S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...
Co to je obezita a otylost? Rozlišujeme mužský typ otylosti, charakterizovaný hromaděním tukových hmot na břiše. Tento typ obezity bývá častěji spojován s řadou onemocnění, například srdce a cév, s cukrovkou apod. Pro ženský typ obezity jsou hlavním místem ukládání tuku hýždě a stehna. Spojení s dalšími chorobami je menší než u mužů.
Hlavní příčinou obezity je vyšší energetický příjem (daný množstvím potravy) a menší energetický výdej (určený zejména pohybovou aktivitou).
Kdy se jedná o podezření?
K určení otylosti a jejího stupně je vytvořena řada výpočtů a indexů. Nejběžněji je hodnocení podle Brocca: výška v cm-100 představuje normální hmotnost. Přesnější je výpočet takzvaného BMI (body mass indexu), který získáme vydělením tělesné hmotnosti druhou mocninou výšky. Jestliže je tento index mezi 25-30 hovoříme o nadváze, při hodnotě 30,0 -34,9 o obezitě I. stupně, 35-39,9 kg o obezitě II. stupně a nad 40 o takzvané obezitě III. stupně, neboli morbidní otylosti. Ta je spojena s řadou závažných zdravotních komplikací. Dalšími možnostmi je určování otylosti podle obvodu pasu nebo jeho poměrem k obvodu boků. Tak je zohledněno i rozložení tuku v organismu.Jak se léčí?
Léčení obezity je složité. Základem léčby se musí stát redukční dieta, při které se musí přihlédnout ke zdravotnímu stavu a rovněž pohybové aktivitě nemocného. Základem diety je potrava o nízké kalorické hodnotě, bohatá na vitaminy s dostatkem vlákniny, která je hojně zastoupena v zelenině. Nedílnou součástí léčby je přiměřená pohybová aktivita, tedy zvýšení energetického výdeje. Pomocným článkem může být medikamentosní léčba, která slouží buď ke snížení chuti k jídlu (léky-takzvaná anorektika), nebo ke snížení vstřebávání potravy ze střeva. V některých závažných případech může být řešením i operace, rozhodnutí o tomto postupu však přísluší vysoce specializovaným pracovištím.Spolupráce nemocného při léčbě?
Spolupráce mezi lékařem a obézním pacientem je nutnou podmínkou úspěšné léčby. Jestliže nemocný nezmění svoje stravovací návyky ani svoji pohybovou aktivitu, nelze dosáhnout úspěchu. Proto musí být každý obézní školen, tzv. edukován k aktivnímu přístupu k léčbě. Součástí edukace je předpis individuálních redukčních diet. Medikamentosní léčba je určena k podpoře pacientovy snahy zhubnout.
Jaká je možná prevence?
Prevence obezity musí být včasná a spadá už do kojeneckého období, kdy se často nepřiměřeně zvětšuje tuková tkáň. Prevencí je vhodné sladění příjmu potravy a fyzické aktivity za pravidelného kontrolování tělesné hmotnosti. Základem pak musí být racionální strava s vyvážným zastoupením všech nezbytných složek s dostatkem vlákniny a s přiměřeným množstvím energie.
Napište nám své zkušenosti s hubnutím a dietami. Přispět můžete do diskuse nebo na mail [email protected].
Přidat nový komentář