Rýmu pětkrát v roce považujete za extrém? Tak to ještě nejste já. Trápí mě celoročně - ať je zima nebo léto!
Jak je možné, že někdo má pětkrát do roka rýmu, často ho bolí v krku a dvakrát ročně jej skolí angína a druhý neonemocní ani v době chřipkové epidemie? Odpovědět lze rychle, ne však jednoduše. Prostě to tak je. Lidský organismus je prostě složitý, jeho fungování ovlivňuje spousta faktorů včetně genů. Mnohé tedy ovlivnit nemůžete.
I s imunitou je to tak, že k jejímu zlepšení prostě žádná zázračná pilulka nepřispěje. Rozhodně to ale neznamená, že se nedá nic dělat. Je to ale běh na dlouhou trať. Pro zvýšení imunity je totiž potřeba dodržovat v podstatě stejné věci jako pro prevenci obezity, nemocí srdce a cév či potíží s pohybovým aparátem.
Dobře fungující tělo, které dostává vše co potřebuje, a to včetně pohybu, se totiž dokáže bránit mnohem lépe. Nesázejte proto na multivitamínové a multiminerální přípravky, stejně vám obvykle žádné vitamíny nechybí. Jezte hodně zeleniny - nejméně 400 gramů denně. Nezapomínejte na ovoce a také na kvalitní bílkoviny, které jsou pro imunitu důležité. Sýr, zakysané mléčné výrobky, libové maso - to je ta správná volba.
Zlepšit celkový stav organismu a také jeho obranyschopnost pomůže třeba i saunování a otužování vůbec. Ještě lepší je pak pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu.
"Hodinová rychlá procházka vám udělá určitě lépe než rozpuštěný multivitamín vypitý v klimatizované kanceláři nad klávesnicí," říká imunolog Petr Čáp z pražské Nemocnice Na Homolce. O imunitu je třeba se starat celý život, a to zejména správným životním stylem.
Přidat nový komentář