Časté močení u mužů nemá vždy na svědomí jen prostata. Za tzv. příznaky dolních močových cest u mužů se často skrývají jiná onemocnění, z nichž je nejvážnější karcinom prostaty. Může jít také o hyperaktivní měchýř. Proto by měly být jakékoliv potíže s močením důvodem k návštěvě urologa a k pečlivému vyšetření. Nelze spoléhat na účinky volně prodejných léků a potravních doplňků – tento názor podporuje i MUDr. Jan Krhut, PhD., z urologického oddělení FN Ostrava.
Současné medicínské poznání svědčí pro to, že ne všechny potíže s močením jsou způsobeny onemocněním prostaty, ale mohou být zapříčiněny hyperaktivitou svaloviny močového měchýře tzv. syndromem hyperaktivního měchýře nebo poruchou funkce ledvin (zejména při zvýšené tvorbě moči v nočních hodinách).
Benigní hyperplazie prostaty, která se projeví jejím zvětšením, nebo jen mikroskopickými změnami ve struktuře předstojné žlázy bez jejího zvětšení, se vyskytuje u 50 % mužů po padesátém roce věku a téměř u 90 % osmdesátiletých. Avšak jen u části mužů vyvolává potíže s močením, u značného počtu mužů jde o současný výskyt dvou na sobě nezávislých onemocnění: po odstranění překážky v odtoku moči (po operaci prostaty) vymizí potíže si močením jen u části mužů. Avšak léčí-li se současně hyperaktivita svaloviny močového měchýře, léčebné výsledky jsou výraznější.
Podle slov doc. MUDr. Jana Krhuta, PhD., z urologického oddělení FN Ostrava, by měl každý pacient, jehož obtěžují potíže s močením, podstoupit vyšetření. „Nelze spoléhat na účinky volně prodejných léků a potravních doplňků. Vždy je nutné objasnit, o jaké onemocnění se skutečně jedná, vyloučit možnost karcinomu prostaty a zahájit skutečně účinnou léčbu. Rozhodně neplatí, že za všechno může prostata,“zdůrazňuje lékař.
Příznaky dolních močových cest u mužů
Potíže s močením jsou někdy zdůvodňované jen zvětšením prostaty. Poznáte je podle těchto příznaků:
Jímací příznaky
• Naléhavé nucení na močení
• Časté močení ve dne
• Časté močení v noci
• Inkontinence moči
Mikční (evakuační) příznaky
• Slabý proud moči
• Přerušovaný proud moči
• Nutnost tlačení při močení
• Obtížné spuštění močení
Postmikční příznaky
• Odchod moči po ukončení mikce
• Pocit neúplného vyprázdnění
Hyperaktivní měchýř
Hyperaktivní měchýř způsobuje, že mají muži patologický pocit nucení na močení, které se naprosto liší od normálního. Nutí je okamžitě vyhledat toaletu, ovšem nepředvídatelně, i při minimální náplni močového měchýře.
Při urgenci může, ale nemusí dojít k inkontinenci. Postižené netrápí samotné nucení, ale strach z toho, v jak nevypočitatelnou chvíli přichází a jak je naléhavé
K dalším příznakům patří frekvence močení, která je vyšší než osmkrát za den. Nykturie, přerušení spánku kvůli nucení na močení, má významný podíl na zhoršení kvality života postižených.
Hyperaktivní měchýř vede k výraznému zhoršení zdravotního stavu, snižuje kvalitu života mnohdy až za únosnou mez. Postižení se vzdávají společenského života, třetina z nich má depresi, znemožňuje sexuální aktivity a komplikuje partnerské vztahy.
Léčba
„Pacienti se syndromem hyperaktivního měchýře vyžadují dlouhodobou léčbu, která je zbaví příznaků a zároveň nemá závažné nežádoucí účinky. Cílem terapie je to, aby pacienti byli schopni zvládat náhlou potřebu močit a případně dokázali zabránit inkontinenci, “ vysvětluje MUDr. Jan Krhut.
Za časté močení může v mnoha případech i rakovina – víc se dozvíte v dalším pokračování tohoto článku.
Přečtěte si ještě víc o tom, že močový měchýř může být hyperaktivní nebo to, co způsobuje inkontinenci moči.
Trápí vás časté močení? Budeme rádi, když nám o tom napíšete do naší diskuse.
Informace najdete také na stránkách www.hyperaktivni-mechyr.cz.
Přidat nový komentář