Obezita není estetický problém, ale nemoc, na kterou se umírá. Ten kdo je obézní, má totiž zdravotní potíže.
Obezita není estetický problém, ale nemoc, na kterou se umírá. Ten kdo je obézní, má totiž v naprosté většině případů zároveň vysoký tlak, vysokou hladinu cholesterolu a často i cukrovku. Srdce a cévy takovou zátěž nevydrží.
Zhubnout a sportovat – to je nejlepší řešení obezity, ale ne všem se to podaří. Když nepomůžou ani léky, které snižují chuť k jídlu nebo množství vstřebaných tuků, je podle lékařů jedním z řešení zmenšení žaludku. Efekt této léčby je dlouhodobý – pacient nepociťuje hlad ani při minimálním příjmu potravy. V průměru může zhubnout o 40 kg.
V Česku ale tento zákrok podstupuje méně pacientů, než by bylo potřeba. Celkem bylo provedeno asi 5000 operací, přitom by ji potřebovala tak 100 tisíc lidí. V Česku podstoupilo za loňský rok bandáž žaludku 54 pacientů. V sousedním Rakousku s přibližně stejným počtem obyvatel, je to okolo 2000 nemocných,“ říká Martin Fried, přednosta Centra pro léčbu obezity, které sídlí v prostorách kliniky ISCARE. Tento nepoměr lze podle jeho slov zdůvodnit tím, že o obezitě a možnostech její léčby se u nás teprve začíná mluvit.
Jak se bandáž žaludku provádí? Laicky ji lze označit jako jeho zmenšení. Kolem žaludku se umístí pásek, který jej stáhne. Člověk pak má při konzumaci i malých porcí pocit nasycení. Vnitřní stranu silikonového pásku, který je umístěn kolem žaludku, tvoří jemný balónek, z něhož vychází trubička vyvedená pod kůži. Když se do komůrky pod kůží vstříkne kapalina, balónek se roztáhne, expanduje dovnitř a stáhne žaludek. Stažení žaludku se tak dá plynule regulovat, takže si na ně lidé postupně zvykají. Pásek zůstává v organismu, v případě potřeby jej lze povolit tak, že nestahuje žaludek. V případě potřeby se ale může
přiškrtit.
Navštivte virtuální centrum
Léčba obezity a dozví se více!
Přidat nový komentář