Každá maminka velice brzy po porodu pochopí, že nejdůležitější partie dětského tělíčka jsou bříško a zadeček. Je-li o ně náležitě postaráno, miminko nepláče a lze je kdykoli bez protestů odložit do postýlky. Pokud se péče o bříško nebo zadeček nedaří, miminko řve a není k utišení celé hodiny.
Součástí prenatální péče o dutinu ústní nastávající maminky je i odborné vyšetření u zubního lékaře a v případě potřeby i oprava závad na chrupu, eventuálně léčba zánětu dásní. Nastávající maminka si na radu zubního lékaře nebo dentální hygienistky příslušně opraví svůj dosavadní režim a účinnost ústní hygieny. Je třeba si uvědomit, že čím více zubu s kazem zůstává neošetřených, čím méně účinná je ústní hygiena a čím častěji se mlsají cukrovinky, tím více rizikových mikroorganismů bude přítomných ve slinách.
Hladiny kariogenních mikroorganismu ve slinách se dají nenákladným orientačním vyšetřením změřit. Pokud jejich hladiny zůstávají i po ošetření kazivého chrupu a účinném čistění zubu vysoké (o vysokých hladinách mluvíme tehdy, je-li v I ml sliny přítomno více než 105 kariogenních mikroorganismu), doporučuje se krátkodobě používat antimikrobiální ústní výplachy např. Corsodylem nebo Listerinem a po dvou až třech týdnech hladiny znovu změřit. Antimikrobiální profylaxe je prakticky vždy účinná a hladiny kariogenních mikroorganismu ve slinách poklesnou.
Těhotenství skončilo, miminko je na světě a mamince a ostatním starším členům rodiny zbývá zhruba půl roku na to, než se u dítěte otevře tzv. infekční okno pro invazi kariogenních mikroorganismů do jeho úst. Během té doby by si maminka mela opět nechat zkontrolovat zuby u zubního lékaře a nepolevovat v pravidelném a účinném čistění zubu. Stejně by se měly chovat i další dospělé osoby v rodině, které se podílejí podstatnou mírou na péči o dítě. Pokud se v průběhu těhotenství u maminky našly ve slinách vysoké hladiny kariogenních mikroorganismů, je vhodné je znovu zkontrolovat, popřípadě je antimikrobiální ústní vodou snížit.
Všechno probíhá normálně, dítě je plně kojeno a dobře prospívá. Maminka si uvědomuje některé zlozvyky spojené s kojením a s uklidňovacími praktikami a snaží se je odbourat ještě v době, kdy infekce dětských úst kariogenními mikroorganismy nehrozí. Kojení je aktem aktivního příjmu výživy a dítě by se nemělo naučit u prsu usínat. My už přece víme, že mateřské mléko obsahuje cukry a že se ve spánku snižuje tvorba slin. Některé děti dostanou dudlík. Odborníci v preventivním zubním lékařství se dudlíku příliš nebrání. Dudlík se ale nesmí namáčet ve slinách dospělých, a zejména ne "omývat" v ústech, když upadl na zem. Že byste to nikdy neudělali? Nemylte se, je to velmi zakořeněný zlozvyk.
Přichází slavnostní okamžik, někdo z dospělých objevil v dětské pusince první zoubek. Podle české tradice má za tento objev dostat "na šaty", my ale už víme, že se právě otevřelo infekční okno pro osídlení dětských úst kariogenními mikroorganismy. Úsilí maminky a ostatních clenu rodiny teď bude směřovat k tomu, aby se infekt kariogenními mikroorganismy oddálil, alespoň o několik let, než dozraje povrch skloviny. Nakonec k infektu stejně dojde, vždyť více než 65 procent školních dětí a 85 procent dospělých ty streptokoky a laktobacily v ústech stejně má. O úspěšnosti infektu rozhodují tyto okolnosti: vysoké hladiny kariogenních mikroorganismů ve slinách "dárce", opakovanost infektu a současně opakovaná přítomnost cukru v ústech dítěte.
Chcete mít jistotu, že se ve vašich ústech nevyskytují bakterie zubního kazu? Požádejte lékaře o provedení mikrobilologického testu.
Přidat nový komentář