Na vztah pacientů a lékařů se zeptala Ordinace.cz lékařů různých specializací po celé zemi. Nepřekvapí, že za nejdůležitější ve vztahu se svými pacienty považuje většina z nich důvěru. Ale ne výlučně. Někdo dává vedle ní na 1. místo i spolupráci, respekt, trpělivost… V odpovědích mnoha z nich najdete i důraz na to, aby se pacient cítil chtěný a důležitý.
Mnoho zdravotních problémů vzniká zejména při nevhodné kombinaci léků u starších lidí, přičemž se mluví o 30 až 50 procentech hospitalizovaných. Senioři užívají mnoho léků, které si sami nemusí vždy pamatovat, a zatímco praktický lékař by měl mít u pacienta všechny zapsané, specialisté o nich nemusí vědět.
V minulosti měli obvodní lékaři co nejvíce lidí posílat ke specialistům. Pacienti tedy nabyli dojmu, že u praktického lékaře budou hodiny čekat jen na doporučenku k odborníkům. Proto za nimi dnes chodí bez žádanky. K praktickému lékaři pak nejdou kvůli tomu, že ho obešli.
Kvůli tomu si mohou lidé od specialistů přinést léky různých názvů, které však mohou mít stejné účinky a dublují se. Některé léky si nemusí vyhovovat. Když praktický lékař neudělá lékové schéma, může si pak někdo vzít například lék na vysoký tlak spolu s prášky od urologa a může se stát, že má najednou tlak velmi nízký, nebo se mu zpomalí chod srdce. Vzniknout mohou i žaludeční vředy a krvácení do trávicího traktu při kombinacích léků od bolesti.
Specializovaná péče je mnohdy nadužívaná. Není důvod chodit s bolavými zády na neurologii nebo s bolestí v krku na krční. Vše může vyřešit praktický lékař. Proto by měly při zdravotních problémech vést vaše první kroky právě k němu.
Zdroj: zdravi.euro.cz