlepšení opět objeví horečky, intenzivní bolesti hlavy, světloplachost, nechutenství či zvracení. Onemocnění často doprovází třes končetin či očních víček, jazyka a někdy i dolní čelisti, zpomalení řeči, poruchy spánku a nesoustředěnost. V této fázi nemocný vyžaduje hospitalizaci, během které se prokáže zánětlivé postižení mozkových blan a zahájí se adekvátní léčba zaměřená zejména na ovlivnění příznaků onemocnění. Mezi možné komplikace patří obrny hlavových nervů či končetin, porucha vědomí či selhávání životně důležitých funkcí. Onemocnění probíhá mírněji u dětí, naopak závažnější průběh bývá pozorován u osob středního a vyššího věku.

Čtěte také: 5 největších mýtů o klíšťatech

Teď jsme mnoho čtenářů vystrašili. Jak se tedy bránit proti klíšťové encefalitidě?

Vhodnou prevenci představuje očkování. Očkovat lze jedince již od jednoho roku věku a obě dostupné vakcíny jsou velmi dobře tolerovány. Vakcínu lze zcela bezpečně podat i v letních měsících, přičemž k rychlému zajištění ochrany se podává ve zrychlenému schématu (druhá dávka za 14 dnů), aby byla co nejrychleji zajištěna ochrana očkovaného jedince. Vzhledem k tomu, že aktivita klíšťat přetrvává i v podzimních měsících, má očkování i v této době význam.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Klíšťová encefalitida
Partner rubriky Klíšťová encefalitida

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

83%
17%
Zatím hlasovalo 6 lidí

Mohlo by vás zajímat

Klíšťová encefalitida

Člověk parazity nemá rád, ty co sají krev ještě méně a ty co při tom mohou způsobit vážné onemocnění již vůbec ne. Do této skupiny parazitů patří právě klíště.

Lumbální punkce

Lumbální punkce je vyšetření, při němž lékař odebírá z Vašeho páteřního kanálu mozkomíšní mok. Páteřní kanál je prostor mezi obratli, ve kterém je uložena mícha. Dá se říci, že v mozkomíšním moku „plave“. Mícha je od ostatních struktur v páteřním kanálu oddělená míšními obaly.

Hmyz útočí, braňte se

Více než tři tisíce lidí ročně v zemi onemocní lymskou borreliózou, zhruba šest stovek klíšťovou encefalitidou.

Nepřecházejte nemoci. Klid je víc než léky

Každá choroba je pro člověka zátěží. Organismus s ní musí bojovat a vynakládá na to spoustu energie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce