Proti chřipce očkují od začátku října až do vypuknutí epidemie praktičtí lékaři a hygienické stanice.
Základní a vysoce účinnou prevencí proti chřipce je očkování. Je potřebné chránit nejen lidi nejvíce ohrožené komplikovaným průběhem chřipky, ale i zdravé, neboť jejich onemocnění vede díky pracovní neschopnosti k obrovským ekonomickým ztrátám. Očkování proti chřipce přináší výrazné snížení nemocnosti u mladších osob, a to 5 až 6krát v porovnání s neočkovanou populací. U starších osob je vakcinace proti chřipce velmi účinná v prevenci hospitalizací a úmrtí na chřipku nebo její komplikace.
Kde se můžete nechat očkovat
Proti chřipce očkují praktičtí lékaři a hygienické stanice . Je sice možné snažit se chřipce předejít dodržováním určitých nespecifických opatření - zlepšit životosprávu, zajistit tělu dostatečný přísun vitaminu C, nebo se otužovat, ale očkování je jediným specifickým a spolehlivým opatřením. Očkování proti chřipce se provádí od září až do počátku prosince a vzhledem k ceně, která je srovnatelná s cenou jednoho balení multivitaminů, se skutečně vyplatí.
Protilátky přetrvávají až 3 roky a pokud by se chřipkový virus neměnil, postačovalo by jedno očkování za tři roky. Díky částečným změnám chřipkového viru je nutná každoroční příprava nové varianty vakcíny. Světová zdravotnická organizace vybírá a výrobcům doporučuje na přelomu února a března aktuální kmeny pro přípravu vakcíny pro daný rok. Tyto kmeny se objevují v hlášení chřipkových laboratoří z celého světa jako nejdůležitější, nejčastější a poslední původci chřipkových onemocnění. Mutací způsobené změny viru od jara do podzimu během jednoho roku nejsou ve většině případů tak výrazné a proto kmeny vybrané k vakcinaci chrání proti chřipce vcelku spolehlivě.
Jaké očkovací látky jsou k dispozici?
Pro prevenci chřipky jsou na českém trhu k dispozici jak subjednotkové očkovací látky ( Agrippal S1, Influvac) nebo štěpené ( Vaxigrip, Fluarix, Begrivac). Je k dispozici i nová chřipková vakcína Fluad, která výrazně zvyšuje imunitní odpověď na očkování. Používané vakcíny obsahují usmrcené původce a jsou vysoce čištěné. Proto je nemožné, aby člověk onemocněl chřipkou po očkování. Reakce po očkování jsou mírné, převážně místní a zahrnují zarudnutí nebo bolestivost v místě vpichu. Protilátky se objevují již za 14 dní po očkování a jejich maximum je dosaženo mezi třetím až pátým týdnem.
Rizikové skupiny pacientů
Do rizikové skupiny, pro kterou je očkování určeno především, patří pacienti s chronickými chorobami srdce a cév, dýchacích cest, ledvin, diabetici. Pro ně by mělo být očkování hrazeno zdravotní pojišťovnou. Ostatní, zdraví jedinci, by se měli rozhodnout, zda se nechat očkovat. Tuto možnost by měli využít lidé, kteří mohou být zdrojem infekce pro nemocné z rizikových skupin, tedy zdravotníci, sociální pracovníci, rodinní příslušníci chronicky nemocných a také pracovníci ve školství, kde se nákaza šíří velmi rychle. Bývá pravidlem, že s polovinou třídy uléhá často i jejich učitelka. V posledních letech se nechávají očkovat i lidé, kteří si prostě nemohou nemoc dovolit. Je to skupina podnikatelů a pak živitelé rodin, jejichž absence v práci by ohrozila rodinný rozpočet.
Kdy se očkuje?
Očkování je vždy ukončeno při před vypuknutím epidemie. Chřipka u nás nejčastěji probíhá v prosinci, lednu a únoru, případně na jaře. Pokud již máme příznaky nějakého onemocnění dýchacích cest, je nutné očkování odložit. Toto opatření má dva důvody. Pokud je to již první projev chřipky, její průběh by byl po očkování vážnější. Pokud nákaza nebyla chřipková, objeví se postupně jiné postižení dýchacích cest. Toto onemocnění by bylo pravděpodobně dáváno do souvislosti s očkováním. Buď jako reakce na vakcinaci, nebo její selhání.
I obráceně platí, že člověk očkovaný proti chřipce, může době chřipkové epidemie onemocnět jinou chorobou dýchacích cest. Původcem mohou být jiné viry nebo bakterie, pravděpodobně bakterie z kmene pneumokoků, které způsobují zápal plic. I proti nim lze očkovat. Očkování však není hrazeno zdravotními pojišťovnami ani u chronicky nemocných pacientů. Výhodou je, že člověk může být očkován proti chřipce i pneumokokům současně, při jedné návštěvě lékaře. Vakcíny se aplikují do jednoho a druhého ramene.
Přidat nový komentář