S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...
Tým doktorky Rachel Whitmerové dospěl k závěru, že obzvlášť u žen obezita souvisí s pravděpodobností rozvoje demence v pozdějším věku. O zjištěních badatelů ze Spojených států informoval na své internetové stránce časopis British Medical Journal.
"Obezita ve středním věku stupňuje možnost budoucí demence," uvedla Whitmerová. Její tým sledoval přes 10.000 mužů a žen, kteří měli podrobné zdravotní záznamy z let 1964 až 1973, kdy jim bylo od čtyřiceti do pětačtyřiceti let. Po 27 letech se u sedmi procent z těchto osob rozvinula demence. "U lidí, kteří byli obézní ve středním věku, byla pravděpodobnost demence o 74 procent vyšší než u osob s normální váhou. U lidí s nadváhou byla tato pravděpodobnost o 35 procent vyšší," prohlásila Whitmerová. Největší riziko rozvoje demence bylo u obézních žen, a sice o 200 procent vyšší než u žen s normální váhou.
Obezita se zjišťuje prostřednictvím ukazatele index tělesné hmotnosti (BMI). Ten se vypočte vydělením hmotnosti v kilogramech druhou mocninou výšky v metrech. BMI vyšší než 30 znamená obezitu. Orientačním ukazatelem může být rovněž obvod pasu, který je-li větší než 88 cm u žen a 102 cm u mužů signalizuje obezitu a vysoké zdravotní riziko v důsledku nadměrného množství centrálně uloženého tuku.
Tým amerických vědců uvádí, že v případě potvrzení jejich hypotézy by léčba obezity ve středním věku mohla snižovat nebezpečí vzniku demence později ve stáří.
V důsledku stárnutí světové populace se předpokládá, že v příštích dvaceti letech počet případů demence vzroste o 400 procent. Některé odhady předpovídají, že do roku 2050 bude na světě 45 milionů lidí, které demence postihne.
Přidat nový komentář