A od zítřka držím dietu
Jsou to ale paradoxy. Zatímco top modelky bojují s tím, aby přibraly, protože ty příliš vyzáblé nesmí na přehlídku, my ostatní stále toužíme po zázračných dietách, které by nás zbavily nadbytečných kilogramů. Mluvit o hubnutí, nebo ho v praxi praktikovat, patří ke koloritu všedního dne. Je ale třeba rozlišovat mezi nespokojeností s vlastní postavou, která neodpovídá našim představám o kráse a obezitou, která kromě estetického hlediska znamená skutečné zdravotní riziko.
Statistiky uvádějí, že zhruba 90 procent našich žen drželo někdy v životě dietu. Obézních je přitom více než tři čtvrtiny žen nad 45 let. Muži většinou o hubnutí nemluví, ale drží stejně „úspěšně“ diety jako ženy. Už jsme se vypořádali s knedlíky i tučným bůčkem, zařadili zeleninu, odtučněné mléko a kuřecí maso, přesto v populaci všech západních zemí dochází k nárůstu podílu obézních osob. Tak kde je problém?
Odpověď je jednoduchá. Převaha sedavých zaměstnání, počítačově - televizní kultura s minimem pohybu, nedostatek času na sport, náhrada chůze automobilem. To vše je příčinou toho, že energetický příjem těla je vyšší, než tělo dokáže spálit. Obezita se netýká jen Evropy, Američané na tom nejsou lépe. Jak ukazují čísla, 60 procent Američanů má nadváhu nebo je obézních a podíl Američanek s nejvyšším stupněm obezity se dnes pohybuje mezi 6-11 procenty.
Nadváhu a obezitu zjišťujeme pomocí indexu tělesné hmotnosti BMI. Zkuste si po vypočítat! Pro rychlou orientaci: Pokud je váš BMI nižší než 18, začněte přibývat na váze, protože vás nepustí na přehlídkové molo. Hodnoty nad 25 již signalizují nadváhu, od BMI vyšším než 30 hovoříme o některém stupni obezity.
Přidat nový komentář