Přemrštěná a škodlivá obranná reakce na neplodnost
Čekání na zpožděný vlak není nic příjemného, ale všichni víme, že příjezd vlaku nijak neuspíšíme, když budeme na peróně metat kozelce či okusovat návěstidla. Tuto jasnou logiku ztrácí dlouhodobě neplodní lidé. Jejich myšlení a úvahy mají sklon se zužovat na nedostupné dítě a fixují se do měsíčního cyklu, který pregnantně popsal Cimrman. Je to
střídání dvou fází – očekávání a zklamání. Objevuje se myšlení, které jinak vídáváme u hazardních hráčů. Totiž, že drobné výhry a jemné záchvěvy naděje, například zprávy o otěhotnění, která pak ale skončí spontánním potratem, dostávají tyto postižené do podobné euforie, kterou zažívá hráč, když mu z hracího automatu začínají padat mince. O to hlubší je pak deprese, když tato naděje přijde vniveč.
Příklad krizového plánu při hrozící dlouhodobé neplodnosti
Jakmile tedy pár zjišťuje, že mu
hrozí dlouhodobá či trvalá neplodnost, měl by si rychle udělat krizové plány – předsevzetí, co by dělal v té či oné situaci. Například říct si, že do asistované reprodukce investuje pouze pět let života a využije prostředky hrazené pojišťovnou. Pokud to nevyjde, tak půjde do náhradní rodinné péče (NRP). Souběžně s asistovanou reprodukcí si ale předem projde
vzdělávacími kurzy o NRP, které se pořádají v každém krajském městě, a nastuduje si související literaturu. Nic se totiž nestane, když budou nejen tito lidé znát
problémy dětí bez rodičů. Jistě je to užitečnější, než koukat po večerech na televizi. Též to nijak nebrání případnému vlastnímu početí ani to není závazek, že pak nějaké dítě musejí povinně adoptovat.
Kromě tohoto krizového plánu by se neplodní lidé měli zaměřit na
dobrovolnou práci s dětmi – třeba v rámci skauta nebo hasičů - nebo pokud umějí hrát na nějaký hudební nástroj, mohou chodit do místní školky zazpívat si s dětmi. Cílem je, aby po dobu neplodnosti byli v kontaktu s dětmi. Zčásti to kompenzuje prožívanou frustraci.
Psychické dopady asistované reprodukce
O náhradní rodinnou péči je užitečné zajímat dlouho před tím, než případně zjistíme, že jsme neplodní. Ale zcela urgentní je toto doporučení po roce neplodnosti. Bohužel, toto není přirozené uvažování neplodných párů. Ti mají po roce stále pocit, že se ještě neděje nic tak strašného, aby museli jít do adopce či, nedej Bože, do pěstounství. Takže se vrhnou do asistované reprodukce. Začíná dlouhá řada vyšetření. Někdy nepříjemná tělesně, někdy psychicky. Ne každý muž si však dokáže dělat legraci, že v „onanzimr“ to byla jediná smysluplná onanie v jeho životě nebo jak se tam nemohl vzrušit nad trapnými porno časopisy.
Podobně se mnoho párů dostalo na pokraj zhroucení, když musely celé měsíce, ne-li roky, souložit podle kalendáře ve směšných polohách, které prý zvyšují pravděpodobnost otěhotnění. Tyto procedury více zmáhají muže. Ti se dostávají do dlouhodobého stresu a začínají uvažovat, že by snad bylo lepší katapultovat se do nějakého jiného vztahu, kde by tyhle galeje nemuseli podstupovat.
Naplánovat si milníky – projekt při neplodnosti
Žadatelé o NRP si často stěžují na to, že postupné umírání naděje na vlastní dítě je to nejhorší a že
kdyby věděli předem, co je čeká, že by si žádost o NRP dali mnohem dříve. Pozvolné degenerativní změny totiž mají obecně jedno nebezpečí – nemají žádný výrazný zlomový bod, který nám řekl: „Člověče, pozor! Hrozí ti syndrom uvařené žáby.“ Proto tyto
zlomy si musí člověk nastavit sám. Především tím, že si dá
určitá předsevzetí a bude pravidelně bilancovat svůj život, aby zřetelně viděl, zda už není mimo.
Je to podobné, jako když hrajete karty o peníze. Moudrý člověk si před hrou řekne: „Když prohraji 200 Kč, tak se zvedám a jdu domů, i kdyby padaly trakaře.“ A tak hraje. Když vyhrává, je všechno v pořádku. Ale když prohraje těch 200 Kč, rozsvítí se mu v hlavě kontrolka a řekne: „Pozor, Karle, jsi za limitem...“ Moudrý Karel odchází navzdory remcání spolustolovníků. Pokud by si tuto hranici nedal před vstupem do knajpy, tak by prohrával a prohrával a neustále by si namlouval, že v příští hře se na něj štěstí už konečně usměje, stále více by bláhově riskoval, až by prohrál i vlastní kalhoty.
To přesně se děje neplodným lidem. I ti žijí bez hlubší reflexe z měsíce na měsíc, takže běžně najdete lidi, kteří naprosto zbytečně vyhodili milión korun na marné pokusy o asistovanou reprodukci, které už pojišťovna nehradí. Podobně
až ve stavu naprosté zoufalosti začínají tito lidé zvažovat, že půjdou do NRP, aniž by o tom cokoli věděli či si o tom přečetli jedinou knihu. Vídáváme pak běžně paradoxy, že lidi vědí o svém novém mobilním telefonu víc než o problémech adoptovaných dětí. Takže po sérii zbytečných chyb v rámci neplodnosti následuje další série zbytečných chyb při výchově adoptovaného dítěte.
Více o tom, kdy a proč se zajímat o NRP a jaká jsou úskalí v adoptivní motivaci neplodných rodičů, čtěte příště!
Ovulační test LH MAX věnovala společnost Pears Health Cyber, výhradní distributor těhotenských a ovulačních testů Seratec®.
Stanovte si své PLODNÉ DNY!
Přidat nový komentář