Někdy to vypadá, že ve zdravotnictví platí pravidlo silnějšího – tedy, že je právo výhradně na straně lékařů. Je to ale jen zdání. Pacient má mnoho práv, o kterých by měl vědět a bránit se, pokud je někdo porušuje. Nový seriál Ordinace.cz vás s těmi základními seznámí. Světem paragrafů vás provede advokát Mgr. Patrik Šorf.
Informovaný souhlas s léčbou
Ve chvíli, kdy váš zdravotní stav vyžaduje léčbu, máte jako pacient právo se rozhodnout, zda ji chcete či nikoli. K tomu potřebujete znát všechna fakta. Lékař by vám tedy měl o tom, co a proč s vámi zamýšlí, mluvit. Vysvětlit možnosti, postupy, případná rizika a výhody metod, které přicházejí v úvahu. Nestačí totiž, abyste dali souhlas, ale aby to byl souhlas dobrovolný a informovaný. K tomu potřebujete znát:
- Vše o nemoci – co je to za chorobu, jaké má projevy, jaké mohou nastat komplikace, jaká jsou rizika, jaké stádium nemoci máte a jaké jsou prognózy.
- Vše o léčbě - jaké vyšetřovací či léčebné metody považuje lékař za nezbytné a proč, jaké mohou být varianty, jaká případná rizika, alternativy.
Všechny informace vám ale musí sdělit takovou formou, abyste je měli šanci pochopit. Lékař by se tedy měl přizpůsobit vašemu rozpoložení, zohlednit, že můžete být ve stresu, vaše vnímání může být oslabeno bolestí či strachem. Neměli by také mluvit příliš učeně, ale tak, aby to bylo srozumitelné i laikovi. Vy byste se na oplátku měli spolehnout na to, že lékař postupuje v souladu s dostupnými poznatky lékařské vědy.
„Existují samozřejmě i výjimky, kdy lékař souhlas nepotřebuje,“ vysvětluje Patrik Šorf. „Například děti nemohou vyslovit souhlas s léčbou, takže za ně jedná jejich zákonný zástupce. Souhlas není zapotřebí ani ve chvíli, kdy bylo soudem v rámci trestního řízení nařízeno ochranné léčení – pro případ uveďme léčbu sexuálních deviantů a podobně,“ upřesňuje advokát. Mezi výjimky patří také situace, kdy trpíte takovou nemocí, u které lze povinné léčení nařídit nebo když máte takovou duševní poruchu nebo jste intoxikováni tak, že ohrožujete své okolí.“Lékaři se bez souhlasu obejdou i tehdy, jestliže musí bez odkladu konat, aby vám zachránili život či zdraví, ale týká se to i méně dramatických okolností – například pokud jste nosičem infekčního onemocnění,“ doplňuje Patrik Šorf.
Jednou daný souhlas může pacient kdykoli před léčbou nebo během ní odvolat. Nelze ho odvolávat poté, co léčba skončila.
Vite o svých právech a dokážete je prosadit - to bychom velmi rádi zjistili v diskusi nebo prostřednictvím tohoto mailu.
V dalším díle se dočtete: Budu vás žalovat, doktore.
Přidat nový komentář