S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.
Jak a k čemu se využívá kinesiotaping
Kinesiotaping je efektivní terapeutická metoda, která člověka chrání před zraněním anebo naopak urychluje hojení už vzniklých úrazů. Pomáhá od bolesti šlach, svalů a kloubů, ale využívá se také ke korekci špatného držení těla či ortopedických vad, kam patří například zborcená nožní klenba nebo různé deformity palce.
„Když se samolepicí textilní páska správně aplikuje a napne na kůži, neinvazivně ovlivňuje napětí svalů, šlach a vazů, stimuluje receptory v kůži a nervový systém reaguje uvolněním nebo naopak zvýšením napětí měkkých tkání. Zvýší se proudění krve do tkáně a zrychlí pohyb lymfy v mezibuněčném prostoru, což podporuje regeneraci tkání po zátěži i v případě zranění. Fyzioterapeuti kinesiotaping běžně využívají pro posílení účinku terapií, výborně funguje při léčbě bolestí zad a kloubů i preventivně před výkonem ke stabilizaci kloubu nebo stimulaci svalu,“ uvedla Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.
Tejpování není jen výsadou vrcholových sportovců
Veřejnost zná kinesiotaping především ze světa profesionálního sportu, dnes se ale rychle šíří i mezi amatérské sportovce nebo pracovníky ve fyzicky náročných profesích. Vídat ho lze na běžcích v parku, cyklistech a hodí se i jako prevence bolesti pohybového aparátu při běžných denních aktivitách.
„Metodu vyvinul japonský lékař a chiropraktik Kenzo Kase v 70. letech 20. století a do Evropy dorazila v 90. letech. Proslavila ji především sportovní medicína, ale jako fyzioterapeutická technika pomáhá všem skupinám pacientů. Používáme ho i u miminek na bříška, která mají tendenci k rozestupu břišní stěny, nebo pro podporu tvorby kyčelní hlavice a jamky či správného postavení hlezenních kloubů. Kinesiotape může pomáhat i těhotným maminkám, kterým páskou podepřeme těžké bříško, aby necítily velký tlak v bedrech a bříšku, nebo aby váha miminka netlačila na močový měchýř či cévy vedoucí do dolních končetin,“ přiblížila Iva Bílková.
Barevné pásky jsou vhodnou pomůckou i pro lidi pracující v kancelářích.
„Nejčastěji kinesiotapem ošetřujeme lidi s bolestmi zad, kdy tapujeme bederní, hrudní a krční páteř, respektive jejich svaly. Velmi často stabilizujeme vymknuté kotníky, bolestivá kolena nebo svaly na dolních končetinách přetížené z běhání nebo jiného sportu. Na pažích nejčastěji využíváme taping ramen a loktů, případně zápěstí a předloktí,“ uvedla fyzioterapeutka.
Kinesiotape si může každý doma nalepit sám ale...
Pro jeho maximální účinek je ale třeba znát základy tapování. Nesprávná aplikace nebude tolik efektivní, ale ani nijak neublíží.
„Důležité je uvědomit si, jaké místo mě bolí a co za to může. Použití tapu se totiž odvíjí od funkce, kterou má plnit, zda chceme sval stimulovat, nebo utlumit, jestli je cílem podpořit činnost lymfatického systému a podobně. Každému účelu odpovídá jiná délka a napětí tapu. Pokud si nejste jisti, doporučuji navštívit alespoň jednou kurz tapingu nebo pohovor s fyzioterapeutem, který vysvětlí základní znalosti tapingu a ukáže směr nalepení a tahu při aplikaci,“ řekla Iva Bílková.
Jak dlouho tejpy účinkují?
Nalepený kinesiotape lze nosit až sedm dní (na místě, které se neohýbá ani nepotí, například předloktí, až tři týdny). Pásky by měly vydržet i kontakt s vodou.
„Na trhu se nachází široká škála produktů různé kvality – každý výrobek má jinak hustou strukturu vláken, a tím i různou elasticitu materiálu a také jiné lepidlo. Nicméně po čtyřech dnech se páska obvykle začíná samovolně odlepovat a její účinnost se snižuje. Trvanlivost úvazu je možné zvýšit správnou přípravou před aplikací, kdy se pokožka důkladně oholí, odmastí a osuší,“ popsala va Bílková.
Pokud je kůže jakkoli porušená, má vystouplá mateřská znaménka nebo křečové žíly, kinesiotape na ni nelze použít. Žádná jiná omezení tato neinvazivní léčebná metoda nemá.
Jak na tejpování
„Šířku pásky volíme podle toho, na jakou část těla ji aplikujeme. Nejobvyklejší šíře je 5 cm. K mání jsou také pásky široké 7,5 cm. Pokud například hodláme provést úvaz na stehně, použijeme pásku v celé šířce 5 cm. Tapujeme-li dětskou ruku, postačí poloviční šířka. Barevná škála kinesiotapingových pásek může evokovat souvislost s jeho vlastnostmi. Pravda ale je, že všechna barevná provedení mají vlastnosti stejné a záleží pouze na vkusu nositele,“ podotkla fyzioterapeutka.
Je také nutné dodržet aplikaci tapu po celé délce svalu, vazu a šlachy.
„Na některých videích, která jsou volně na internetu, jsou mnohé aplikace nedostatečné. Tape je na nich krátký a neovlivňuje tak správně napětí a funkci svalu v celé jeho délce od začátku až k úponu. To lze považovat za největší chybu, kterou můžeme při tapování udělat. Nalepený tape pak nemá očekávaný účinek,“ dodala Iva Bílková.
Video aplikace kinesiotapu na předloktí.
Video aplikace kinesiotapu na rameni.
Zdroj: FYZIOklinika.cz