Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Obsah lékárničky přizpůsobte destinaci o počtu osob
Jinak bude vypadat sbalená lékárnička do Jeseníků pro čtyřčlennou rodinu a jinak lékárnička vybavená na čtrnáctidenní výpravu po amazonských pralesech. Obsah lékárničky také přizpůsobte tomu, zda jej můžete během cest průběžně doplňovat.
Pokud víte, že v okolí chaty, v níž budete ubytováni, se nachází lékařské středisko nebo alespoň lékárna, nemusíte mít s sebou tolik vybavení a léků jako na konci světa. Pozornost věnujte také balení jednotlivých lahviček a preparátů. Léky by měly být chráněné před nárazem, světlem, vlhkem, ale třeba i mrazem.
Co sbalit s sebou?
V první řadě do cestovní lékárničky sbalte veškeré léky, které pravidelně užíváte. Nezapomeňte na kompletně vybavenou manikúru, která vám může s trochou nadsázky zachránit život. Samozřejmostí by měly být náplasti, ochranné polštářky, obvazy a obinadla. Nezapomeňte ani na léky proti cestovní nevolnosti, průjmu a zažívacím obtížím, horečce a bolesti.
V lékárničce by neměla chybět ani desinfekce, léky na nachlazení, počínající kašel nebo kapky do nosu a očí. Přibalit můžete i léky proti alergiím, nejrůznější masti a gely na popáleniny nebo poštípání hmyzem. Zapomenout byste neměli ani na nejrůznější opalovací krémy, krémy po opalování a balzámy na rty.
Zkontrolujte trvanlivost a kontraindikace
Léky a medikamenty po datu spotřeby by se ve vaší lékárničce rozhodně objevovat neměly. Bohužel praxe je zcela jiná. Podle mluvčí České lékárnické komory užívá prošlé léky až jedna pětina všech osob. Ty si pravděpodobně neuvědomují, jakému nebezpečí sebe nebo své nejbližší vystavují.
V tom lepším případě lék nefunguje, protože se v něm již rozložila účinná látka, v tom horším ale obsahuje toxické produkty, které mohou vyvolat zažívací těžkosti, průjem nebo dokonce průjem.
Pozornost byste měli věnovat, ale také kontraindikacím, které jsou uvedeny v příbalových letácích jednotlivých medikamentů. Ještě před odjezdem na dovolenou též zkontrolujte, zda jsou vybrané léky vhodné i pro děti, mladistvé nebo těhotné ženy.
Desatero správné lékárničky
- Přizpůsobte její obsah lokalitě a počtu osob
- Nespoléhejte na to, že v destinaci veškeré léky zakoupíte
- Před nákupem léků zvažte, co vás a vaše okolí běžně trápí
- Ne všechny běžně dostupné léky u nás jsou v zahraničí bez lékařského předpisu
- Zkontrolujte datum spotřeby všech léků
- Zaměřte se na kontraindikace a věk cestovatelů
- Chraňte léky před nárazem, světlem, teplem i mrazem
- Příbalových informací jednotlivých léků se nezbavujte
- Vždy dodržujte předepsané dávkování a rozestupy mezi jednotlivými dávkami
- S výběrem vhodných přípravků vám poradí také lékárník
Vezměte rozum do hrsti
Vždy je dobré mít s sebou vícero léků než pak spěšně hledat otevřenou lékárnu nebo lékařské středisko a léky kupovat výrazně dráž. Pokud cestujete letadlem, mějte na paměti, že lékárničku s sebou na palubu v klasické podobě vzít nemůžete. Do příručního zavazadla proto vždy umístěte pravidelně užívané léky a léky na nevolnost. Kapky, sirupy, gely nebo tinktury pak bude potřeba v omezeném množství vložit do průhledného sáčku a předložit ke kontrole na letišti.
Zdroj: Letákomat.cz