V prvním lednovém týdnu onemocnělo akutními respiračními infekcemi tolik lidí, že odborníci varují: Jsme na počátku epidemie této infekce. Největší ohrožení to znamená pro těhotné ženy, diabetiky, astmatiky, lidi s kardiovaskulárními a plicními nemocemi. Ale i pro ostatní je to nepříjemná komplikace. Nabízíme pár rychlých rad, jak ji nepřenášet, přežít a léčit.
Chřipku vyvolává virus, který se přenáší vzduchem. Jestliže se viru nadýcháte, dostane se do průdušek a do plic. Usídlí se hlavně na sliznici dýchacích cest. Zde se velmi rychle množí, postižené buňky se postupně rozpadají a virus napadá další, nebo jej s vydechovaným vzduchem šíříte po okolí.
Chřipka člověka porazí – náhle a razantně. Ohlásí se teplotou často i přes 39 stupňů, zimnicí, bolestí svalů, kloubů a hlavy. K těm se zanedlouho přidá suchý kašel a pálení v krku. Co většinou chybí, to je rýma – i když jsou chřipkové viry, které ji také vyvolávají, takže stoprocentní tenhle příznak není. Pokud chřipka napadne děti, pak se mohou objevit i průjem a zvracení. Horečka trvá většinou tři dny a pak klesá, stejně jako polevují i ostatní příznaky. Nejdéle vás bude zřejmě trápit kašel a pocit únavy – s tím můžete bojovat i několik týdnů.
Jak uchránit sebe i své nejbližší před nákazou?
Nepotřebujete nic zásadního, jen dodržovat několik pravidel a hygienických zvyklostí.
Snižte riziko přenosu:
- V době chřipkové epidemie nepodávejte ruku, neobjímejte se a nelíbejte se při pozdravu.
- Nedotýkejte se nosu, očí a úst špinavýma rukama – tedy ani rukama, které sahaly na kliky dveří ve veřejných místnostech, držely se madel v autobusu, držely nákupní košíček..
- Myjte si pravidelně ruce vodou a mýdlem. Šikovné je mít po ruce i nějaký dezinfekční prostředek, kterým lze ruce ošetřit ve chvíli, kdy není umývadlo k dispozici – k dostání jsou různé gely, dezinfekční kapesníčky…
- Nejezte špinavýma rukama – stačí se zakousnout do rohlíku, na který jste sáhli chvíli poté, co jste odložili košíček v obchodě a nakazíte se.
Nemocní, nepřenášejte chorobu dál!
- Příznaky chřipky by vás měly zahnat do postele. Nechoďte do práce, mezi ostatní lidi, raději zůstaňte v posteli. Ostatně – ta pravá chřipka většinu lidí vyřadí alespoň pro první dny zcela ze života.
- Kontaktujte lékaře a konzultujte s ním nejvhodnější léčbu - zvlášť, pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním, které by mohla chřipka komplikovat.
- Odstěhujte se do kouta bytu – od ostatních byste si měli udržet odstup alespoň metr.
- Používejte na smrkání jen jednorázové kapesníčky, které ihned vyhodíte do koše. Používejte je i v případě, že budete kýchat nebo kašlat.
- Poctivě si myjte ruce nebo je dezinfikujte.
- Děti, které měly chřipku, neposílejte do kolektivu ostatních příliš brzy. Děti šíří viry daleko delší dobu, než dospělí.
Něco na vás leze?
- Vezměte něco na horečku
- Hodně pije, při horečce potřebujete denně 2 až 4 litry tekutin.
- Jezte lehkou, na vitamíny bohatou stravu.
- Dopřejte si pár dnů klidu (stejně s tou třeštící hlavou nic pořádného nejste schopni dělat).
- Pamatujte na dostatek vitamínu C.
- Když se vám neuleví, jděte k lékaři – jen ten rozpozná komplikace.
Jak se léčí chřipka v českých domácnostech?
Pobavte se, poučte si při pocení v posteli sousedskými radami, co nejlépe zabírá na chřipku. Sladké dřevo, indulona, zázvor, jitrocel, echinacea… Ještě více sousedských rad najdete zde.
Přečtěte si také:
Chřipka u astmatika je vyzváním k neplánované návštěvě Vašeho ošetřujícího lékaře, k provedení spirometrie po chřipce – podrobnosti v článku Astmatik a chřipka. Také těhotné ženy by si měly dát pozor, o tom píšeme v článku Chřipka může těhotenství pořádně zkomplikovat. A není ona nakonec prasečí? Čtěte článek Prasečí chřipku poznáte podle vysoké teploty.
Jak jste chřipku zvládli vy? Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přidat nový komentář