Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.
Čím více Češi cestují a čím více exotických krajin objevují, tím se mění spektrum chorob, se kterými se setkávají odborníci na léčbu těchto tropických nemocí. Vzhledem k tomu, že existuje mnoho, především infekčních nemocí, která se v Česku běžně nevyskytují, může být jejich léčba po návratu velmi komplikovaná. Není tedy divu, že se v posledních letech pravidelně vrací zpět domů několik lidí s horečkou dengue či s malárií.
Za nejúčinnější ochranu je považováno očkování. Před odjezdem se informujte ve Zdravotních ústavech (bývalých hygienických stanicích), v centrech cestovní medicíny či očkovacích centrech při infekčních klinikách a to nejméně čtyři až šest týdnů před odjezdem. Lékař zjistí váš zdravotní stav a sestaví očkovací plán. Je totiž třeba dodržovat v podávání vakcín určité intervaly. Trpíte-li chronickým onemocněním, je dobré přinést i výpis ze zdravotní dokumentace.
Zapamatujte si zásady „3R", což ve zkratce znamená toto: Nechte si zkontrolovat platnost pravidelného očkování (routine vaccination), například tetanus, záškrt či obrnu. Zjistěte, zda země do které se chystáte, nepožaduje při vstupu povinné očkování (required vaccination). Informujte se o doporučeném očkování (recommended vaccination). Nejčastěji se podává vakcína proti virové hepatitidě A a B, břišnímu tyfu, meningokokové meningitidě a klíšťové encefalitidě.
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.
Přidat nový komentář