Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď
Výživový poradce
Výživový (nutriční) poradce velmi pravděpodobně získal svou kvalifikaci absolvováním kurzu. Podmínkou k akreditaci takového kurzu je sice určitý počet výukových hodin a záštita odborníka coby lektora, nicméně ve výsledku se mohou jednotlivé kurzy lišit svou úrovní a kvalitou poskytnutých služeb (rozsahem a hloubkou odborných informací). Obvykle se jedná o několika týdenní vzdělávací akci, popřípadě probíhá výuka v rámci několika víkendů.
Vzhledem k tomu, že poradenství ve výživě je živnost volná, nemusí absolvent kurzu, který si plánuje na dveře napsat „Výživový poradce“, dále splňovat v podstatě nic. Živnostenský list může obdržet po splnění obecných podmínek každý, kdo o něj požádá, a vydává se na činnost Poradenská činnost v oblasti společenských věd a rozvoje osobnosti. V jeho kompetenci však je poskytovat poradenství pouze v oblasti výživy zdravých osob.
Pokud jste tedy zdraví, jen chcete trochu zhubnout, budovat svalovou hmotu, nebo pomoci sestavit jídelníček, po kterém se nebudete cítit přejedení a unavení, může být výživový poradce vaším průvodcem a pomocníkem. Pomůže vám upravit jídelníček z pohledu obsahu výživových složek, vybrat vhodné potraviny a poradí jak je šetrně upravovat, aby si zachovaly svou hodnotu. Může s vámi konzultovat váš životní styl a poradit, jak vařit chutně a zdravě časově nenáročná jídla.
Nutriční terapeut
Nutriční terapeut je jednou ze dvou profesí, které se rekrutovaly z dřívější dietní sestry. Společně s nutričním asistentem jsou nutričními odborníky, kteří zajišťují nutriční péči a poradenství nemocným. Obor nutriční terapeut lze studovat na vysokých školách v tříletých bakalářských programech nebo je nabízen vyššími odbornými školami zdravotnickými, kdy je studium rovněž tříleté a absolvent se stává diplomovaným specialistou (DiS.). Nutriční asistent je absolventem čtyřletého studia na střední zdravotnické škole. Má nižší kompetence, což například v oblasti výživového poradenství znamená, že je kompetentní zajišťovat edukační proces u nemocných bez komplikací.
Nutriční terapeut je jedinou profesí, která je v České republice kompetentní zajistit komplexní nutriční poradenství u lidí, jejichž zdravotní stav vyžaduje dodržování diety, kombinace diet, popřípadě je nutné dietu individualizovat nebo podat jinou formu výživy, například sipping. V praxi se mimo jiné účastní nutričních konzilií, to znamená, že u pacientů, jejichž výživa by mohla být problematická a hrozí jim nedostatek některých živin nebo podvýživa, si ošetřující lékař vyžádá odborný názor nutričního terapeuta. Na nutriční terapeuty působící v nemocnici nebo v nutriční poradně se lze zpravidla obrátit i v případě, že máte jako zdravá osoba dotaz ohledně běžného stravování.
Přečtěte si také
Sladkosti dětem – odměna, nebo trest?