Chtěla bych se zeptat:mám syna ve věku 5 let, který má potíže se zubními kazy v mléčném chrupu.Po první zkušenosti s vrtáním zubu ho již nemůžu donutit k zubnímu ošetření.Vždy je z toho strach,křik a pláč v ordinaci.Přes veškeré sliby,že si zoubky nechá ošetřit,nakonec neotevře ani pusu.Je nějaká metoda nebo způsob ošetření,který byste mi mohli poradit nebo doporučit?Právě v tomto období si stěžuje,že ho zoubky bolí,hlavně v noci.Ale dobrovolně se ošetřit nenechá.Podotýkám,že u obvodní lékařky při vyšetřeních ani při očkování s ním problémy nejsou žádné.Děkuji.
Ústní dutina dítěte je při narození bez mikroorganismů. Zato u matky, obzvlášť pokud nemá zuby a dásně ošetřené a sama si chrup nečistí, je naopak mikroorganismů plná. Ty se zachycují na povrchu zubů, zvláště v rýhách, jamkách a na ploškách mezi zuby, kde vytvářejí mikrobiální povlak – plak. Mikroorganismy se živí rozkládáním cukrů obsažených v potravě i sladkých nápojích, čímž dochází ke vzniku kazu.
„K přenosu mikroorganismů například z matky na dítě dochází prostřednictvím sliny při polibku či po olíznutí dudlíku a lžičky,“ upozorňuje MUDr. Pekárek s tím, že riziko vzniku zubního kazu dočasných zubů je větší, když je ústní dutina dítěte infikována časně. Proto by si maminka ještě během těhotenství měla nechat vlastní chrup ošetřit a pečlivě se starat o hygienu dutiny ústní.
Kdy s čištěním zoubků začít?
S čištěním zoubků je potřeba začít hned, jak se u dítěte objeví první zoubky. Obvykle to jsou dolní řezáky, které se prořezávají okolo 6. měsíce věku. „To může být spojeno s bolestí, nebo nepříjemnými pocity, které se dají zmírnit různými kousátky s chladivými účinky. Dají se použít i různé gely s antimikrobiálními účinky, i účinky proti bolesti,“ radí dentální hygienistka Marie Hlaváčková.
Jaké jsou pomůcky na čištění dutiny ústní? Když je pusinka ještě bez zoubků, můžeme ji čistit kouskem vlhké gázy, nebo vlhkou bavlněnou plenkou. S prvními zoubky přecházíme na prsťáček – gumový zubní kartáček, který se navléká na ukazováček. „Zoubky čistíme drobnými krouživými pohyby. Odstraňujeme tak zbytky mléka a potravy obsahující cukry a zabraňujeme vzniku časného zubního kazu. Prsťáčkem můžeme i jemně masírovat dásně, a usnadnit tak prořezávání zubů. Čistíme dvakrát denně, především pak večer před spaním,“ říká Marie Hlaváčková.
Fluoridy posilují zubní sklovinu
Po prvním roce věku vyměňujeme prsťáček za dětský zubní kartáček a zubní pasty s fluoridy. „Ty posilují dosud nezralou zubní sklovinu. Obsah fluoridů se udává v jednotkách ppm F-. Dětem od 1 do 2 let stačí kartáček lehce potřít pastou s obsahem fluoridů do 500 ppm. Od 2 let používáme pastu s koncentrací fluoridů kolem 1000 ppm, ve velikosti hrášku. Malé děti část pasty polykají, proto je učíme ústa vyplachovat,“ konstatuje MUDr. Jiří Pekárek.
Děti mezi druhým a třetím rokem zubní kartáček vnímají spíše jako hračku a zuby si nedokáží samy vyčistit. Proto je nutné, aby jim je rodiče dočišťovali. „Tak jim pomáháme vytvářet správné hygienické návyky,“ upozorňuje MUDr. Jiří Pekárek a dodává, že okolo prvního roku života dítěte by měli rodiče se svým potomkem navštívit zubního lékaře. „Ten dítě prohlédne a vysvětlí rodičům, jak pokračovat ve správném čištění zubů. Pokud rodiče dodržují zásady prevence zubního kazu, proběhnou i další prohlídky bez nutnosti ošetření, a tedy ke spokojenosti všech.“
Několik rad navíc
- Dětský kartáček by měl mít malinkou pracovní hlavičku, aby se vešel do pusinky. Vlákna kartáčku by měla být rovně zastřižená a co nejměkčí, aby si jimi dítě neublížilo.
- Zubní pasta by měla dítěti rozhodně chutnat. Když nechutná a plive ji, kupte jinou. Neměla by být sladká, aby ji potomek nepolykal.
- Nejdůležitější čištění zoubků je ráno po snídani a večer po večeři, před spaním. Po večerním čištění už dítěti nedávejte sladké nápoje, po prvním roce by nemělo mít ani noční kojení.
- Největší chybou rodičů podle dentální hygienistky Marie Hlaváčkové je namáčení dudlíku do medu, když dítě nemůže usnout, či lahvička sladkého kakaa. „Popíjení sladkých nápojů v noci je to nejhorší, protože v noci je mnohonásobně snížena samoočišťovací schopnost úst, takže cukry pak působí celou noc a to je jen krůček ke vzniku zubního kazu,“ tvrdí.
- Když si dítě nechce zuby čistit samo, největší motivací je, když si rodiče čistí zuby s ním.
- Pokud na dočasném – mléčném - zubu vznikne kaz, je třeba ho velmi brzy ošetřit, aby zub mohl dál plnit svou úlohu. Mléčné zuby jsou sice dočasné, ale provázejí děti přes celé dětství, až do počátku puberty. Mají význam pro správné rozkousání potravy, stojí na samém počátku trávicího procesu a podstatně tak ovlivňují celkový vývoj dítěte.
„Navíc je třeba si uvědomit, že kaz dočasného zubu velmi rychle postupuje, stává se hlubokým a může dojít ke komplikacím, které dítěti působí bolest. Zanedbaný chrup může vážně ohrozit i celkové zdraví dítěte,“ varuje MUDr. Jiří Pekárek.
Přečtěte si také
Obrušování zubů je defekt, kterým možná trpíte i vy
Lidé hledají výmluvy, proč nenavštívit dentální hygienistku
Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.
Přidat nový komentář